IMDb’ye Göre En İyi Korku Filmleri


07 Eylül 2020 Pazartesi 08:40
IMDb’ye Göre En İyi Korku Filmleri

En iyi korku filmleri denildiğinde aklınıza gelen ilk yapımlar hangisi? En iyi sorusuna verilecek cevap kişiden kişiye değişebilir, ancak değerlendirmelerin başarı veya başarısızlık olarak kabul edildiği IMDb’ye göre En İyi Korku Filmleri listesi ile karşınızdayız.

Geniş bir kitleye hitap eden korku filmleri için yapılan değerlendirmelerde, dünyaca ünlü yapımlar liderlikte bulunuyor. Birçok kişi korku filmi izlemese de uzun yıllardır bu tür filmler yapılmaya devam ediyor. Aşağıda listelediğimiz filmler de IMDb üzerinde en yüksek puan almayı başaran korku filmleri olarak kendisini gösteriyor. Bu yapımlar arasında Türk korku filmleri yer almıyor.

Bilindiği üzere IMDb sayfalarında yapılan oylamalar, filmlerin beğenisini gösteriyor. Dünyanın birçok bölgesinden izleyiciler bu platform aracılığıyla oylamaya katılıyor. Biz de bu yazıda, oylama sonucunda en yüksek puanı almayı başaran ilk 10 filmi listeye dahil ediyoruz. Filmler için de iyi seyirler dileriz!

IMDb’ye göre en iyi korku filmleri hangileri?

Hazırlanan listede yer alan filmlerin yıllar önce çekildiği görülüyor. Hatta listede renkli filmler olduğu gibi siyah – beyaz filmler de kendisini gösteriyor. İlk 10 film incelendiğinde en eski yapımın 1920’den kendisini gösterdiği görülüyor. En yeni film ise 2008 tarihinde izleyicilerle buluştu. Liste, 10. sıradan başlayarak zirveye doğru gidecek. Şimdi daha fazla beklemeden listeye başlayalım.

10. Låt den rätte komma in (Gir Kanıma) 2008

korku filmleri

2008 yılında izleyicilerle buluşan film, İsveç yapımı olarak kendisini gösteriyor. IMDb’ye göre En İyi Korku Filmleri arasında en yeni olarak dikkat çeken filmi, Tomas Alfredson yönetti. Senaryo ise John Ajvide Lindqvist tarafından, aynı isimli kitabından hazırlandı. Başrollerde ise Kåre Hedebrant, Lina Leandersson ve Per Ragnar bulunuyor.

Film bir vampir filmi olarak kendisini gösteriyor. Stockholm’ün dış mahallelerinde yaşayan 12 yaşındaki bir çocuğun arkadaşlarından uzaklaşarak bir vampirle dostluk kurması konu ediliyor. Zaman olarak 1980’lerde geçen film, Oskar isimli ana karakterin hayatına odaklanmış durumda. 3.8 milyon dolar bütçe ile hazırlanan film, 10.8 milyon dolar hasılat elde etmeyi başardı. Film, IMDb üzerinde 7.9 puana sahip.

9. Les diaboliques (Şeytan Ruhlu İnsanlar) 1955

IMDb'ye göre En İyi Korku Filmleri

1955 yılında vizyona çıkan film, Fransız yapımı olarak kendisini gösteriyor. Film, Şeytan Ruhlu İnsanlar ismiyle 1957’de Türkiye’de vizyona girmişti. Filmin yapımcısı ve yönetmeni Henri-Georges Clouzot olmuş, senaryosunu ise Henri-Georges Clouzot ve Jérôme Géronimi üstlenmişti. Film, Celle qui n’était plus isimli romandan uyarlanmış, bu roman da Pierre Boileau ve Thomas Narcejac tarafından beraber yazılmıştı. Filmin başrollerinde ise Simone Signoret, Véra Clouzot ve Paul Meurisse bulunuyor.

Film, IMDb’ye göre En İyi Korku Filmleri arasında psikolojik gerilim olarak dikkat çekiyor. Fransa’nın şehir dışı bir bölgesinde okul müdürü olan Michel, sadist bir karakter olarak kendisini gösteriyor. Eşinin sahip olduğu okulda çalışan bu adam, öğretmenlerden biriyle de ilişki yaşamakta, her iki kadına da kötü davranmaktadır. Eş ve metres de adamı ortadan kaldırmak için plan yaparlar. Olaylar bundan sonra gelişir. Film, izleyicilerden 8.0 puan alarak listede 9. sırada bulunuyor.

8. Rosemary’s Baby (Rosemary’nin Bebeği) 1968

en iyi korku filmleri

1968 yılında izleyicilerle buluşan film, ABD yapımı olarak kendisini gösteriyor. Filmin yapımcısı William Castle, yönetmeni ise Roman Polanski olmuştu. Senaryo ilse Roman Polanski tarafından, Ira Levin’in aynı isimli romanından uyarlanmıştı. Başrollerde ise Mia Farrow, John Cassavetes ve Ruth Gordon bulunuyor.

Gerilimi izleyicilere yaşatan filmde ev hanımı Rosemary Woodhouse konu ediniyor. Kocası Guy aktörlükte başarılı olmak isterken New York’a taşınırlar. Komşularıyla garip bir ilişki yaşayan çift, gelen bir rol ve bebekle hayatları değişir. Ancak garip olan ise Rosemary hamile kalmadan önce rüyasında bir şeytani varlığın kendisine tecavüz ettiğini görür. Sağlığı bozulan kadın, zor bir hamilelik geçirir ve çiğ et aşerir. Bu konu üzerinde olayların geliştiği film izleyicilerden 8.0 puan almayı başardı.

7. The Exorcist (Şeytan) 1973

korku filmleri

1973’te vizyona giren ve ABD yapımı olan The Exorcist, 9 Mart 1981 tarihinde de Türkiye’de vizyona girdi. Filmin yapımcısı William Peter Blatty ve Noel Marshall olmuş, filmi de William Friedkin yönetmişti. Senaryo ise William Peter Blatty tarafından kaleme alınmıştı. Başrollarde ise Ellen Burstyn, Max von Sydow ve Linda Blair yer almıştı. Filmi ilginç yapan şey ise çekimler esnasında set iki kere yandı, ışıkçı ve görüntü asistanı hayatını hayatını kaybetti, 3 figüran da kalp krizi geçirdi. Son olarak da başrol oyuncusu Linda Blair yataktan düşerek kolunu kırdı ve kostümleri çalındı.

Birçok kaza ve talihsiz olayın yaşandığı setten sonra filmde Irak’ta kazı yapan bir rahip konu ediliyor. Kazılar esnasında da Şeytan Pazuzu hakkında bazı bilgilere ulaşılır. Öte yandan ünlü bir oyuncu olan Regen MacNeill psikolojik rahatsızlık yaşamaya başlamıştır. Rahatsızlık sonucu tıpta bir karşılık bulunamaz ve enteresan olaylar gelişmeye başlar. Film 12 milyon dolar bütçe ile hazırlanmış, 441 milyon dolar hasılat elde etmişti. Film, IMDb üzerinde 8.0 puana sahip olarak IMDb’ye göre En İyi Korku Filmleri sıralamasında 7. sıraya yerleşti.

6. Das Cabinet des Dr. Caligari (Dr. Caligari’nin Muayenehanesi) 1920

IMDb'ye göre En İyi Korku Filmleri

Sessiz olarak 1920’de izleyicilerle buluşan film, Alman yapımı olarak kendisini gösteriyor. Siyah – beyaz ve sessiz olmasına rağmen sinema dünyasında büyük bir yeri olduğu kabul edilen filmin yönetmenliğini Robert Wiene, senaristliğini ise Carl Mayer ve Hans Janowitz yapmıştı. Başrollerde ise Werner Krauss, Conrad Veidt ve Friedrich Feher kendisini göstermişti.

Filmde bir hipnoz uzmanı olan Werner Krauss konu ediliyor. Bu kişi cinayet işleyen kişilerde uyurken konuşuyor ve bilgiler ediniyor. Karanlık ve mistik yapısıyla birçok izleyici etkilemeyi başaran film, döneminde 12 bin dolar bütçe ile hazırlandı. Gişede ise 4.7 bin dolar hasılat elde ettiği söyleniyor. Film, 8.1 puan alarak listede 6. sırada bulunuyor.

5. What Ever Happened to Baby Jane? (Küçük Bebeğe Ne Oldu?) 1962

IMDb'ye göre En İyi Korku Filmleri

IMDb’ye Göre En İyi Korku Filmleri listesinde 5. sıraya geldik. 1962 yılında siyah – beyaz olarak sinema severlerle buluşan film, ABD yapımı ve psikolojik gerilim olarak kendisini gösteriyor. Film, 1966 yılında da Türkiye’de vizyona girdi. 1982 tarihinde ise TRT 2 kanalında yayınlanmıştı. Filmin yapımcısı ve yönetmeni Robert Aldrich olmuş, senaryoyu Lukas Heller kaleme almıştı. Hikaye ise Henry Farrell tarafından yazılan aynı isimli romandan uyarlanmıştı. Film başrollerinde ise Bette Davis, Joan Crawford ve Victor Buono yer almıştı.

Filmde, Holywood’da eski bir malikanede yaşayan iki kız kardeş konu ediliyor. Bu iki kız kardeş zamanının ünlü oyuncuları olarak isim yapar. Film 1917 yılındaki yaşamı konu ederek, iki kız kardeş arasındaki çekişmeler kendisini gösterir. Film yaşanan olaylardan sonra 1962 yılına ilerler. Burada da iki kız kardeş emekli olduktan sonra aynı evde yaşamaktadır. Kaza sonrasında engelli olan kardeşlerden biri film izlemeyi severken, diğer kardeş kendisini alkole kaptırmış durumdadır. Film 980 bin dolar bütçe ile hazırlandı ve 9 milyon dolar hasılat elde etti. IMDb üzerinde ise 8.1 puanla 5. sırada bulunuyor.

4. The Thing (Şey) 1982

IMDb'ye göre En İyi Korku Filmleri

ABD yapımı olarak 1982’de izleyicilerle buluşan filmin yapımcısı David Foster ve Lawrence Turman olmuş, yönetmenliğini ise John Capenter yapmıştı. Senarist Bill Lancaster olurken, hikaye John. W. Capbell Jr. tarafından kaleme alınan Who Goes There isimli romandan uyarlanmıştı. Filmin başrollerinde ise Kurt Russell, Wilford Brimley ve Keith David kendisini göstermişti.

Filmde, Antarktika’da araştırma için bulunan ekibin kılığına giren “Şey”, ekipte paranoya havasına sebep olur. Bir Norveç helikopterinin yaşadığı kaza sonrasında ABD’li araştırmacılarla sorunlar yaşanır. Keşif yapıldığında da çift başlı cesetleri gören ekip, çalışmalarına yeni bir boyut kazandırır. Film 15 milyon dolarla hazırlanmış ve 19.6 milyon dolar hasılat elde etmişti. Film, IMDb’ye Göre En İyi Korku Filmleri listesinde 8.1 puanla 4. sırada bulunuyor.

3. Alien (Yaratık) 1979

korku filmleri

ABD ve Birleşik Krallık ortak yapımı olan film ilk kez 1979’da vizyona girmiş, 1981’de de Türk izleyicilerle buluşmuştu. Filmin yapımcılığını Gordon Carroll, David Giler ve Walter Hill üstlenmişti. Yönetmen koltuğunda ise Ridley Scott oturuyordu. Dan O’Bannon ve Walter Hill tarafından senaryo kaleme alınmış, başrollerde Sigourney Weaver, Tom Skerritt ve  John Hurt bulunmuştu.

Filmde, Nostromo isimli kargo gemisi görev dönüşündedir. Mother (Anne) isimli bilgisayar, yakın bir gezegenden sinyal aldığını ekibe bildirir. Bunun akabinde de bölgenin araştırılmasını emreder. Garip yumurtaları keşfeden ekip, farklı olaylarla karşılaşmaya başlar. Filmin beğenilmesinden sonra da 5 devam filmi daha seyirciyle buluşmuştu. Film, 14 milyon dolar bütçe ile hazırlanmış ve 104 milyon dolar hasılat elde etmişti. Film, 8.4 puan ile sıralamada 3. sırada bulunuyor.

2. The Shining (Cinnet) 1980

IMDb'ye göre En İyi Korku Filmleri

IMDb’ye göre En İyi Korku Filmleri listesinde adım adım zirveye yaklaştık. 1980 yılında vizyona giren ve ABD yapımı olan filmin yapımcısı ve yönetmeni olarak Stanley Kubrick kendisini gösteriyor. Senarist olarak da Stanley Kubrick, Diane Johnson ve Stephen King isimleri öne çıkıyor. Başrollerde ise Jack Nicholson, Shelley Duvall ve Danny Lloyd bulunuyor.

En fazla çekim tekrarı yapılan film olarak kayda geçen film, otelde çalışmaya başlayacak olan yazar Jack Torrance üzerinden konuyu anlatıyor. Ancak otelde çalışan bir kişinin ailesini ve kendisini öldürdüğü de biliniyor. Yazar da bu kişinin çalıştığı pozisyon için iş görüşmesi gerçekleştirir. Ardından otelde olaylar gelişir. Film, 19 milyon dolar bütçe ile hazırlanmış ve 44 milyon dolar hasılat elde etmişti. Film, oylamalar sonucunda 8.4 puan aldı ve listede 2. sırayı elde etti.

IMDb’ye göre En İyi Korku Filmleri listesi lideri: Psycho (Sapık) 1960

IMDb'ye göre En İyi Korku Filmleri

Listemizde zirveye gelmiş bulunuyoruz. Yapılan oylamalar sonucunda birinci olan Psycho, 1960 yılında vizyona girdi. Türkiye’de ise 1965 yılında izleyicilerle buluştu. Filmin yapımcısı  Alfred Hitchcock ve Alma Reville olmuş, yönetmenliği ise Alfred Hitchcock yapmıştı. Robert Bloch’un aynı isimli romanından uyarlanan senaryo ise Joseph Stefano tarafından kaleme alınmıştı. Başroller içinse Anthony Perkins, Janet Leigh ve Vera Miles seçilmişti.

Film, bir sekreter olan Marion Crane ve yalnız yaşayan motel sahibi Norman Bates arasındaki karşılaşmayı konu ediniyor. Marion, sevgilisiyle evlenmek ister ancak maddi sıkıntılardan dolayı evlenemez. Marion patronun bir miktar parasını çalıp şehirden kaçınca, gece motelde konaklar. Ancak motelde yaşananlar sonra olaylar karmaşık bir hal alır. Film, 806 bin dolar bütçe ile hazırlanmış ve 32 milyon dolar hasılat gelir elde etmişti. Film, 8.5 puan ile listede 1. olma başarısı gösterdi.

En iyi korku filmlerini incelediğimiz bu listenin sonuna geldik. Listede Türk korku filmleri yer almadığını daha önce de belirtmiştik. Filmlerin uzun yıllar önce vizyona girmesi ise ayrı bir konu olarak dikkat çekiyor. Dilerseniz buraya tıklayarak IMDb tarafından hazırlanan listeye de ulaşabilirsiniz.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

ağa siccin 5 nerede

karacabeylerdenbiri
karacabeylerdenbiri
4 ay önce

bu listede yok ama bilimkurgu filmlerinden hoşlanıyorsanız predestination güzel film. tavsiye ederim.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

dabbe?

" IMDb’ye Göre En İyi Korku Filmleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere IMDb’ye Göre En İyi Korku Filmleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda IMDb’ye Göre En İyi Korku Filmleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  2. 2 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  3. 3 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  4. 4 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  5. 5 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  6. 6 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  7. 7 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  8. 8 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  9. 9 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  10. 10 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi