En İyi Müzik Yapım Programları


30 Ekim 2010 Cumartesi 12:00
En İyi Müzik Yapım Programları

DAW (Dijital Audio İstasyonları) futbol hakemleri gibidir. İyi bir müzik üretimi yazılımı varsa onun ordaa olduğunu bile hissetmezsiniz ama yeterince iyi değilse dilediğinizi yapamayabilir ve size birçok sorun çıkartır. 


 

Şu an herkes için geçerli olan en iyi bir yazılım vardır diyemeyiz ama yazılımları güvenilirlik, mantıklı iş akışı, esneklik ve de fiyat olarak değerlendirmek mümkün.

11. Sırada

Sony Creative Software Acid
PC, 299,95$ (Pro sürümü)

 

 

Sıralamada 11’inci sırada Acid yer alıyor. Artık müzik sanayisinde öncü olmasa da, 1998 yılında çıkmasıyla birlikte otomatik zaman sıkıştırması ve perdeleme, devrimsel olarak nitelendirilmişti. Şu anda bu özellikler Acid’in temel gücü olarak bulunuyor, ayrıca buna MIDI ve de video desteği kattı. Bu listede Acid önlerde olmamasına rağmen, yetenekli, hızlı ve kullanımı kolay bir yazılım.

10. Sırada

Apple GarageBand
Mac, 79 $ (iLife)

 

Eğer yeni başlayan dostu bir yazılım arıyorsanız, bulmak için büyük çaba harcamanız gerekir. Tüm Mac’lerde kurulu olarak gelen ve iLife paketinde içinde bulunan Apple GarageBand, müzisyen olmayanların dahi Loop’lar sayesinde çok kanallı kayıt yapıp kendi şarkılarını oluşturabilmelerini sağlıyor.

Tüm bu güzel özelliklerinin yansıra, son sürümünde dâhil olan isteğe bağlı sanatçı eğitimleri sayesinde, gitar veya piyano çalmayı da öğrenebilirsiniz.

9. Sırada

 Avid Pro Tools
PC / Mac, 255 € (M-Powered sürümü)

 

 

Profesyonel camiada, bilgisayar ortamında kayıtta Pro Tools adeta vazgeçilmez hale gelmişti. Stüdyolar için sağlam, hatasız ve eşsiz bir yazılımdı. Halen profesyonellerin seçimi olmaya devam ediyor. Yeni çıkan Pro Tools LE, Pro Tools M-Powered ve hatta Pro Tools Consumer sürümleriyle bu olağan üstü ses işleme ve müzik üretimi yazılımı, her seviyedeki kullanıcı için seçenek sunuyor.

8. Sırada

Magix Samplitude
PC, 505 € (Pro Sürümü)

 

 

Prodüktörlüğe ilginiz varsa Magix’i bilmemenize neredeyse imkân yok. Giriş seviyesinde müzik üretimi yazılımları olan Music Maker ve Music Studio da üreten Magix, en güçlü DAW’lardan biri olan Samplitude’un da üreticisidir. Ses editörü olarak başlayan bu program, şu anda sistemi dâhilinde olan süper efektlerle mükemmel bir nesne tabanlı düzenleme sistemi ve “Melodyne tarzı Elastik Audio” gibi gelişmiş özellikler sunan bir tam teşekküllü müzik üretim paketidir. Çalışma sırasında bazı tuhaflıklar olmasına rağmen, özelliklerini göz önünde bulundurduğumuzda olağan üstü bir yazılım.

7. Sırada

 

Dünyada birçok kişi tarafından kullanılan Reaper, kolayca satın alınabilen diğer DAW’lara kıyasla daha ucuz diyebileceğimiz, sofistike MIDI / ses yönlendirme yeteneklerine sahip, çapraz platformlu bir DAW’dır. En güzel yanı da 30 günlük deneme süresi boyunca tam işlevsel olması, 30 gün sonunda kullanmaya devam etmek isterseniz, sadece lisans ücretini ödemeniz yeterli olması…

 

Sonuç

 

Tüm DAW’lar birbirinden yetenekli ve her birinin kendine özgü bir güzel yanı bulunuyor. Yaptığınız ya da yapmak istediğiniz müzik türüne göre de seçim yapmanız gerekir. Müzik üretiminde hangi platformu (PC-Mac) seçtiğiniz de bu seçimi etkileyecektir. Her ayrı klasman için bu sıra değişecektir. Ama yine de en iyi DAW en iyi kullanabildiğinizdir.

:: Siz hangi müzik üretim yazılımını kullanıyorsunuz?
yazarAyhan Sipahi

Word Wide Web'i geliştiren fizikçi Tim Berners-Lee'nin izinden giden Ayhan, web dünyasının püf noktalarını, gelişmelerini ve en son haberlerini ShiftDelete.Net'te sizlere sunuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “En İyi Müzik Yapım Programları”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  offfffffffff

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunlarla saglam biseyler yapilir

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  nasıl indiriliyo

" En İyi Müzik Yapım Programları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En İyi Müzik Yapım Programları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En İyi Müzik Yapım Programları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!