Okunma

En İyi Teknolojik Şakalar


27 Nisan 2014 Pazar 09:00
En İyi Teknolojik Şakalar

Şaka söz konusu olduğunda teknoloji eğlenceli kimselere ne gibi imkanlar sunuyor? Geçmişi 1 Nisan kadar eski olmayan teknoloji tarihinde bulunan bazı şakaları sizler için derledik ama sizi şimdiden uyarmak istiyoruz; bu şakalardan bazıları gerçekten kötü sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden doğru şakayı seçip, doğru kişiye, doğru zamanda yaptığınızdan emin olmalısınız. Aksi takdirde kaydedilmemiş dosyalarda veri kayıpları gibi problemler oluşabilir.

Windows Yeniden Başlatma Şakası

İşlem oldukça basit. Şakayı yapmak istediğiniz kişinin en sık kullandığı program ikonuna sağ tıklayıp özelliklerine girin. Hedef yazan alana aşağıdaki satırları ekleyin. Artık şakazede bu ikona tıkladığında bilgisayarı kendi kendini yeniden başlatacaktır.

“%windir%system32shutdown.exe -r -t 00″

Başlangıç Klasörü Şakası

Windows başlarken açılıştaki programların bilgilerini Başlangıç klasöründe tutar. Bu klasöre içinde dilediğiniz mesajın yer aldığı bir metin dosyası koyabilirsiniz. Veya en kötüsü yukarıdaki kısa yolu oluşturup bu klasöre atabilirsiniz. Ama uyarmadı demeyin, nasıl geri alacağınızı bilmiyorsanız bilgisayar sonsuz bir yeniden başlatma döngüsüne girecektir.


Kaybolan Masaüstü

Bu şaka her zaman işe yarar. Önce PrintScreen tuşu ile masa üstünün bir fotoğrafını çekin. Bunu Paint gibi basit bir program kullanarak fotoğraf dosyası olarak kaydedin. Masa üstündeki ikonları gizleyin ve kaydettiğiniz fotoğrafı masa üstü arka plan resmi olarak ayarlayın.

::

Otomatik Düzeltme

Bütün Microsoft Office uygulamaları otomatik düzeltme özelliğini kullanıyor. Yapmanız gereken şey şakazedenin sık kullandığı kelimeler için otomatik düzeltme sözlüğüne dilediğiniz karşılıkları eklemek. Örneğin e-postalarda sıkça kullanılan merhaba kelimesi için iyi uykular karşılığını ekleyebilirsiniz. Sonra düzeltmeyi sakın unutmayın.

Ofisteki Hayalet

10 dolara satın alabileceğiniz ve USB’den bilgisayara bağlanan Phantom Keystroker isimli cihaz rastgele zamanlarda klavye ve fareyi kontrol ederek bilgisayar kullanıcısını çıldırtabilir. Türkiye’de satılıyor mu bilmiyoruz.

İkinci Fare

Eğer bir önceki şakada bahsedilen cihazı satın almak istemiyorsanız bunun çok daha kolay bir yolu var. Şakazedenin bilgisayarına USB girişlerinden birinden ikinci bir fare takın. Artık kontrol sizin elinizde. Ama iyice gizlenmeniz gerekiyor elbette.

Hoparlör Değişimi

Karşı masanızda oturan arkadaşınızın hoparlör kablosunu kendi bilgisayarınıza bağlayıp ilginç ve amansız sesler dinletmek şakazede konuyu anlayana kadar onu çıldırtabilir.

Tepetaklak Ekranlar

Windows altında CTRL+Alt+Yukarı Ok veya Aşağı Ok ile ekranı çevirebilirsiniz. Genelde bu tuş kombinasyonu pek bilinmez. Ekranı tersine dönen kullanıcıların ne yapacaklarını şaşırıp ekranı çevirdikleri bile görülmüştür.

Lazerli Farelere Ölüm

Artık toplu fare kalmadı. Lazerli farelerin lazer gözüne yapıştıracağınız bir kaç bant ile kısa ama kesin şakalar hazırlayabilirsiniz.

Fare İmleci

Windows Denetim Masası‘nda fare ayarları altında imleci kum saatine dönüştürebilirsiniz. Böylece bilgisayarın sürekli meşgul olduğu izlenimini uyandırabilirsiniz.

Fareyle İşimiz Bitmedi

Fare ayarlarında yapabileceğiniz diğer değişiklikler ile hızıyla oynayabilir, butonların yerini değiştirebilir ve kullanıcısını gerçekten çıldırtabilirsiniz.


Cep Telefonlarına El Atalım

Arkadaşınızın cep telefonunu ele geçirip kendi Bluetooth kulaklığınız ile eşleştirebilirsiniz. Veya ana ekranda Servis Yok şeklinde bir yazı ile fotoğraf yerleştirip arkadaşınızın tepkisini görebilirsiniz.

Günün sonunda pek çok farklı yöntem, yazılım ile değişik şaka yöntemleri bulabilirsiniz. Ancak bunları yaparken kimseye zarar vermediğinizden, sınırları zorlamadığınızdan emin olmalısınız.

Yazar: Ahmet Usta

:: Şakaları beğendiniz mi?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “En İyi Teknolojik Şakalar”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bir SDN okurundan Macbook u olan cocuga hayat dersi…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  SDN OKURU demiş ki:
  ben bu şakayı yaptım ve geri alamıyorum sizden şikayetçiyim babam beni evlatlıktan reddedecek (macbook ta yaptım )
  Aile ekonomisine zarar verecek harekette bulunduğun için olmasın? O macbooku almak için ne kadar çok çalıştığını biliyor musun sen?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  günde 20 adet telefon haberi girince böyle oluyor normaldir.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ben bu şakayı yaptım ve geri alamıyorum sizden şikayetçiyim babam beni evlatlıktan reddedecek (macbook ta yaptım )

 5. TEGİN dedi ki:

  ”Başlangıç Klasörü Şakası” nda keşke nasıl geri alınacağını da yazsaydınız.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  haha coq qomiq

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Ekran do döndürme ve kaybolan masaüstü süper 😉

 8. SDN Okuru dedi ki:

  sınırsız yeniden başlatma döngüsü mükemmelmiş :DDD

 9. SDN Okuru dedi ki:

  arka plan şakasını oldukça başarılı

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Yeniden başlatma konutu nasıl geri alınıyor peki yazıyı kopyaladigin yerde yazmiyo mu ?

 11. SDN Okuru dedi ki:

  eskimeyen haberler

" En İyi Teknolojik Şakalar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En İyi Teknolojik Şakalar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En İyi Teknolojik Şakalar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "