Okunma

En Ünlü Hackerlar!


19 Kasım 2015 Perşembe 14:30
En Ünlü Hackerlar!

Dünya üzerinde gerçekleştirdikleri eylemlerle ün salan, isimlerinden sıkça söz ettiren bu hackerlar ne gibi faaliyetlerde bulunmuşlar? Sizler için sıraladık.

15-11/19/en-unlu-hackerlar.jpg

Tim Berners-Lee 

1989 HTML dil geliştiricisi olan, Tim Berners- Lee dünya çapında paylaşılacak bir sistemin yaratıcısı olarak bilinmektedir. Web’in kurucusu ve geliştiricisi olan Tim Berners- Lee, ilk ağ tarayıcısını (world-wide-web) 1990 yılında geliştirmiştir. Tim üniversite zamanlarında hacker suçlaması ile ceza almış ve bilgisayarları kullanması 3 yıl boyunca yasaklanmış.

15-11/19/en-unlu-hackerlar-1447935472.jpg

Linus Torvalds

Finlandiya asıllı Amerikalı bir bilgisayar mühendisidir. Linux işletim sistemi çekirdeğinin geliştiricisi ve proje yöneticisi olup, ABD’de yaşamaktadır. Ev bilgisayarı Sinclair’in işletim sistemini değiştirip kolaylaştırdı. Torvalds, zaman içinde Linux’u popüler hale getirmeyi başardı.

15-11/19/en-unlu-hackerlar-1447935513.jpg

Kevin Mitnick 

Kevin David Mitnick (Condor olarak da bilinir), ilk bilgisayar korsanlarından olup en meşhurudur. 15 Şubat 1995’te FBI tarafından yakalanmıştır. Fujitsu, Motorola, Nokia ve Sun Microsystems gibi şirketlerin bilgisayar ağlarına izinsiz girmekten suçlu bulunarak 5 yıl hapis cezası almıştır.

15-11/19/en-unlu-hackerlar-1447935640.jpg

Tsutomu Shimomura

Tsutomu Shimomura, ününü siyah şapkalı hacker Kevin Mitnick‘in yakalanmasına yardımcı olarak kazandı. Mitnick, Shimomura’nın bilgisayarlarına kişisel bir saldırı düzenlemiş, Shimomura ise buna karşılık olarak FBI’ya yardım ederek Mitnick’in yakalanmasını sağlamıştı.

Shimomura her türlü telefonu hack’lemesiyle de biliniyor, Mitnick’in cep telefonunu hack’lemiş ve görüşmelerini dinlemeyi başarmıştı. Bu sayede Mitnick’in konumu bulunmuş ve rahatlıkla tutuklanmıştı.

15-11/19/en-unlu-hackerlar-1447935743.jpg

Kevin Poulsen

80′li yıllarda Los Angeles’taki KIIS-FM radyosu, kendilerini arayan 102.kişiye Porsche 944 hediye edeceklerini söylemiştir. Dönemin popüler hackerlarından olan Poulsen, radyonun kayıtlarına girip kendisi 102.arayan kişi olarak göstermiş ve arabayı almıştır. “Bilgisayarın Hannibal Lecter’ı” olarak bilinen Poulsen, 1991 yılında FBI tarafından yakalanmıştır. Şu an Wired News’te gazeteci olarak çalışmaktadır.

15-11/19/en-unlu-hackerlar-1447935784.jpg

Robert Tappan Morris

Morris Worm” olarak bilinen bilgisayar solucanını 2 Kasım 1988 tarihinde yazan Robert Tappan Morris’in amacı internetin genişliğini ölçmekti fakat solucan 6000′den fazla bilgisayar sisteminin çökmesine neden oldu. 15 milyon $’dan fazla bir zarar yaratan Morris polis tarafından yakalandı. Şu an MIT’te elektronik ve bilgisayar mühendisliğinde profesör olarak görev yapmaktadır.

15-11/19/en-unlu-hackerlar-1447935819.jpg

Steve Wozniak

Steve Jobs ile Apple’ı kuran “Woz” lakaplı bir beyaz hacker olan Steve Wozniak, telefon sistemlerini hackleyerek ücretsiz uzun mesafeli telefon aramaları yapmayı başardı.

15-11/19/en-unlu-hackerlar-1447935852.jpg

Julian Assange

Bir bilgisayar programcısı olan Julian Assange, sızdırdığı belgelerle bilinen WikiLeaks’i kurmasıyla ün saldı. 16 yaşında sistemleri hack’lemeye başlayan Assange, bilgilere zarar vermiyor onları paylaşıyordu.

15-11/19/en-unlu-hackerlar-1447957671.jpg

John Draper

Kaptan Crunch olarak tanınan efsanevi hacker John Draper, AT&T‘nin uzun mesafeli aramaları yönlendirmekte kullandığı frekansı mısır gevreğinden çıkan oyuncak bir düdükle taklit etmeyi birkaç çocuktan öğrenmiş. Bu yöntemle hatta sızmış ve uzun süre bedava telefon görüşmeleri yapmış.

:: Hackerlar ve eylemleri ilgili ne düşünüyorsunuz?
yazarMerter Kısık

Programlama ve Apple ürünleri ile yakından ilgili. Fotoğrafçılık ile uğraşan. Model uçak meraklısı Merter, haber ve özel içerikleriyle ShiftDelete.Net takipçilerine yeni içerikler sunmak için sabırsızlanıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “En Ünlü Hackerlar!”

 1. Anonim dedi ki:

  ya benım babamın kartına şiresine ihtiyacım var yardım ededbılırmısıniz

 2. SDN Okuru dedi ki:

  merhaba ben bir Hacker İM dikkat bigisayarınız ele geçirile bilir

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Htc candır

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Linus Torvalds için Git'ten bahsedilmemesi? 🙁

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Hacker olmak çok kolaylaştı artık

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ulan biride demio su e-okulu hackleyek :))))

 7. SDN Okuru dedi ki:

  alıntı bir yazı oldugunu belirtmenizi isterim çünkü bu yazının aynısı okuyalı 1 yıl felan olmuştur yakışmadı

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Steve wozniak da mi hacker mis vay anasini…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Julian Assange adamın dibisin 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  kevin mitnick dışında gerisi hikaye bazıları hacker bile değil adam linux u yapmış ne alaka hacker likle

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Vay be

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Burdaysa facebook şifresini tahmin ederek bulunca kendilerini hacker sanıyorlar.

" En Ünlü Hackerlar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere En Ünlü Hackerlar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda En Ünlü Hackerlar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "