ePTTAVM Nedir? Neden Kuruldu?


18 Mayıs 2012 Cuma 16:20
ePTTAVM Nedir? Neden Kuruldu?

PTT tarafından hayata geçirilen ve Türkiye’nin ilk 3 boyutlu sanal alışveriş merkezi olan ePTTAVM.com, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım‘ın da katıldığı özel bir toplantıyla 17 Mayıs 2012’de İzmir’de açıldı.

Rekabetin kıran kırana gerçekleştiği e-ticaret sektörüne el atan PTT, dersine çok iyi çalışmış gibi görünüyor. Öyle ki, 18,5 milyon genişbant internet abonesi olan Türkiye’de henüz internet üzerinden alışveriş yapmamış milyonlarca kişi bulunuyor. Bu kişilere neden alışveriş yapmadıkları sorulduğunda, güven meselesi ilk sırada yer alıyor.

ePTTAVM’.com için ilk düşüncelerimiz

PTT, ödeme konusunda sahibinden.com ve gittigidiyor.com’da uygulanan benzer bir yapıyı kullanarak devlet güvencesini internet kullanıcılarına sunuyor. Teslimat konusunda da avantajlı bir girişim olan ePTTAVM.com, PTT’nin 4059 şubesinden faydalanabilecek. Bu şubeler öyle uç yerlerde ki, yapılan araştırmalara göre PTT’nin olduğu ve başka kurumların olmadığı tam 1342 nokta bulunuyor.

PTT Genel Müdürü Osman Tural anlatıyor

Tarayıcılarımızda şu ana kadar 2 boyutlu sitelerle karşımıza çıkan siteler, ePTTAVM.com ile beraber 3 boyutlu bir arabirim sunacaklar. Bu arabirimin çalışması için tarayıcınıza küçük dosya boyutuna sahip bir eklenti yüklemeniz gerekiyor.

Markalar, kendi tasarımıyla yer alıyorlar

Alıştığınız AVM kültürünü, tarayıcıya taşıyan ePTTAVM.com’un site açılmadan önce yaptığı önemli anlaşmalar sayesinde Sony, Teknosa, Kiğılı, Goldaş gibi toplam 51 markanın yeri çoktan hazırlanmış bile. Bu markalar, fiziksel AVM’lerde müşteriyi karşıladıkları kendilerine özgü mağaza tasarımlarını bu sitede hayata geçirebiliyorlar.

82 PTT Baş Müdürünün de katıldığı 2012’nin ilk uç aylının değerlendirilmesi etkinliğine davet edilen bazı marka temsilcileri ile yaptığım görüşmelerde, 3 boyutlu arabirimin kendileri için yeni ve heyecan verici bir deneyim olduğunu, bu arabirime ürünlerin girilmesi ve güncellenmesi konusunda teknik bazı aksaklıklar yaşansa da kısa sürede bu problemlerin giderileceğini inandıklarını paylaştılar.

Yurt dışına da açılacak

Toplantıda bir araya geldiğim Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, daha önce yönettiği Dış Ticaret ve Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanlığı tecrübesiyle beraber önemli bilgiler paylaştı. ePTTAVM.com ile birlikte sitenin İngilizce ve Arapça arabirimiyle beraber çevre ülkelerde de alışveriş gerçekleştirilebileceğini ve bu sayede Türkiye’deki satıcıların daha kolay ihracat yapabileceklerini belirtti.

Mobil arabirimler ve uygulamalar geliyor

ePTTAVM.com‘un altyapısını hazırlayan şirket olan Ülkem Elektronik AŞ‘nin kurucu ortaklarından olan Hakan Çevikoğlu ile yaptığımız görüşmede, sitenin altyapısına ve gelecek güncellemelerine dair önemli bilgiler aldık.

Günümüzde internet üzerinden satış yapabilecek bir web sitesinin sadece PC’lerdeki tarayıcılarda çalışabilmesi, yeterli olmuyor. Özellikle mobil cihazlardan da ulaşılabilecek arabirimler ve uygulamaların da yolda olduğunu öğrendik.

30 kişilik bir ekip tarafından yönetilen ePTTAVM.com‘un merkez ofisi İzmir‘de. İstanbul ve Ankara‘da da ayrı bir ofisleri mevcut. Bunun sebebi olarak Ulaştırma, Denizclik ve Haberleşme Bakanı’nın bir sonraki seçimlerde odaklandığı il olan İzmir’in, PTT gibi yönettiği büyük kurumların ilk yatırım yerleri arasında yer aldığını düşünüyoruz.

Sitenin tanıtılması konusunda TV reklamlarının yanı sıra internet ve reklam panolarında geniş bir kitleye yoğun kampanyaların kullanılacağını öğrendik.

Hepsiburada.com da burada mağaza açabilir

Bir e-ticaret sitesi olarak diğer sitelerle rekabetin nasıl gerçekleşeceğini sorduğumuzda çok ilginç bir yanıt aldık. Yöneticiler “Hepsiburada.com bile bizde dükkân açabilir” dediler. ePTTAVM.com’da açılacak olan dükkanlarda sadece ödeme ve lojistik sistemlerin kendileri tarafından gerçekleştirileceğini, Teknosa gibi kurumların bu fırsatı iyi değerlendirdiklerini açıkladılar.

Sitede mağaza açan markalara çok detaylı bilgilerin verildiğini de özel görüşmelerde öğrenmiş olduk. Örneğin, sanal alışveriş merkezine gelen bir kullanıcının mağazada kaç adım attığı bile kayıt edilebiliyor. Bu durum da, ePTTAVM.com‘daki markalar bu veriler üzerinden doğru hedeflenmiş kampanyalar gerçekleştirebilecekler.

Altyapıyı üstlenen Ülkem Elektronik AŞ‘nin bu projeyi, 2 yılda fikir aşamasından bugüne getirdiklerini belirttiler. Altyapı güncellemesi devam edecek olan sitenin bir sonraki güncellemelerinde sosyal medyayı, sitenin içine daha çok dahil edeceklerini, ePTTAVM.com‘da alışveriş yapan kullanıcıların birbirleri ile tanışabileceklerini de açıkladılar. Şu aşamada Facebook‘taki arkadaşlarınla birlikte ePTTAVM.com‘u gezebileceklerini belirttiler.

PTT, reklamdan da kzanacak

Site içerisinde dolaşırken çok sayıda marka görebileceksiniz. Bir AVM’de bulunan büyük panolar, ePTTAVM.com’da da yer alıyor. Bu da sitenin popüler olması durumunda panoların reklam alanı olarak kurumlara satılabilecek olması anlamına geliyor.

Özetle

PTT‘nin banka ve kargo fonksiyonlarıyla gerçekleşen büyük değişim, ePTTAVM.com ile farklı bir alana taşınmış durumda. Altyapısının konusunda uzman olan özel bir şirket tarafından yapılıyor olması, sitenin geleceği için birçok kişi tarafından dile getirilmese de soru işareti olarak kalan “acaba böyle bir site devlet tarafından işletilebilir mi veya işletilirse rekabet edebilir mi?” düşüncesini de bertaraf etmiş oluyor.

Yılda 140 milyar TL’nin el değiştirdiği PTT tarafından finanse edilen bu projenin, e-ticaret ile tanışmaya çekinen kişilerin en büyük korkusu olan güven problemini de devlet eliyle çözmesi, ePTTAVM.com‘a büyük avantaj sağlıyor.

Sitenin işletilmesi konusunda her ne kadar PTT‘nin deneyimsiz olduğu düşünülse de, bu alanda ciddi tecrübeleri olan kişilerin danışman olarak bünyede yer aldığını öğrendim. Bu da, gelecek günlerde yapılacak olan iyileştirmeler için olumlu bir güç olarak kayda geçebilir.

 
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “ePTTAVM Nedir? Neden Kuruldu?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  sakın sakın alışveriş yapmayın.Üye olursunuz ama asla ayrılamazsınız

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  ben 2d ile mutluyum 🙂

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  tam ekran olmuyor mu..

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  orda 82 il mi diyor okuma özürlü insan 2 tanesi istanbulda avrupa ve anadolu olmak üzere.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  gerçekten harika bişey, internette bazı sitelerden alışveriş yaparken yaşanan güven sorunu halledilmiş olur ayrıca müşteri mağduriyeti de önlenir sanıyorum

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  82. il neresi allah aşkına, ben mi cahil kaldım, editör gelecekten haber m veriyor…

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  e-ticareti değiştirdiler…

 8. Ziyaretçi dedi ki:
 9. Ziyaretçi dedi ki:
 10. Ziyaretçi dedi ki:
 11. Ziyaretçi dedi ki:
 12. Ziyaretçi dedi ki:
 13. Ziyaretçi dedi ki:

  O kadar davetiye istedim henüz gelmedi dolayısıyla üye olamıyorum..

  Birde mesela bi ürün aldık diyelim bu ürün ptt şubesine mi gelecek??.. Eğer öyle olacaksa ödemeyide ptt şubesine yapacağız yanii kredi kartı kullanmadan.. Doğru anlamış mıyım??..

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Online alışverişten korkanlar bile bu siteyle alışverişe başlayacaktır diye düşünüyorum. Site gayet güzel olmuş

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Sdn de bi dükkan açıp donanım parçaları satsın abi iyi bi reklamla iş yapar bencede..

" ePTTAVM Nedir? Neden Kuruldu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ePTTAVM Nedir? Neden Kuruldu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ePTTAVM Nedir? Neden Kuruldu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
 2. 2 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 3. 3 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
 4. 4 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 5. 5 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 6. 6 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 7. 7 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 8. 8 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 9. 9 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 10. 10 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?