Okunma

FabFilter Pro-Q 3 incelemesi


02 Aralık 2018 Pazar 13:00
FabFilter Pro-Q 3 incelemesi

Profesyonel ses yazılımları üreten FabFilter firması, ürettiği hafif ve etkili ses işleme yazılımlarına bir yenisini daha ekledi. Profesyonel prodüksiyon için, alternatif ekolayzer yazılımı olarak sunulmuş olan Pro-Q serisinin üçüncü versiyonu, sonunda yayınlandı. Sizler için, dün yayınlanan FabFilter Pro-Q 3 yazılımını inceliyoruz.

FabFilter Pro-Q 3: Bir ekolayzer yazılımı, ne kadar farklılık yaratabilir?

Aslında sadece bir ekolayzer yazılımı için neden bu kadar heyecanlanılabilir sorusunun en net cevabı, Pro-Q 3 olacaktır.

Daha önce yayınlamış olduğu iki sürümü ile, bir ekolayzer yazılımının ne kadar kullanışlı ve farklı kullanılabileceğini bizlere kanıtlayan FabFilter firması, üçüncü sürümü ile işleri bir adım daha ileriye taşımış.Fabfilter Pro-Q 3

İlk göze çarpan yenilik, dinamik mod. Daha önce dinamik bandlar üzerinde seslerinizi işlemek için, ekstra olarak FabFilter Pro-MB veya benzeri bir dinamik band yeteneğine sahip yazılımı da kullanmanız gerekmekte iken, yeni dinamik mod ile bu yazılımlara olan ihtiyaç ortadan kalkıyor.

İkinci olarak, eklenen önemli özelliklerden bir diğeri ise, şu an sadece iZotope yazılımlarında bulunan yazılımların kendi arasında iletişim kurabilme yeteneği, Pro Q-3 ile FabFilter tarafından da kullanılmaya başlanmış durumda. Bu sayede başka bir kanalda çalışmakta olan Pro-Q’dan elde etmiş olduğunuz ses analizlerine göre daha uyumlu çalışmalar yapabilirsiniz. Ayrıca bu, bir sesi başka bir sese benzetmek amacı ile de kullanılabilmekte. Yazılım, kendi arasında iletişim sağladığı için, aktif olarak sesleri birbirine benzetebiliyor.

Üçüncü büyük yenilik olarak ise, surround desteğinin eklenmesi geliyor. FabFilter paketine sahip olan sinema veya oyun müziği yapımcılarının, surround için farklı ekolayzer yazılımlarına yönelme gereksinimi de, bu sayede ortadan kalkmış oluyor.

Bunlar dışında da yeni iyileştirme ve yenilikler mevcut. Kısaca özetlememiz gerekirse bu yenilikler şunlardan oluşuyor:

  • Arayüzün retina ekranlar için yeniden tasarlanmış olması
  • Keskin şekilde frekans kesimi yapılabilmesı için yeni low-pass ve high-pass modu
  • Mid-side ve left-right frekans modlarının aynı anda, aynı pencere üzerinde kullanılabilmesi
  • Yeni filtre şekilleri

Arayüz olarak, önceki sürümünden neredeyse bir farkı bulunmayan Pro Q-3, ilk bakışta anlaşılmasa da, aktif kullanımda oldukça fazla zaman kazandıran özelliklerle donatılmış durumda.

Yeni eklenen hazır ayarlarla, deneyimsiz kullanıcılar için de kolaylık sağlayan FabFilter Pro-Q 3, kısaca özetlememiz gerekirse, her müzik yapımcısının elinde bulunması gereken, ihtiyacınız olan tüm araçları tek bir pencere altında, pratik şekilde size sunan bir frekans düzenleyici diyebiliriz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “FabFilter Pro-Q 3 incelemesi”

  1. Anonim dedi ki:

    Yıllardır donanım, yazılım vb forum ve siteleri takip ederim, plugin tanıtımı yapan ilk defa görüyorum, bu haberden dolayı, başta sdn yönetici ekibini ve haberi hazırlayan Serhan Gelgör adlı arkadaşı tebrik ederim, genelde ses teknolojileri ile ilgili konular yazılım, donanım sitelerinde es geçilir, yıllardır ne doğru dürüst ses kartı tanıtımı yapılır ne de yazılımları, tek bildikleri ses kartı oyun oynamak için kullanılan uyduruk ses kartları.

    Bu tür haberlerin okuyucusu elbette fazla yoktur ve yayınlanmaması mantıklı bir şekilde açıklanabilir ama yayınlandığı zaman diğerlerinden bir farkınız oluyor, tekrar tebrik ederim. Daha nice bu tür haberler görmek dileğiyle, iyi çalışmalar.

" FabFilter Pro-Q 3 incelemesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere FabFilter Pro-Q 3 incelemesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda FabFilter Pro-Q 3 incelemesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "