Okunma

Face ID maskeyle kandırıldı!


11 Kasım 2017 Cumartesi 13:30
Face ID maskeyle kandırıldı!

Apple’ın iPhone X ile birlikte tanıttığı yeni güvenlik çözümünün aşılmasının çok zor olduğu belirtilmişti. Fakat güvenlik uzmanları Face ID‘yi kandırmayı başardılar.

Face ID maske ile kandırıldı!

Apple iPhone X’i tanıttığından beri Face ID’nin ne kadar güvenli olduğu tartışılıyor. Android cihazlarda kullanılan yüz tanıma sisteminin fotoğraflarla aşılabilmesine rağmen Apple, sistemlerinin kandırılmasının çok zor olduğunu söylüyordu.

Face ID

Geçtiğimiz haftalarda ikizler kullanılarak iPhone X’in güvenlik sistemi aşıldıkdan sonra güvenlik uzmanları sistemin güvenliğini test etmeye başladılar. Sonunda Bkav Corporation’ın yüz maskesi kullanılarak Face ID kandırıldı. Maske, 3D baskı, 2D görüntüler kullanılarak, yanaklarda ve yüz çevresinde geniş cilt bölgeleri oluşturularak hazırlandı.

Bkav, 2008 yılında Toshiba, Asus, Lenovo gibi dizüstü bilgisayarlarda kullanılan yüz tanıma sisteminin güvenlik açısından iyi olmadığını gösteren ilk şirket olmuştu. Şirketin son çalışması ile Apple’ın yüz tanıma sisteminin de yeterince güvenli olmadığı ispatlanmış oldu.

iPhone X’in piyasaya sürülmesinden bu yana, yüz tanıma sistemini kandırmaya yönelik birçok girişim yapıldı. Başarılı olan girişimlerin hepsi teknik çalışmalar. Bu sebeple normal kullancıların sistemi aşması oldukça zor. Apple’ın henüz yeni olan bu sistemi daha da geliştireceğini unutmamak gerekiyor.

:: Konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Çiftçi

2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Face ID maskeyle kandırıldı!”

 1. mutlu dedi ki:

  millet meseleyi çok yanlış anlamış bu sistemi kandırmak için çok profesyönel bir ekip lazım yani son kullanıcıyı bağlamaz bu kandırıldı haberleri mesele fotoğraf ile yada telefon ile çekilen resim ile kandırılmamasıdır şuanda en güvenli sistem face id dir en azından rakibi yok

 2. Ömer ŞERAN dedi ki:

  Appplpleeeee!!!! Geçen gün iPhone X aldım araç modunda iken telefon araba oldu applleelelele!!! diye bağırdım ,-,-

 3. kar dedi ki:

  Fbi artık bir yerde operasyon yaparken o bölgede yaşayan kişilerin yüzü parmak izi kilo boy endeksi elinde olacak. eminim bunları kendi çıkarları için ***** yakında akıllı kamera çıkarıp her kameraya erişim sağlayabilecek ve konumunuzuda bu kameralardan tespit edecek. yuh demeyin ayıptır.

 4. Alcasar dedi ki:

  Uzmanların yaptığı maske tabi farklı olur. Apple şifreleme aşılmasın istiyorsa daha karmaşık yapmalı. Mesela yüzümle ekrana bakarken sadece benim bildiğim bir kelime yada cümleyi söylemem ile açılırsa taklidi zorlaştırır. Tabi yakından takip edenlerin bilememesi için bu şifrede sürekli değiştirilmeli.

 5. admgnr dedi ki:

  Birden fazla yüz tanımlanabiliyor ve adam kendi yüzü ile birlikte maskeyi de tanıtmış da olabilir…

  1. don diego dedi ki:

   Iphone x de sadece bir yüz tanimlanabiliyor. adam ayni cihaz da hem maskenin hemde kendinin yüzünü tanimliyor. o maske ise o ayni sahisin maskesidir.

  2. İlker Çiftçi dedi ki:

   iPhone X’e sadece bir yüz tanıtılabiliyor. Birden fazla yüz tanıtılacaksa telefonun kişiselliği, güvenliği nerede kaldı? Parmak izi değilki bu birden fazla tanıtılsın.

 6. Tahsin Taha dedi ki:

  Kandırıldık, aldatıldık 🙂

 7. The dude that does not cares dedi ki:

  Durumun bu olduğunu gösteren kanıt nerde ?

 8. Alexander Great dedi ki:

  “Başarılı olan girişimlerin hepsi teknik çalışmalar. Bu sebeple normal kullancıların sistemi aşması oldukça zor. Apple’ın henüz yeni olan bu sistemi daha da geliştireceğini unutmamak *****
  tabi tabi öyledir… hep öyle san… teknik çalışma yapabilenler bir tek onlar… faceID fos dediğimde inanmayanlara kapak oldu…apple ne geliştirmiş ki bunu geliştirecek?

" Face ID maskeyle kandırıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Face ID maskeyle kandırıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Face ID maskeyle kandırıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "