Okunma

Face ID, Siri kullanılarak nasıl kapatılır?


24 Aralık 2017 Pazar 08:00
Face ID, Siri kullanılarak nasıl kapatılır?

Apple’ın iPhone X ile birlikte tanıttığı Face IDyi fiziksel olarak devre dışı bırakmak oldukça kolay. Peki bunu telefona temas etmeden, Siri ile yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Face ID Siri’ye komut vererek kapatılabilir!

Apple, OLED ekranlı yeni telefonu iPhone X ile birlikte Touch ID teknolojisinin yerine geçecek olan Face ID‘yi tanıttı. Şirktim Touch ID’ye göre çok daha güvenli diye lanse ettiği sistemi aşmak için profesyonel çalışmalar yapmak gerekiyor.

Face ID

Yüz tanıma sistemini ayarlara girmeden iPhone X üzerindeki ses tuşlarına ve güç tuşuna aynı anda basılı tutularak devre dışı bırakmak mümkün.

Apple sistemin farklı senaryolara karşı temassız olarak devre dışı bırakılabilmesi gerekebileceğini düşünmüş. iPhone X’un çeşitli denetleme noktalarında polis tarafından incelenmek istenebileceği ya da telefonu arkadaşınıza verdiğinizde şifre girerek devre dışı bırakmak yerine uzaktan devre dışı bırakabilmek için Siri kullanılabileceği düşünülmüş.

Böyle durumlarda Siri’ye ” Hey Siri, kimin telefonu bu” demeniz yeterli. Bu komut Siri tarafından hemen tehlike çağrısı olarak algılanır ve Face ID devre dışı bırakılır. Yöntem Touch ID’li cihazlarda da çalışıyor. Yani Touch ID’yi de uzaktan kapatmak mümkün.

iPhone X’da sistemin tekrar çalışması için de “Hey Siri, güle güle” komutunu vermeniz yeterli. Aynı komutu Touch ID’li cihazlara vererek Touch ID’nin tekrar devreye girmesini sağlayabilirsiniz.

:: Sizce Apple’ın yüz tanıma sistemi yeterince hızlı ve güvenli mi?
yazarİlker Çiftçi

2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Face ID, Siri kullanılarak nasıl kapatılır?”

  1. Uğur deniz dedi ki:

    Touch ID li cihazlarda çalışmıyor denedim olmuyor

" Face ID, Siri kullanılarak nasıl kapatılır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Face ID, Siri kullanılarak nasıl kapatılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Face ID, Siri kullanılarak nasıl kapatılır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "