Facebook’a 6 milyon dolara mâl olan dava


25 Kasım 2020 Çarşamba 22:11
Facebook’a 6 milyon dolara mâl olan dava

Facebook veri ihlâli davası ile Güney Kore’de cezaya çarptırıldı. Facebook’un bu cezaya itiraz edip etmeyeceği henüz bilinmiyor.

Apple, Google, Amazon ve Facebook gibi dev şirketler pek çok dava geçiriyor. Facebook da bu şirketlerin yanında yerini uzun zamandır alıyor ancak bu sefer Facebook, Güney Kore’de 6.1 milyon dolarlık bir ”kullanıcı verisi ihlâli” davası ile karşı karşıya kaldı.

Facebook veri ihlâli davası geçiriyor: Milyonlar ödeyebilir

Facebook uzun bir süredir veri ihlâli sebebiyle davalar ve soruşturmalar zaten geçiriyor. Özellikle Facebook bünyesine Instagram ve WhatsApp gibi toplamda milyarlarca kullanıcıya ulaşan uygulamaları katmasıyla birlikte daha sıkı takip ediliyor.

İşte Güney Kore’de de Kişisel Bilgileri Koruma Komisyonu olarak adlandırılan PIPC, Facebook’un 3.3 milyon kullanıcının bilgilerini paylaştığı gerekçesiyle dava açtı. Bu bilgileri izinsiz paylaştığı için Facebook toplamda 6.7 milyar Won yani 6.1 milyon dolar ödemek zorunda kalacak.

facebook veri ihlâli davası

Dava yıllar önce 2018 yılında gerçekleştirilen bir soruşturmaya dayanıyor. İletişim Komisyonunun hazırladığı dilekçeye göre Facebook, Mayıs 2012 ve Haziran 2018 tarihleri arasında izinsiz olarak 3.3 milyon Güney Koreli kullanıcının bilgilerini başka şirketlerle paylaştı.

Diğer şirketlerle paylaşılan veri veriler ise detaylı kişisel bilgileri içeriyor. Facebook’ta oturum açan kullanıcıların adları, eğer kayıtlıysa adresleri, doğum tarihleri, iş deneyimleri, memleketleri ve ilişki durumu gibi kişisel bilgiler şirketlerle paylaşıldı.

Yonhap News’ta yer alan haberde, söz konusu kullanıcı bilgilerinin 10 binin üzerinde başka şirket ile paylaşılmış olabileceği gündemde. Konuya dair kanıtlar olmadığı için ne kadar bilginin paylaşıldığı da bilinmediği aktarılıyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Facebook’a 6 milyon dolara mâl olan dava konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’a 6 milyon dolara mâl olan dava ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’a 6 milyon dolara mâl olan dava ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  2. 2 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  3. 3 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  4. 4 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  5. 5 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  6. 6 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  7. 7 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  8. 8 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  10. 10 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?