Okunma

Facebook fotoğraflarına izinsiz erişim!


15 Aralık 2018 Cumartesi 11:00
Facebook fotoğraflarına izinsiz erişim!

Sosyal medya devlerinin başları kimi zaman yaptıkları hatalarla derde girebiliyor. Yapılan açıklama, Facebook API hatası nedeniyle kullanıcı fotoğraflarına izinsiz erişilmiş olabileceğini ortaya çıkardı.

Facebook API hatası fotoğrafları açık etti!

API sistemi, bir platformun izin verilen bazı özelliklerinin kullanıcının bilgisi dahilinde başka uygulamalar tarafından yönetilebilmesine olanak tanıyor. Facebook’un bu konuda altını çizdiği hata, API sisteminde üçüncü parti uygulamalara yanlışlıkla verilen erişim izninden kaynaklandı.

Facebook API hatası yüzünden kullanıcıların paylaştığı ya da paylaşmak üzere yükleyip henüz yayınlamadıkları fotoğrafların üçüncü parti uygulamaları tarafından görülebildiği bildirildi. 7 milyona yakın hesabın etkilendiği hata, 1500 uygulamaya izinsiz erişim sağladı.

Facebook API hatası

13 Eylül ile 25 Eylül tarihleri arasında kullanıcıların fotoğraflarına izinsiz erişme yetkisi verildiği, hatanın anlaşılmasının ardından gerekli düzeltmenin yapıldığı bildirildi. Yapılan hatanın bütün API uygulamalarını etkilemediği ifade edildi. Kullanıcıların fotoğraflarına ulaşabilen üçüncü parti uygulamalarında bu problemin yaşandığına dikkat çekildi.

Facebook, hangi hesapların bu durumdan etkilendiğini kullanıcılara bildireceğini açıkladı. Bildirim sonrasında yardım sayfasına yönlendirilen kullanıcının hatadan etkilenen üçüncü parti yazılımları görüntüleyebileceği vurgulandı.

Facebook’un başı daha önce, Amerikan seçimlerinde kullanıcı verilerinin izinsiz kullanılması nedeniyle ağrımıştı. Büyük sosyal medya platformlarında bile bu tür olayların yaşanması kullanıcıların veri güvenliği konusunda ne kadar hassas davranması gerektiğini bizlere tekrar göstermiş oldu.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Facebook fotoğraflarına izinsiz erişim!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hiç de inanmıyorum kendisi satmıştır inanmayın böyle bilgi çalıntı haberlerine

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  2016da sildim facebook u cok gereksiz instagram kullanin illa sosyal medya kullanacaksaniz

 3. kmurat dedi ki:

  Artık Teyzem bile Faysbuk kullanıyor.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Geçen sene hesabımı komple kapattım sildim hala Facebook Kullanan var mı?

" Facebook fotoğraflarına izinsiz erişim! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook fotoğraflarına izinsiz erişim! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook fotoğraflarına izinsiz erişim! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "