Facebook boykotu neden bitmedi? Hâlâ devam ediyor!


16 Eylül 2020 Çarşamba 16:30
Facebook boykotu neden bitmedi? Hâlâ devam ediyor!

Biliyorsunuz haziran ayında Facebook’a yönelik dev şirketlerin katıldığı ”reklam vermeme” boykotu vardı. Bu boykot eylül ayı itibarıyla bitmiş olmasına rağmen bazı şirketler ”Facebook boykotu”na devam ediyor. McDonald’s, Coca-Cola, Nike ve diğer şirketler neden hâlâ boykota devam ediyor? Facebook boykotu ne durumda?

Facebook boykotu ne durumda: İşler düzelmeyecek mi?

İki ay önce ”Stop Hate for Profit Facebook ad boycott” adı altında, nefreti ve ayrımcılığı durdurmak adına belli başlı büyük şirketler Facebook’a reklam vermeyi kesmişti. BrandTotal’da yayımlanan yeni rapora göre, boykot bitmesine rağmen YouTube, Facebook, Instagram gibi platformlarda, McDonald’s, Coca-Cola, Nike, Unilever ve Diageo gibi çok sayıda marka Facebook ve Instagram’da reklam vermeye devam etmiyor.

Araştırma 1 Temmuz ile 3 Eylül’deki gelişmeleri raporluyor. Bunun yanında başlarda boykot edip sonrasında reklam vermeye devam eden şirketler de bulunuyor. Bunlar arasında Chipotle ve Sony var. Olayı hiç bilmeyenler için kısaca şirketler; Facebook’un nefret ve yanlış bilgilendirmeyle başa çıkma yaklaşımında bir değişiklik boykotu başlatmıştı. Toplamda 1.100 civarında marka ve şirket, sosyal medya devine reklam vermeyi bıraktı.

Facebook boykotu ne durumda

Target ve Best Buy gibi bazı markalar temmuz ayından sonra reklam harcamalarını tekrar başlatma kararı verdi. Bunun yanında diğerleri boykotu eylül ayına kadar uzattı ve birçoğu hâlâ yakın zamanda Facebook’ta reklam vermeye devam etmeyi planlamıyor.

Publicis ticaret stratejisi müdürü Jason Goldberg’e göre bunun nedenleri arasında koronavirüs salgını da bulunuyor. 2020 için reklam planlarını hazırlayan şirketler, Facebook’u dışarıda zaten bırakmıştı ve ilerleyen dönemdeki planlarında yani 2021 yılında Facebook’a tekrar döneceklerini söylüyor.

Bazı şirketlerin neden bu boykotu devam ettiği tam bilinmiyor olsa da Coca-Cola sözcüsü, markanın her platformu izlemeye ve aşamalı olarak sosyal medyaya yeniden girmeye devam edeceğini söyledi.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

kola neden reklam vermeye gerek duyar anlamış değilim
zaten tekelsin bu işte her market ve restoran cafe büfe lokanta yiyecek yenilen her yerdesin

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Büyük şirketler varlığı unutulmasın diye reklam veriyorlar. Amaçları varolan müşteri potansiyelini arttırmak değil. Zaten hepsinin marka olduğunu biliyoruz. Eğer reklam vermeyi keserlerse insanlar daha sık gördükleri markalara yöneleceğinden her yerde kola reklamı görüyoruz.

" Facebook boykotu neden bitmedi? Hâlâ devam ediyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook boykotu neden bitmedi? Hâlâ devam ediyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook boykotu neden bitmedi? Hâlâ devam ediyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!