Facebook boykotu neden bitmedi? Hâlâ devam ediyor!


16 Eylül 2020 Çarşamba 16:30
Facebook boykotu neden bitmedi? Hâlâ devam ediyor!

Biliyorsunuz haziran ayında Facebook’a yönelik dev şirketlerin katıldığı ”reklam vermeme” boykotu vardı. Bu boykot eylül ayı itibarıyla bitmiş olmasına rağmen bazı şirketler ”Facebook boykotu”na devam ediyor. McDonald’s, Coca-Cola, Nike ve diğer şirketler neden hâlâ boykota devam ediyor? Facebook boykotu ne durumda?

Facebook boykotu ne durumda: İşler düzelmeyecek mi?

İki ay önce ”Stop Hate for Profit Facebook ad boycott” adı altında, nefreti ve ayrımcılığı durdurmak adına belli başlı büyük şirketler Facebook’a reklam vermeyi kesmişti. BrandTotal’da yayımlanan yeni rapora göre, boykot bitmesine rağmen YouTube, Facebook, Instagram gibi platformlarda, McDonald’s, Coca-Cola, Nike, Unilever ve Diageo gibi çok sayıda marka Facebook ve Instagram’da reklam vermeye devam etmiyor.

Araştırma 1 Temmuz ile 3 Eylül’deki gelişmeleri raporluyor. Bunun yanında başlarda boykot edip sonrasında reklam vermeye devam eden şirketler de bulunuyor. Bunlar arasında Chipotle ve Sony var. Olayı hiç bilmeyenler için kısaca şirketler; Facebook’un nefret ve yanlış bilgilendirmeyle başa çıkma yaklaşımında bir değişiklik boykotu başlatmıştı. Toplamda 1.100 civarında marka ve şirket, sosyal medya devine reklam vermeyi bıraktı.

Facebook boykotu ne durumda

Target ve Best Buy gibi bazı markalar temmuz ayından sonra reklam harcamalarını tekrar başlatma kararı verdi. Bunun yanında diğerleri boykotu eylül ayına kadar uzattı ve birçoğu hâlâ yakın zamanda Facebook’ta reklam vermeye devam etmeyi planlamıyor.

Publicis ticaret stratejisi müdürü Jason Goldberg’e göre bunun nedenleri arasında koronavirüs salgını da bulunuyor. 2020 için reklam planlarını hazırlayan şirketler, Facebook’u dışarıda zaten bırakmıştı ve ilerleyen dönemdeki planlarında yani 2021 yılında Facebook’a tekrar döneceklerini söylüyor.

Bazı şirketlerin neden bu boykotu devam ettiği tam bilinmiyor olsa da Coca-Cola sözcüsü, markanın her platformu izlemeye ve aşamalı olarak sosyal medyaya yeniden girmeye devam edeceğini söyledi.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Facebook boykotu neden bitmedi? Hâlâ devam ediyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  kola neden reklam vermeye gerek duyar anlamış değilim
  zaten tekelsin bu işte her market ve restoran cafe büfe lokanta yiyecek yenilen her yerdesin

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Büyük şirketler varlığı unutulmasın diye reklam veriyorlar. Amaçları varolan müşteri potansiyelini arttırmak değil. Zaten hepsinin marka olduğunu biliyoruz. Eğer reklam vermeyi keserlerse insanlar daha sık gördükleri markalara yöneleceğinden her yerde kola reklamı görüyoruz.

" Facebook boykotu neden bitmedi? Hâlâ devam ediyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook boykotu neden bitmedi? Hâlâ devam ediyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook boykotu neden bitmedi? Hâlâ devam ediyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video) Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video)
 2. 2 Asus ROG Strix Scar 17 inceleme! Asus ROG Strix Scar 17 inceleme!
 3. 3 SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası! SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası!
 4. 4 Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır? Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır?
 5. 5 Apple için özel olarak üretilen kol inceleme! Apple için özel olarak üretilen kol inceleme!
 6. 6 İndirimleri nasıl kazanıyoruz? Ofis içi video! İndirimleri nasıl kazanıyoruz? Ofis içi video!
 7. 7 Instagram gizli hesaplarını nasıl görebiliriz? Instagram gizli hesaplarını nasıl görebiliriz?
 8. 8 39 TL'ye kablosuz hoparlör aldık, ne oldu? 39 TL'ye kablosuz hoparlör aldık, ne oldu?
 9. 9 PlayStation 5 çıkış tarihi! Bizi neler bekliyor? PlayStation 5 çıkış tarihi! Bizi neler bekliyor?
 10. 10 Sadece 8 dakikada Apple etkinliği özeti! Sadece 8 dakikada Apple etkinliği özeti!