Facebook Calibra koltuğu devretti: Novi


27 Mayıs 2020 Çarşamba 12:54
Facebook Calibra koltuğu devretti: Novi

2019 yılının Haziran ayında Facebook, kripto para birimi Libra ile karşımıza çıktı. Resmi olarak duyurulan Libra ile birlikte Calibra adında bir de dijital cüzdan duyurulmuştu. Aradan geçen sürenin ardından Calibra isminden vazgeçen Facebook, yeni cüzdanı ile yoluna devam edecek. Dijital cüzdan Novi ile şirket, kripto para konusunda çalışmaların devam ettiğini de göstermiş oldu.

Facebook yeni dijital cüzdan Novi ile karşımızda!

Facebook, yayınladığı bir blog yazısında Novi Financial ismiyle yoluna devam edeceğini duyurdu. Latince ‘Novus’ ve ‘Via’ kelimelerinden esinlendiğini açıklayan Facebook, Novi’nin logosu ile de dikkat çekti. Bu arada ‘Novus’un ‘Yeni’, ‘Via’nın da ‘Yol’ anlamına geldiğini belirtelim.

Calibra’nın logosu, Current isimli bir bankanın logosu ile benzerlik göstermesi nedeniyle eleştirilmişti. Novi’nin logosunda ise herhangi bir benzerlik bulunmuyor. Ayrıca, logoda Libra’nın logosu da yer alıyor.

Facebook Novi

Facebook’un dijital cüzdanı Novi

Bir süredir Libra konusunda Facebook cephesinde herhangi bir hareketlilik gözlenmiyordu. Son yaşanan Novi gelişmesi ile çalışmaların devam ettiğinin sinyalleri de verilmiş oldu.

Facebook’un Libra ile birlikte birçok ulusal para birimiyle uyumlu bir kripto para birimine sahip olmak gibi bir amacı bulunuyor. Hedeflere göre Libra da tıpkı dolar ya da sterlin gibi satın alınabilen bir para birimi olacak. Novi’nin resmi web sitesine baktığımızda ise şimdilik Amerika Doları, İngiliz Sterlini ve Euro’nun gündemde olduğunu görüyoruz.

Aynı zamanda hedeflerden biri de para gönderme işlemini mesaj göndermek kadar kolay hale getirmek. Hem bağımsız bir Novi uygulaması ile hem de WhatsApp ya da Messenger üzerinden para gönderme işlemlerinin gerçekleştirilmesi planlanıyor. Kullanıcıların mevcut hizmete kaydolmak için kimlik numaralarını kullanmaları da şart.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Facebook Calibra koltuğu devretti: Novi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook Calibra koltuğu devretti: Novi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook Calibra koltuğu devretti: Novi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD YASAĞINA XİAOMİ'DEN İLK AÇIKLAMA! ABD YASAĞINA XİAOMİ'DEN İLK AÇIKLAMA!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak similatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak similatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)