Okunma

Facebook canlı yayınları kısıtlıyor!


15 Mayıs 2019 Çarşamba 12:11
Facebook canlı yayınları kısıtlıyor!

Geçtiğimiz aylarda yaşanan Yeni Zelanda saldırısının ardından önemli bir karar alan Facebook canlı yayınlarda bir takım kısıtlamalara gidileceğini açıkladı. Buna göre şirket, buna benzer bir saldırı durumunda hızla aksiyon alabilecek.

Facebook canlı yayınlarda değişikliğe gidiyor

Facebook’un Blog sayfasında yayınlanan rapora göre şirket, “Live Strike” adlı bir politika sergileyecek. Bu sayede topluluk kurallarını ihlal ettiği tespit edilen ve uyarılan kullanıcılar bir süre boyunca canlı yayın yapamayacaklar.

Ayrıca bu kullanıcılar, başka bir sitede canlı yayın yapıyor olsalar dahi bu canlı yayını Facebook üzerinden paylaşamayacak ve duyuramayacaklar. Bunun verimli çalışması için yapay zeka üzerinde çalışmalar yapan Facebook, sistemin yakın zaman içerisinde tüm kullanıcılar için kullanımda olacağını belirtti.

Bu kuralların sadece terör destekçileri için olmadığını belirten Facebook, kuraldan “Tehlikeli Bireyler ve Kuruluşlar” listesinde yer alan herkesin etkileneceğini belirtti. Buna göre kara listede olan Milo Yiannopoulos, Paul Nehlen ve Alex Jones gibi aşırı sağcı isimler de Facebook üzerinden canlı yayın yapamayacaklar.

Facebook yetkililerinden Guy Rosen yaptığı açıklamada: “Hedefimiz, insanların güzel bir şekilde canlı yayını kullanmaları. Bu esnada canlı yayın üzerindeki kötüye kullanım riskini en aza indirmek için çok çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Rosen’a göre bu kısıtlamalar ileride Facebook’un diğer alanlarına da yansıyabilir. Buna göre Facebook, tehlikeli gördüğü kişilerin fotoğraf paylaşmasını, beğeni yapmasını kısıtlayabilir.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Facebook canlı yayınları kısıtlıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook canlı yayınları kısıtlıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook canlı yayınları kısıtlıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "