Facebook Dünyaya Zarar Veriyor


11 Ekim 2010 Pazartesi 07:00
Facebook Dünyaya Zarar Veriyor

Hafta içinde Greenpeace Mediterranean ofisinden ilginç bir mail geldi. Bu mail’de Facebook’un  yeni yatırımları ve bu yeni yatırımlar sayesinde dünyamıza ne gibi zararlar verebileceği yazıyordu.

Bu mail oldukça etkiliydi. Dolaysıyla ben de bu mail’i değiştirmeden okuyucularımızla paylaşmak istedim.

 

Mark Zuckerberg, ABD’nin Oregon Eyaleti’nde kömürle üretilen elektriği kullanan bir veri merkezi kuracağını açıkladı.

 

Facebook CEO’sunun Tehlikeli İlişkisi

Herkesin kendine zarar veren bir ilişkisi olmuştur; yani bir arkadaşınıza veya çevrenizdeki diğer insanlara uzun vadede zarar veren bir ilişki… Mark Zuckerberg ve şirketi Facebook’un da kesinlikle kömürle böylesine tehlikeli bir ilişkisi var ama bu ilişkinin çok sürmemesi gerektiği açık.

“İlişki”, Ocak ayında Mark Zuckerberg, ABD’nin Oregon Eyaleti’nde kömürle üretilen elektriği kullanan bir veri merkezi kuracağını kamuoyuna açıkladığı zaman başladı. Daha sonra bu depolama tesisinin kapasitesinin iki kat artacağı ve böylece kömüre bağımlılığın da iki kat fazla olacağı açıklandı.

 

 Kömür hepimizin zarar görmesine yol açacak. Bu ilişki artık sona ermeli!


Facebook Yüzünü Temiz Enerjiye Dön!

Mark Zuckerberg, güneş ya da rüzgar gibi temiz enerjiler yerine kömürü tercih edince, Greenpeace  bu konuda bir şeyler yapma ihtiyacı duydu. 1 Eylül 2010’da, Mark Zuckerberg’e yazdığı mektupla Greenpeace Uluslararası Direktörü Kumi Naidoo endişelerini şu şekilde dile getirdi:

Tüm dünyada tanınan bir şirketin yöneticisi, şirketin çevreye olan etkilerinin, o şirketin hem ününe hem de mali durumuna etkilerinin büyük olacağını bilmeli. Yarım milyon Facebook kullanıcısı Zuckerberg’i daha sağlıklı bir karara döndürmek adına bazı yenilenebilir enerji kaynaklarını tavsiye ettiler. Ne yazık ki Facebook’un cevabı, bu sosyal ağın halen bir taahhüt altına girmek istemediğini gösteriyor”.

Facebook’un güçlenmesini istiyoruz. Ayrıca şirketin yanlış kararlarından dolayı biz kullanıcıların ve dünyanın zarar görmesini istemiyoruz. 

Facebook Ceo’sunu Öfkelendiren Film

Facebook’u eleştirenler sadece Greenpeace gibi kuruluşlar değil, farklı kesimler de değişik bakış açılarıyla Facebook’u hedef alıyor.

Geçen günlerde Cem Süer’in imzasını taşıyan bir makaleyi sizlere tekrardan paylaşmak istiyorum. Buradaki amacımız okuyucularımızı gelecekte bizi bekleyen tehlikeleri bir kez daha gün ışığına çıkarmak. 

İlginç bir fikre sahip olan Facebook, bugün 500 milyon kullanıcısıyla birlikte dünya çapında büyük bir çılgınlık haline geldi. Çoğu insanın hayatının değişmez bir parçası olan Facebook, giderek genişleyen sosyal ağ kavramanın yapı taşlarından biriydi.

 

Age of Stupid (Aptallık Çağı) adlı film, sosyal ağ kavramanın arkasında dönen olayları gözler  önüne seriyor.

 

Bugün 26 yaşında Mark Zuckerberg ve arkadaşlarının Harvard’da öğrenciyken bu siteyi nasıl kurduklarını ve sonucunda nasıl birbirlerine düşman olduklarını anlatan bir film oldukça büyük tepki doğurdu.

Zuckerberg ve arkadaşlarının gerçek hikayesini konu alan yapım, uzun süredir Facebook takipçileri tarafından merakla bekleniyordu. Arkadaşlarıyla birlikte okulda bulunan kızların resimlerine puan vererek vakit geçirmesiyle ortaya çıkan Facebook fikrinin nasıl kısa sürede çılgınlık haline geldiğine değinen film sosyal ağ kavramanın arkasında dönen olayları gözler  önüne serdi.

Sıradan bir öğrencinin kısa sürede dünyanın en popüler insanı haline gelmesini anlatan Social Network, Facebook CEO’sunun röportajlarında asla cevaplamadığı bir soruyu da tekrar gündeme getiriyor.

 

Fikrin orijinalliğini sorgulayan yapım, sıkı dostların para ve hırs uğruna nasıl düşman hale geldiğini işliyor.


Zuckerberg Filmi Neden Protesto Ediyor?

David Fincher’ın imzasını taşıyan film hâlâ sonuçlanmamış Facebook patent davalarının hikayesini de içeriyor.

Öte yandan büyük ses getireceği kesin olan filmin ana kahramanı ise filmi boykut etmiş durumda. Mark Zuckerberg katıldığı televizyon programlarında ‘Sosyal Ağ’ filmine hiçbir destek vermediğini ve bu yapımı protesto ettiğini açıklamıştı.

Amerika’da 1 Ekim 2010 tarihiyle vizyona girecek olan filmden sonra, çoğu kullanıcının Facebook yaşamlarını tekrar gözden geçirmesi bekleniyor.

:: Konu hakkındaki yorumlarınızı bizimle paylaşın

 
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Facebook Dünyaya Zarar Veriyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu siteyi yapanların kafasına atom bombası atsalar çok makbule geçer:D

" Facebook Dünyaya Zarar Veriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook Dünyaya Zarar Veriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook Dünyaya Zarar Veriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 2. 2 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 3. 3 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
 4. 4 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
 5. 5 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 6. 6 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
 7. 7 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 9. 9 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 10. 10 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!