Okunma

Facebook geçmişi temizleme aracı duyuruldu!


01 Mayıs 2018 Salı 22:30
Facebook geçmişi temizleme aracı duyuruldu!

Facebook, F8 konferansı öncesinde Analytics uygulamasını kullanıma sunarken, Mark Zuckerberg konferans öncesinde bir açıklama yaptı. Açıklamanın en dikkat çekici noktası ise, yakında kullanıma sunulacak Facebook geçmişi temizleme aracı oldu.

Facebook geçmişi temizleme aracı nasıl çalışacak?

Facebook’un gizlilik kontrolü için sunduğu seçeneklerin yanına ekleyeceği Clear History ile Facebook işlem geçmişini kolayca temizleyebileceksiniz. İnternet tarayıcılarında çerezleri ve geçmişi temizlemenin oldukça kolay olduğunu belirten Zuckerberg, böylece aynı sistemi Facebook‘a uyarladıklarını ifade ediyor.

Facebook geçmişi artık tamamen silinebilecek!

Cambridge Analytica skandalıyla bağlantılı olan bu özellik kullanıma sunulduğunda, etkileşimde bulunduğunuz uygulamalar ve web siteleriyle ilgili bilgileri görebilecek ve bu bilgileri hesabınızdan silebileceksiniz.

Skandal sonrasında kendini affettirmek isteyen Facebook, hem kullanıcılara hem de geliştiricilere yönelik çok sayıda yeni özellik duyurdu. Bu sayede kişisel veriler konusundaki şüphelerin minimum seviyeye indirilmesi hedefleniyor.

Ancak Facebook, etkinlikleriniz ve beğenileriniz hakkında bilgi sahibi olmasının, son kullanıcı deneyimi en iyi hale getirmek için kritik olduğu konusunda ısrarcı. Zuckerberg bu durumu şu şekilde ifade ediyor;

Tarayıcınızda çerezleri temizlediğinizde, deneyiminiz oldukça kötü hale gelebilir. Her sitede tekrar oturum açmanız ve bazı şeyleri yeniden yapılandırmanız gerekebilir. Aynı durum Facebook için de geçerli olacaktır.  ”

Kısacası Zuckerberg, Facebook’un geçmişi temizlemenize izin vereceğini ancak, temizlik sonrasında kullanım deneyiminin kötüleşeceğini belirtiyor. Ne yazık ki, Clear History özelliğinin kullanıma sunulması yaklaşık 1 – 2 ay sürecek.

Facebook’un Gizlilik Direktörü ve Başkan Yardımcısı Erin Egan, bu konuda gizlilik savunucuları, akademisyenler, politika uzmanları ile çalıştıklarını belirtiyor.

:: Facebook geçmişi temizleme özelliğinden beklentileriniz neler?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Facebook geçmişi temizleme aracı duyuruldu!”

 1. M3ric dedi ki:

  Sizlerden siliyorum ama parasini verene arsivi komple gonderirim demek istemistir.

 2. SAdullah Baba dedi ki:

  En güzeli facebook hesabını komple kapatmak 😉 kökten çözüm. Facebook bebeleri yerini artık facebook dedelerine bıraktı. :=))) muhahaahahahaaa

  1. Anonim dedi ki:

   Çok haklısın..😁👍👏👏

" Facebook geçmişi temizleme aracı duyuruldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook geçmişi temizleme aracı duyuruldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook geçmişi temizleme aracı duyuruldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "