Facebook’tan internet dolandırıcılığı güncellemesi


21 Mayıs 2020 Perşembe 19:45
Facebook’tan internet dolandırıcılığı güncellemesi

Facebook Messenger, yeni bir güncellemeyle internet dolandırıcılığı yapanlara dur demeye hazırlanıyor. Bugün beta olarak dağıtılmaya başlayan güncellemeye göre, Facebook kullanıcılarını sahte hesaplardan koruma niyetinde.

Facebook’ta sahte hesap açarak dolandırıcılık yapmak uzun süredir başvurulan bir teknik. Her ne kadar eskisi kadar etkili olmasa da, Facebook pandemi döneminde vakaların arttığını tespit etmiş.

Facebook Messenger, internet dolandırıcılığı için nasıl önlem alacak?

Bir arkadaşınızın hesabını taklit eden dolandırıcılar, Messenger üzerinden iletişime geçerek insanları mağdur edebiliyorlar. Her ne kadar yetişkinler bu tür dolandırıcılardan eskisi kadar etkilenmese de 18 yaş altı hala büyük bir tehlike altında.

Messenger şu anda beta olarak uyguladığı güncellemeyle, size mesaj atan hesabı, arkadaşlarınızdan birinin hesabına benzediğini kişiye bildirecek. Ayrıca şüpheli mesaj kullanıcı bu hesabın ne zaman Facebook platformuna katıldığı bilgisi de Messenger üzerinde verilecek.

internet dolandırıcılığı, facebook güncellemesi, facebook messenger

Güncellemenin diğer önemli noktası ise, 18 yaş altı profillere kısa sürede çok fazla mesaj atan profillerin tespiti. Makine öğrenimi özelliğine sahip bir  yapay zeka kullanacak olan Messenger, bu tür şüpheli hareketleri olan hesapları takip edecek. Eğer bu takipte olan hesaplardan bir mesaj alırsanız, yine Messenger penceresi üzerinde bir uyarı göreceksiniz.

Facebook, makine öğrenimi ile geliştirilen bu koruyucu yazılımın, zamanla daha da kabiliyetli olacağını söylüyor. Buna göre sistem yetişkinlerle 18 yaş altı kullanıcılar arasında ki iletişimi daha korunaklı hale getirmeyi de amaçlıyor. Bu güncelleme kapsamında, Messenger mesajlaşmalarına  uçtan uca şifreleme özelliği de getirilecek.

Güncellemenin bu hafta içinde ABD’de Android kullanıcılara sunulması bekleniyor. iOS güncellemesi için ise gelecek haftaya işaret ediliyor. Facebook güncellemesinin Türkiye’ye ise henüz ne zaman geleceği belli değil. Eğer Messenger Beta kullanıcıysanız, daha önce bu özellikle tanışmanız olası.

Peki siz ne düşünüyorsunuz, Facebook Messenger, internet dolandırıcılığı önlemi gerçekten de işe yarayabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.
Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Heryer tükan oldu herkes bişeler satıyor çinlileri geçtiler harbi diyorum

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Xbowtie eğitim platformundan bu konuyla ilgili eğitim alıp kendinizi ve çevrenizi bu dolandırıcılara karşı koruyabilirsiniz. Gerçekten biliyorsanız bile kendinizi geliştirme açısından çok faydalı. Tavsiye ederim…

" Facebook’tan internet dolandırıcılığı güncellemesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’tan internet dolandırıcılığı güncellemesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’tan internet dolandırıcılığı güncellemesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!