Okunma

Facebook güvenlik sorusu dönemini kapattı!


26 Nisan 2019 Cuma 16:30
Facebook güvenlik sorusu dönemini kapattı!

Facebook önemli bir karar aldı ve parola kısmının altında yer alan, parolanızı unuttuğunuzda cevaplayıp hesabınızı açabileceğiniz “güvenlik sorusu” özelliğini kaldırdı. Facebook güvenlik sorusu dönemi böylelikle kapanmış oldu.

Facebook güvenlik sorusu mahrem bilgi içeriyor!

Facebook, Cambridge Analytica skandalının ortaya çıkmasından bir yıl sonra, bugün bir karar aldı. Bu karara göre güvenlik sorusu özelliği mahrem bilgi içerdiği için kaldırılacak.

Geliştiriciler için yapılan bir toplantıda konuşan Facebook yetkilisi: “Güvenlik sorusu gibi mahrem bilgi içeren ve sizin verilerinizi paylaşmanızı isteyen özellikleri platformda barındırmayacağız.” dedi.

Yetkili ayrıca, güvenlik sorusu gibi diğer minimum fayda sağlayacak özelliklerin Facebook’un yeni platform politikaları kapsamında daha fazla incelemeye tabi olacağını belirtti.

Facebook Ürün Yönetimi Direktörü Eddie O’neil bir blog yazısında: “Yeni yapacağımız güncellemeler kişisel verilerin korunmasını daha da arttıracak, buna son olaylardan sonra çok daha fazla önem veriyoruz.” dedi.

Facebook’un 2.38 milyar kullanıcıya ev sahipliği yapması, birçok kişinin ilgisini Facebook’a yöneltmesine sebep oluyor. Bunlar arasında iyi niyetli kişiler olduğu kadar, kötü niyetli ve veri toplama amacı ile platformu kullanan kişiler de bulunuyor.

Geçtiğimiz sene “thisisyourdigitallife” adlı bir Facebook uygulaması, uygulamayı kullanan kişilerin Facebook verilerini çalmış, bunu Cambridge Analytica üzerinden Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump lehine kullanmıştı. Bunun ortaya çıkmasının ardından Facebook, hukuki olarak zor günler yaşamıştı.

Şirket bu olayın ardından veri gizliliğine daha fazla dikkat ediyor gibi görünüyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce söz konusu platform yöneticileri açıklamalarında samimi mi? Yorumlarda belirtiniz.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Facebook güvenlik sorusu dönemini kapattı!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Facebook topladığı bilgiler ile kendine yeni bir ülke kurar zaten. Güvenlik sorusumu kaldı soracak, hepsi var zaten elinde

" Facebook güvenlik sorusu dönemini kapattı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook güvenlik sorusu dönemini kapattı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook güvenlik sorusu dönemini kapattı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "