Facebook Kullananlar Mutsuz!


10 Kasım 2015 Salı 05:30
Facebook Kullananlar Mutsuz!

Sosyal medya diyince akla gelen sitelerin en başında Facebook yer alıyor. Facebook kullanan herkes günde en az 1 saatini bu platformda harcıyor. Son dönemlerde yapılan çeşitli sosyal deneylerde sosyal medya’yı sık kullanan insanların kullanmayan insanlara göre daha mutsuz olduğunu ortaya çıkartıyor.

Kısa bir süre önce Danimarka’nın başkenti Kopenhag da yapılan bir deneye 1095 gönüllü katıldı. Bu deneye katılan gönüllüler 1 hafta boyunca analiz edildi. 1 hafta boyunca süren bu deneyde, gönüllülerin bir kısmı Facebook kullanmaya devam ederken bir kısmı da Facebook’a 1 hafta hiç girmediler. 

15-11/10/facebook-3.jpg

1 haftalık test sonucunda Facebook kullanmayan gönüllüler daha sakin, mutlu ve huzurluydular. Bu gönüllülere deney öncesinde yapılan testler ile deney sonrası yapılan testlerdeki sonuçlar da farklılık gösterdi. Özellik ile yaşam kalitesi testinde kullanıcılar deneyden önce 7,5 puan verirken testten sonra bu rakam 8,2 ya yükseldi. Happiness Research Enstitüsü CEO’su Meik Wiking yaptığı açıklamada Facebook kullanan insanların giderek egolarına yenik düştüğünü ve mutsuz olduklarını belirtti.

:: Peki ya siz Facebook kullanmadan mutlu olabilir misiniz?
yazarSedanur Alkan

Online topluluk yönetimi konusunda uzman olan ve kendini sosyal medya tarafında da geliştiren Seda, ShiftDelete.Net'teki çalışmasını devam ettiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Facebook Kullananlar Mutsuz!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu konu daha önce birkaç kere, 2012'de, 2013'te, deneylerle tespit edilmişti. Facebook'un "pozitif olmaya zorlayan" bir yapısı var. Bu yapı da, psikolojik olarak tam ters sonuca neden oluyor.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Eski tadi yok facenin…

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Sosyal medya sizi kullanır alet olmayın, hayata dönün.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu sadece FB için geçerli değil. Hepsi için geçerli. 5 sene önce FBmı kapadım. O günden beri hem işimde hem sertifikasyon anlamında büyük yol katetip iyi bir maaş ile şu anda ne istersem yapıyorum. FB açık olsaydı bunlar hala olmayacaktı. Her istediğimi yapıyorum derkende FB olmadığı için aileme, sevdiklerime ayırabilecek bir ZAMAN kalıyor. Akrabalar ve arkadaşlarım hakkında daha az bilgim oldukça daha çok mutlu oluyorum. Merak ettiklerimi arayıp soruyorum. Bir ara Twitter açmıştım ve yine aynı konuma gelecektim neredeyse. Hiçbirinin farkı yok. Hepsi aynı. Kapatın. Zamanınız artsın. Aktivitelere katılın. Sizi merak etsinler. Siz onları değil.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Sosyal medyanın hepsi değil ama facebook tam bir faciadır. Evlilikler belki bu sebepten değil ama müthiş etkileniyor Türkiye gibi tüketim ve gösteriş toplumu olan ülkelerde.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  facebook ile eski arkadaşlarımın çoğunu buldum, ama sadece arkadaş olarak duruyorlar. selamlaşmıyoruz bile..

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  insanı bencilleştirmekten başka ne halta yarıyo ki adam sırf benim paylaşımlarımı beğenmedi diye oda onun paylaşımlarını beğenmiyo bir de evli barklı insanlar gidip ailesi çocuklarıyla ilgilenmek yerine buralarda boş boş vakit harcıyolar mutluluğu bu boş platformlarda bulduklarını sanıyolar

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  tamamen katılı***** bitti bunun yüzünden.

" Facebook Kullananlar Mutsuz! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook Kullananlar Mutsuz! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook Kullananlar Mutsuz! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 2. 2 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 3. 3 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 4. 4 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 5. 5 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 6. 6 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 7. 7 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 8. 8 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 9. 9 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 10. 10 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!