Okunma

Facebook Lite’tan Türkiye sürprizi!


05 Ekim 2018 Cuma 23:01
Facebook Lite’tan Türkiye sürprizi!

Akıllı telefonların çeşitli donanım özellikleri göz önüne alındığında bazı uygulamaların daha fazla performansa ihtiyaç duyduğunu biliyoruz. Facebook Lite iOS sürümü de bu amaçla öncelikli olarak Türkiye’deki kullanıcılara sunulacağa benziyor.

App Store’da Facebook’un normal sürümünün barındırdığı verilerle birlikte 500 MB‘a ulaşan boyutu düşünüldüğünde bu uygulamanın hafifletilmiş şeklinin kullanıcılara sunulması mantıklı bir adım gibi duruyor.

Facebook lite iOS

Facebook Lite iOS sürümü doğrulandı

Uygulamalarla ilgili istatistikler sunan Sensor Tower firmasının ilgili sayfasında Facebook Lite’ın iOS için de geleceği ortaya çıkmış oldu. iPhone’ların eski modellerinin sıklıkla kullanıldığı ülkemizde uygulamaların lite sürümlerine yer verilmesini olumlu bir yaklaşım olarak kabul edebiliriz. Üstelik Facebook Lite iOS sürümü ilk olarak Türkiye’deki kullanıcılarla buluşacak gibi duruyor. Bu konuyla ilgili Facebook’a yöneltilen sorularda böyle bir uygulamanın varlığı teyit edilmiş ve uygulamanın hâlâ test aşamasında olduğunun altı çizilmiş.

Yaklaşık 5 MB’lık boyutuyla oldukça iddialı bir sadeleştirmeye gidildiği belli olan Facebook Lite’ın App Store’daki sürümünde batarya kullanımı, mobil veri iletişimi ve cihaz depolama alanı gerekliliği azaltılmış görünüyor.

Uygulamanın ülkemizde kullanıma sunulmasının ardından eksikleri tespit edilerek diğer ülkelerde de App Store’larda yer alacağı tahmin ediliyor.

İşin Android tarafında ise Facebook Lite, 2015 yılından beri kullanılmakla birlikte 100 milyondan fazla kullanıcının bu sürümü cihazlarına indirdiği biliniyor.

Apple’ın kalbi olan Amerika’da ise Facebook’un bu hafifletilmiş sürümünün ne zaman kullanıma sunulacağı bilinmiyor.

Güncelleme: Uygulama, App Store’daki yerini aldı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Facebook Lite’tan Türkiye sürprizi!”

 1. Anonim dedi ki:

  2018’de facebook kullanan zaten iPhone 3gs falan sahibidir xDDD

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Amerikada facebook kullanan kalmadı tabiki türklerde deneyecekler…

 3. Anonim dedi ki:

  Dün indirdim kullanıyorum. Asıl uygulama gibi değil çok ilkel. Fakat 300mb nire 8mb nire. Asıl sürüme geçmeyi düşünmüyorum.

  1. Anonim dedi ki:

   Facebook tarafından yayımlanan resmi olmayan sürüm nasıl oluyor? Geliştirici facebook inc yazıyor

  2. Zafer Babal dedi ki:

   Evet, dediğiniz gibi şu anda App Store Türkiye’de orijinal sürüm mevcut.

" Facebook Lite’tan Türkiye sürprizi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook Lite’tan Türkiye sürprizi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook Lite’tan Türkiye sürprizi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "