Okunma

Facebook, sahte haberlerle mücadele edecek


19 Kasım 2016 Cumartesi 12:00
Facebook, sahte haberlerle mücadele edecek

Sosyal medya, yaklaşık 10 yıldan uzun bir süredir günlük yaşantımızda önemli rol oynuyor. Son yıllarda ülke gündemlerinin belirlenmesinde önemli rol taşıyan bu siteler, asılsız ve yalan haberlerin çok kısa sürede yayılmasıyla büyük bir problem taşıyor.

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, kendi Facebook hesabında yaptığı bir açıklamada bu husus ile ilgili görüş ve planlarını açıkladı.

Sahte haberlerlerin sonu geliyor

Birçok kişinin sahte haberlerle ile ilgili ne yapılacağını sorması üzerine açıklama yaptığını belirten Zuckerberg, normalde firma olarak çalıştıkları konularla ilgili detayları paylaşmadıklarının altını çizdi.

İlk olarak kuvvetli bir tespit sisteminden bahseden Zuckerberg, insanların şikayet ettikleri gönderilerden yola çıkarak sahte haberleri yayınlayan kişi, site veya kuruluşları otomatik olarak tespit edecek sistemler geliştireceklerini söyledi. 

Üçüncü parti firmaların önemine dikkat çeken Facebook CEO’su, bir takım onaylama firmalarıyla görüşeceklerini ve onlardan fikir alacaklarını söyledi. Bu kapsamda Facebook’da paylaşılacak olan haberler, önce o firmaların onayı ve süzgecinden geçirilecek.

Zuckerberg, haberler için eklenecek olan “Haberi sahte olarak bildir” benzeri bir buton sayesinde asılsız haberlere daha kolay müdahale edebileceklerini belirtti. Kişiler ve onay firmaları tarafından sahte olarak bildirilen bu haberler, başka kişilerin karşısına bir uyarı ile çıkacak. Böylece okuyucular, ilgili haber veya yazıya ön yargılı yaklaşabilecek.

Habercilerle görüşülecek

Zuckerberg aynı zamanda habercilerle görüşeceklerini belirterek; onlardan alacakları geri bildirimler vasıtasıyla sahte haberleri en kolay şekilde nasıl tespit edeceklerine dair fikirler alacaklar.

Çoğu kullanıcının kafasındaki soru işaretlerini silmek istediğini belirten Mark Zuckerberg, son olarak çalışmalarına devam ettiklerini ekledi.

:: Sahte haberlerin engellenmesi ülkemizde önem taşıyor mu ?
yazarBerkin Kayalar

Küçüklüğünden beri teknolojiyle içli dışlı olan ve en yeni gelişmeleri paylaşan Berkin, boş vakitlerinde Nintendo oyunları oynamaktan keyif alıyor
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Facebook, sahte haberlerle mücadele edecek”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Mark bey su HDP nin sahte haberlerine bir atsan CHP nin kiler otomatik olarak silinir

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Kendi sahte haberleri abd seciminde tutmayinca mi denetlemeye ***** artik sizin ne mal oldugunuzu ***** ediyorum bunlar gercek haberleri sansürlerler

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Dolandırıcılık ve sahte ürün reklamlarıda rapor edilmeli çok fazla sahte ilaç satışı var ve raporlar sorunlu

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Chp nin sahte haberlerine de el at Zuckerberg

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Çok iyi olur Facebook hep sahte haber kaynıyor. Onlar yüzünden Facebook a girmiyorum. Bu arada eskiden Facebook dan bahsedilirken hep mark ın eğlenceli fotoğrafları konuluyordu şimdi hep ciddi fotoğrafları konuluyor. Büyüdükçe ciddileşmiş demek ki.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Dikkat resmileşti o zaman 😀

" Facebook, sahte haberlerle mücadele edecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook, sahte haberlerle mücadele edecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook, sahte haberlerle mücadele edecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "