Okunma

Facebook TV’ye Hoş Geldiniz!


22 Mart 2009 Pazar 04:37
Facebook TV’ye Hoş Geldiniz!

Aslında Facebook’a hiçbir garezim yok. Ancak bu kadar yüksek potansiyele sahip olan bir proje, nasıl olur da böyle göz göre göre çürütülür aklım almıyor. İlk çıktığında geniş veritabanı(hatırlarsanız, “herkesi bulabildiğiniz site” olarak ün yapmıştı Facebook) ve özellikle kullanıcılara sunduğu kendi uygulamalarını paylaşma imkanı ile sükse yapan Facebook, bu noktadan sonra yaptığı her yenilikle tepki topladı.

İlk tasarım değişikliğinin sonunda eski tasarımı isteyen bir sürü grup açıldı; son kullanıcı sözleşmesiyle oynamaya kalktı, manşetlerden inmedi.

Kısacası bir süredir Facebook ekibi elini neye atsa sonu hüsran oluyor. Geçtiğimiz hafta tekrar yenilenen site tasarımı da, şimdiden tüm kişisel durumların “Yeni tasarımı sefmioooo!” ve benzeri ifadelerle dolmasına neden oldu.

Sosyal Ağ mı Video Paylaşım Sitesi mi?

Benimse yeni tasarımla ilgili takıntım, Facebook’un Akıllı TV modunda komik ya da bir şekilde enteresan videoları neredeyse birkaç dakikada bir yenileyerek sunan bir televizyon kanalı haline gelmiş olması.

Evet, tasarımı kişiselleştirmek mümkün. Ancak benim gibi birçok kişinin zaten az vakit harcadığı(!) bir site için öyle uğraşlarda bulunmayacağını düşünüyorum. Yeni Facebook, varsayılan haliyle bir sosyal arkadaşlık sitesinden başka, başta televizyon kanalı olmak üzere her şeye benziyor.

Belki Facebook’ta video paylaşma olayının dibine vuran, sadece benim listemdeki kişilerdir, bilemiyorum. Öyle bile olsa, bu da sosyal ağ sitesinin saptığı bir diğer rotanın ipuçlarını taşıyor.

Doğru İstikamet Bu mu?

Siteye girdiğimde karşılaştığım onlarca eğlenceli videoyu, aradaki siyasi gönderme içereneri saymazsak, izlemekten keyif alıyorum. Yine de Facebook’a girmeden önce hiçbir zaman düşüncem “Acaba bugün arkadaşlarım hangi videoları beğendi?” olmuyor.

Niyetim komik video izlemek olsa, bunun için bir “sosyal ağa” başvurmadan önce girilebilecek ve çok daha eğlenceli videoların yer aldığı birçok web sitesi mevcut.

Sizce de Facebook, yenilenen tasarımıyla bu anlamda maksadından saparak, “fazla sosyal bir video paylaşım sitesi” olma yoluna girmiş olabilir mi?

:: Yeni tasarımla ilgili siz de görüşlerinizi paylaşın.
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Facebook TV’ye Hoş Geldiniz!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bence yadırganacak birşey yok çünkü insanlar kendileriyle ve düşünceleriyle ilgili birçok videoyu paylaşıp o anki ruh halini ortaya ***** kız arkadaşıyla kavgalıysa bir duygusal videoyla gönlünü ***** ***** kişi eskiden hiç selamlaşmazken senin düşüncelerini daha ii anlıyor bu yolla ve ben seni hiç tanımamışım diebiliyor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bencede katılıyorum size, youtube dan hiç bi farkı kalmamış

 3. SDN Okuru dedi ki:

  yeni tasarimi gercekten berbat.. iyice soguttular insani. eski arayuzu daha guzeldi. duvar ayni, mini-feed ayriydi. yeni tasarim hepsini icice getirdi gercekten berbat bir düzen yok.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  tabi ki kullanıcı sebepli bir durum bu ve kendi istemese bile bu hale gelebilir. sonuçta üyelerin siteden hoşnut kalması onların görevi.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yeni tasarımda, onay bekleyen arkadaşlar, grup davetleri vs. gibi uyarılar sayfda görünmeyecek şekilde bir köşeye atılmış ***** doğru yere vurgu yapılmış.Facebook günümüzde çok ziyaret edilen video sitelerinde kendini benzetmeye çalışmış.Facebook ana sayfasını açınca artık paylaşılan videoların sağında solunda ana özellikleri arayıp buluyorum.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Katılıyorum size Ama Gülmekten:)
  Bu yemeğin suyu fazla Facebokun yAptığı

 7. SDN Okuru dedi ki:

  gerçekten aynı youtube yeni ağ facetube artık.

" Facebook TV’ye Hoş Geldiniz! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook TV’ye Hoş Geldiniz! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook TV’ye Hoş Geldiniz! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "