Okunma

Facebook’tan, Wikipedia’ya büyük bir destek geldi!


21 Aralık 2018 Cuma 19:00
Facebook’tan, Wikipedia’ya büyük bir destek geldi!

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia‘nın ülkemizde erişime engellenmesinin üzerinden 1.5 yıldan fazla bir süre geçti. Engel kaldırılmasa da çeşitli yollar ile kullanıcıların erişebildiği Wikipedia büyümeye devam ediyor.

Teknoloji devi şirketler geliştirdikleri ürünler hakkında Wiki’de yer alan bilgilerin kullanıcıları bilgilendirdiğine güveniyor. Dolayısıyla, bu devasa internet ansiklopedisinin sorunsuzca ayakta kalabilmesi için maddi destekler yapıyorlar.

Facebook, Wikipedia’ya 1 milyon dolar bağış yaptı!

Wikimedia Vakfı  dün geç saatlerde yaptığı çıklamada Facebook’un, internet ansiklopedisi ve diğer Wikimedia projelerini finansal olarak destekleyen bir fon olan Wikimedia Endowment’a, 1 milyon dolar katkıda bulunduğunu belirtti.

Ansiklopedinin kurucusu Jimmy Wales, bu destek için Facebook’a minnettar olduklarını belirtti. Ayrıca, bu desteğin ” Wiki’nin geleceği için uzun vadeli bir işbirliğinin başlangıcını işaret etmesini umuyoruz ” ifadelerini kullandı.

Wikipedia giriş

2016’da kurulan Wikimedia Endowment, daha önce belirttiğimiz gibi çeşitli Wikimedia projelerini finansal anlamda desteklemek için kuruldu. İlk hedef 100 milyon dolar toplamaktı ve bugüne kadar 50 milyona yakın destek toplandı.

18 yılı aşkın süredir yüz milyonlarca insanın güvendiği bir kaynak haline gelen ansiklopediyi korumak, Wikimedia’nın en büyük görevi. Umarız, erişim engeli kararı en kısa sürede kaldırılır ve Wikipedia’ya ülkemizde herkes erişebilir.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Facebook’tan, Wikipedia’ya büyük bir destek geldi!”

 1. Anonim dedi ki:

  ne zaman türkiyede erşimi açılacakya bıktım 0 olayındanya

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Facebook once kendi pisligi olan c.analitica skandalini temizlesin

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yanlış olan bilgileri kaldırsın sorun çözülür. İnternet sayesinde herkes doktor oldu zaten. Bilgi kirliliği toplumu tedirgin ediyor

 4. Keko dedi ki:

  Hapı yuttuk desene

" Facebook’tan, Wikipedia’ya büyük bir destek geldi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’tan, Wikipedia’ya büyük bir destek geldi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’tan, Wikipedia’ya büyük bir destek geldi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "