Okunma

Facebook’a 700 Bin Kobay!


29 Haziran 2014 Pazar 12:00
Facebook’a 700 Bin Kobay!

İnternetin yaygınlaşmasının ardından, sosyal ağlara her türlü kişisel bilgiyi gönüllü olarak giriyor olmamız, sosyal deneylerin de önünü açtı. Ancak Facebook’un son yayınladığı araştırma, etik açıdan yüksek sorgulanabilirliğe sahip. Facebook, bir hafta boyunca 689 bin kullanıcı üzerinde bir sosyal deney gerçekleştirdi.

Siteyi İngilizce dilinde kullanan yaklaşık 700 bin kullanıcı üzerinde yapılan sosyal deneyde, kullanıcıların haber akışında şiddetli duygulara maruz kaldıklarında kendi paylaşım davranışlarını değiştirip değiştirmedikleri gözlendi.

Facebook açıklamasına göre deney gruplarından birinin haber akışında daha olumlu paylaşımlar, diğerinde ise duygusal açıdan olumsuz içerikler görüntülendi. Elbette Facebook bu noktada yapılan paylaşımlar üzerinde herhangi bir oynama yapmadı.

Sadece kendi seçici algoritmasını kullanarak, kontrol grubunun haber akışına ağırlıklı olarak bir hafta boyunca yaşam sevinci aşılayan, olumlu paylaşımları sundu. Deney grubunun ise haber akışlarında arkadaşlarının gönderilerinden yoğun olarak olumsuz duygular aşılayanların görüntülenmesini sağladı.

Duygusallık bulaşıcı

Sosyal medya devinin bulgularına göre, duygusal paylaşımlar gerçekten “bulaşıcı” durumda. Olumlu içeriklere maruz kalanlar ortalama olarak daha pozitif ve daha az olumsuz içeriklerle Facebook’a katkı sağlarken, deney grubundaki kullanıcılar ise takip eden günlerde Facebook paylaşımlarında daha hırçın ve olumsuz bir tutumu benimsedi.

Bugüne kadar yapılan en büyük ölçekli sosyal deney sayılabilecek olan Facebook’un bu çalışmasının etik açıdan doğruluğu ise halen sorgulanıyor. Elbette 700 bin kişiyi bir laboratuvara kapatarak böylesi bir deneyi gerçekleştirmek mümkün değil, ancak Facebook’un kullanıcılara haber vermeksizin bu deneyi gerçekleştirmesi soru işaretleri oluşturuyor.

Gerçekten yasal mı?

Şirketin açıklamasına göre, yapılan deney tamamen yasal. Bunun sebebi ise, Facebook’a kayıt olurken pek de okumadan onayladığımız kullanıcı sözleşmesinde, bu gibi deneyler için hesabımızın kullanımına baştan izin veriyoruz.

Ancak gönüllülük esasına dayanmasa bile, bu uygulama öncesinde Facebook ilgili hesaplara küçük bir bilgilendirme notu gönderebilirdi. Raporun tamamını İngilizce olarak buradan okuyabilirsiniz.

:: Sizce bu yapılan deney doğru bir uygulama mı?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Facebook’a 700 Bin Kobay!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Evet var. İlk çıktığı anda kullanmayı bıraktım.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ocuppy saçmalığının test aşamasını bu ahlaksızlar yapıyor işte

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bir haftadır gönye kesme makinesi araştıriyorum, sonra faceyi göz attığım bana gönye kesme makinesi reklamı sunuyor Facebook. Anladım şimdi teknoloji özgürlüğün içine ediyor

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Hani sitenin tasarımı yenilenecekti? Bir senedir bekliyoruz. aynı karışık tasarım duruyor hala.

 5. uma350 dedi ki:

  Olur mu öyle şey demeyeceğiz elbette. Herşeyimiz ortada zaten. Neyin özelini savunacağız.
  Bu haber okuduktan sonra kullanmayı bırakan var mı ?

 6. ALPARS dedi ki:

  Her ne kadar yasal olsada insanların ruh sağlığını kullanması doğru değil.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bir laboratuar faresi yerine koymadıkları kalmıştı, o da oldu.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Rapor gonderse o kisiler bunun farkinda olarak deney sonucunu olumsuz etkileyemezmiydi peki ?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  ?ref=promo lütfen şunu kaldırın artık gına ***** reklamı gördükçe girme isteğim kalmıyor siteye.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  twitterda gördük geçen sene bu deneyleri.
  maraton koşusunu geziye gidenler olarak verip bunu fav rtleyen 10000e yakın insan ve diğerleri.

" Facebook’a 700 Bin Kobay! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’a 700 Bin Kobay! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’a 700 Bin Kobay! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "