Okunma

Facebook’a Çok İlginç Bir Dava!


06 Kasım 2010 Cumartesi 07:14
Facebook’a Çok İlginç Bir Dava!

Facebook’u baştan tanımlamaya sanıyoruz ihtiyacınız yok. 2004 yılında kurulan sitenin hali ortada. Öte yandan 2009 yılında kurulan Lamebook adlı bir site, Facebook kullanıcılarının durum güncellemeleriyle dalga geçen ve yorumlarıyla rezil eden ekran görüntülerini yayınlayarak popülerliğe kavuştu.

Lamebook‘un ismi, logosu, içeriği her şey bariz bir şekilde Facebook’tan ‘esinlenerek’ oluşturuldu. Buraya kadar her şey akla ve mantığa uygun.

Her şeyiyle Facebook’un üzerinden geçinen Lamebook yetkilileri (Teksaslı iki grafik tasarımcı), mahkemeye başvurarak Facebook’un patent ihlali yaptığını iddia ediyor ve dava açıyor!

 

 

Evet yanlış duymadınız; Lamebook, Facebook’a patent ihlali gerekçesiyle dava açıyor. Bu ironik olayın altında yatan sebep ise Lamebook’un Facebook’tan korkması olduğu belirtildi. İddialara göre Facebook yetkilileri, Lamebook yetkilileriyle temasa geçerek kendilerini dava etmekle tehdit etti.

Altta kalmak istemeyen Lamebook yetkilileri hızlı davranarak Facebook’a patent ihlali gerekçesiyle dava açtı ve bir anlamda kendini aklamanın alternatif bir yolunu denedi.

:: Bu ilginç davanın sonucu sizce diğer benzer durum yaşayan sitelere örnek olur mu?

 
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Facebook’a Çok İlginç Bir Dava! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’a Çok İlginç Bir Dava! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’a Çok İlginç Bir Dava! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "