Okunma

Facebook’a Reklam Nasıl Verilir?


29 Ağustos 2014 Cuma 05:00
Facebook’a Reklam Nasıl Verilir?

Sosyal medya üzerinde milyarlarca kişiye erişilebiliyor. Bu nedenle dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook’ta reklam yayınlamak isteyebilirsiniz. Eğer reklam yayınlama hakkında bilginiz yoksa ya da reklam yayınlamaya çalışırken, bazı bölümlerde ne yapacağınızı bilmiyorsanız, rehberimizi okuyarak reklamınızı yayınlayabilirsiniz.

Facebook Reklamlara Giriş

Reklam oluşturmaya giriş için ilk olarak sağ üstteki aşağı ok işaretine tıklıyorsunuz. (Oturum kapatma bölümü) Oradaki  “Reklam ver” seçeneğine tıklayarak, reklam verme bölümüne ulaşıyoruz.

14-08/28/reklam-tur-facebook-reklam-yayinlama.png

Reklam Türü Seçme

Reklam verebilmek için reklam türü seçmeniz gerekiyor. Biz “Sayfa Beğenmeleri” ile devam edeceğiz. Ancak sizlere diğer seçenekler hakkında da bilgi verelim.

Sayfa Gönderisi ile Etkileşim: Bir gönderinizin reklamını yayınlama.

Sayfa Beğenmeleri: Sayfanızın reklamını yayınlama. (Detayları yazımızın devamında göreceksiniz.)

İnternet Sitesine Tıklamalar: Web sitenize trafik sağlamak için reklam yayınlama.

İnternet Sitesi Dönüşümleri: Web sitenize üye veya e-ticaret sitenize satış yapmak için reklam yayınlama.

Uygulama yüklemeleri:  Uygulamalarınızın kullanıcı sayısını arttırmak için reklam yayınlama.

Uygulamayla Etkileşim: Uygulamalarınızı daha geniş kitlelere duyurmak için reklam yayınlama.

Etkinlik Yanıtları: Facebook’daki etkinliğinizi daha geniş kitlelere duyurmak için reklam yayınlama.

Teklif Alımları: Facebook tekliflerinizi tanıtmak için reklam yayınlama.

Video Görüntüleme: Videolarınızı daha geniş kitlelerin izlemesi için reklam yayınlama.

Bu bölümde reklam türünüzü belirledikten sonra “Devam” butonu ile reklam hazırlıklarına devam ediyoruz.

14-08/28/sayfa-facebook-reklam-yayinlama.png

Görseller

Görseller bölümünde en fazla 6 adet resim seçerek reklamınızın görselliğini arttırabilirsiniz. Resimlerden biri sayfanızın kapağı olarak ayarlanır. Eğer isterseniz onu da kaldırabilir ya da hiç karışmadan sayfanızın kapak resmi ile devam edebilirsiniz.

Metin ve Bağlantılar

Bu bölümde reklamınızda yer alacak metni belirlemeniz gerekiyor. Etkileyici ve dikkat çekici metinler kullanmak her zaman daha geniş kitlelere duyurma için işe yarar. (Örneğin “Flaş Flaş Flaş ShiftDelete.Net bedava reklam yapıyor.” gibi)

Hedef Kitleyi Belirleme

Hedef kitle ayarlamasını yaparak, reklamını yaptığınız öğeyi hedeflediğiniz kitleye duyurmaya çalışacaksınız. Burada konumlar ile hedeflediğiniz ülkeleri seçin. Yaş bölümünde hangi yaş gurubuna yönelik yayın yapıyorsanız, onu seçin ve devam edin.

Daha sonra hedeflediğiniz dili seçin. Seçtiğiniz dile göre reklamlarınız daha geniş kitlelere ulaştırılacak. Ancak burada reklam yaparken doğru dilleri seçmeniz önemli. Türkçe yayın yapan sayfa için Türkçe ve İngilizce yeterli olacaktır. Rusça seçmenize gerek yok.

İlgi alanlarına geldiğimizde, tanıtımını yaptığınız öğenin asıl hedef kitlesini seçerek devam etmelisiniz. Bu bölümde hedefteki kişi sayısına değil, doğru hedef kitleyi seçerek devam etmeniz çok önemli. Biz “Teknoloji” seçerek devam ediyoruz.

Davranışlar bölümünde daha çok kullanım şeklini belirliyorsunuz. Hedef kitlenize göre mobil cihazlar, dijital hareket ya da hangisi uygun ise onu seçin. Biz “Mobil Cihaz kullanıcısı” ile “Akıllı Telefon ve Tabletler” seçenekleri ile devam ediyoruz.

14-08/28/hedef-kitle-facebook-reklam-yayinlama.png

Hesap ve Kampanya

Hesap bölümünde ülkenizi, para biriminizi ve zaman diliminizi seçerek devam etmeniz gerekiyor. Biz normal olarak “Türkiye”, “Türk Lirası” ve “Europe/İstanbul” seçenekleri ile devam ediyoruz.

Kampanya bölümü gene olarak otomatik seçildiğinden bu bölümde özel olarak bir şey yapmanız gerekmiyor. Ancak isterseniz “Kampanyayı değiştir” bağlantısı ile kampanyayı değiştirebilirsiniz.

Reklam seti adı bölümünde hazırladığınız hedef kitleye bir isim vererek devam edin. Biz “TR – 13+” seklinde olduğu için bu şekilde devam ediyoruz.

Bütçe bölümünde ödeme yapacağınız para miktarını belirlemeniz gerekiyor. Plan bölümünde ise reklamın yayın süresini belirlemeniz gerekiyor. Plan bölümünde, ilk seçeneği seçerseniz reklam süresiz olarak yayınlanır, ikinci seçeneği seçtiğinizde ise belirlediğiniz zaman aralığında reklamınız yayınlanır. Reklamınızın yayın süresine göre yayın sonunda ne kadar ücret ödeyeceğiniz sizlere belirtilir.

Teklif Verme ve Yayına Başlama

Teklif verme bölümünde reklamınızın nasıl yayına alınacağını belirleyeceksiniz. Burada amacınıza göre istediğinizi seçebilirsiniz. Biz Sayfa Beğenmelerini amaçladığımız için “Sayfa Beğenmeleri için optimize et” seçeneğiyle devam ediyoruz. Ücretlendirme bölümünde ek bir şey yapmanız gerekmiyor, ayarlar vereceğiniz ücrete göre otomatik olarak yapılıyor.

Son olarak, tüm ayarlarınızı tam olarak yaptıysanız “Sipariş Ver” butonu ile reklamınızı onaya gönderebilirsiniz yada gene olarak yaptığınız ayarlara bakmak için “Siparişi gözden geçir” seçeneğini kullanabilirsiniz. Reklamınızda eğer Facebook kurallarına aykırı bir şey bulunmuyorsa, kısa sürede onaylama gerçekleşir.

14-08/28/son-facebook-reklam-yayinlama.png

Rehberimizde gördüğünüz gibi, Facebook’ta reklam yayınlamak fazlasıyla kolay. Ancak bazı bölümler anlaşılamadığı için kimi kullanıcılar ne yapacağını bilemiyor. Bu nedenle eğer biraz dikkatli olur ve tüm şartları gözden geçirirseniz, reklamınızı kolaylıkla yayınlayabilirsiniz.

:: Daha önce Facebook’ta reklam yayınladınız mı?
yazarCaner Sönmez

Yeni teknoloji ve girişimleri başarılı şekilde takip eden Caner, yeni nesil mobil teknolojilere ve Android'e karşı beslediği ilgiyle birlikte, deneyimlerini sizlerle paylaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Facebook’a Reklam Nasıl Verilir?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ben facebookta sayfa beğenisi ve site tıklaması olarak 3 adet reklam verdim hepsinin tutarları farklı fakat dünden beri ne beğenme ne sayfa tıklama olmuyor reklamlar aktif görünüyor fakat hiç bir hareket yok para da düşmüyor bu sorunla bir çok kişi karşılaşmış faka cevabı hiç bir yerde yok sorun nedir bilen varsa cevaplasın lütfen.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ben Defalardır Deniyorum ama her defasında şöyle bir onaylamama mesajı gönderiyorlar. Bir Türlü anlayamadım. Yardımcı Olurmusunuz.

  Bu reklamı onaylayamamamızın nedeni:

  Reklamınızın görsellerinde Facebook logoları, ticari markalar veya site terminolojisi (The Facebook, FacebookHigh, FBook, FB, Poke, Wall ve diğer şirket grafikleri, logoları, tasarımları veya simgeleri dahil olmak üzere, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) kullanılamaz. Reklamınızı yeniden göndermeden önce, lütfen aşağıdaki adresten Yardım Merkezimizi ziyaret edin: ***** Burada ilave bilgiler ve reklam kurallarımıza uygun örnekler bulabilirsiniz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  3-4 tane kredi kartı bilgileri girdim kabul etmiyor bunun sebebi nedir ?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ilk fatura ne zaman geliyo? haftalıkmı aylıkmı?

" Facebook’a Reklam Nasıl Verilir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’a Reklam Nasıl Verilir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’a Reklam Nasıl Verilir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "