Okunma

FacebookBank’a Hazır mısınız?


15 Nisan 2014 Salı 13:00
FacebookBank’a Hazır mısınız?

Facebook’un sadece bir sosyal ağ olarak algılandığı dönemler geride kaldı. Bugün internete ve mobile dair neredeyse her alanda Facebook da varlığını bir şekilde sağlamış durumda. Dünya şirketlerinin sosyal medya devine karşı son kalesi olan finans hizmetleri de yakında yıkılabilir: Facebook İrlanda hükümetiyle görüşerek, ülkede bir e-para kuruluşu haline gelmek için başvuruda bulundu.

Peki, Bu Ne Demek?

Eğer talep kabul edilirse, Facebook kullanıcılarına kendi paralarını sosyal ağ üzerinde saklama ve diğer kullanıcılara yine kendi üzerinden para gönderip alma hizmetleri sunabilecek. Sanal para birimini Avrupa genelinde geçerli hale getirmek için ilk adım olarak görülen bu atılım için Facebook’un Londra’daki çeşitli girişimlerle iş birliği konusunda görüştüğü belirtiliyor.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/facebook-home-launch-mark-zuckerberg-0011365119613.jpg

Financial Times haberine göre, Facebook’un bir sonraki hedefi ise bu hizmetleri gelişmekte olan ülkelere (doğru tahmin: Türkiye) sağlamak. Konuyla ilgili bir kaynak, “Gelişmekte olan dünyada bir araç olmak isteyen Facebook, finansal olarak konuya dahil olmak için para havalelerini kullanabilir” diyor.

İlk Deneme Değil

Facebook için bu ilk finansal girişim sayılmaz. Bugüne kadar site üzerinden kullanıcılara sunulan uygulamalarda geliştiricinin elde ettiği uygulama içi satın alma gelirinden pay alan Facebook, bu noktadan yeterli getiriyi sağlayamadı. Zira toplam gelir dağılımında uygulama içi ödemelerden alınan kesinti sadece yüzde 10 civarı bir paya sahip.

Bakalım Mark Zuckerberg, mobil fotoğraf ve anlık mesajlaşma servislerinden sonra ne zaman finansal hizmetlerle ilgili büyük ölçekli yatırımlar yapmaya başlayacak.

:: Facebook banka olsa adı ne olurdu sizce?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “FacebookBank’a Hazır mısınız?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Tüm kişisel bilgilerimi silmiş artık internete vpn olmadan bağlanmaz iken tam bize göre bir haber yüklemişsin facebook a paracıkları derken facebook yasak hesap patlamış virüs girmiş devlet kapatmış tam macera

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyanın en az vergi alan ülkesi İrlanda oldugu Google’da oradan fatura kesiyor

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hiç bulaşmayın dolandırılırsınız her nekadar güçlü güvenlik yazılımları kullanıyor olsalarda birşekilde açığı tespit ediyorlar

 4. SDN Okuru dedi ki:

  noldu bitcoin iflas etti

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yeter vallahi google ile facebook her tarafa burnunu sokuyor.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  amero. googledan bakın.

" FacebookBank’a Hazır mısınız? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere FacebookBank’a Hazır mısınız? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda FacebookBank’a Hazır mısınız? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "