Okunma

Facebook’tan Doğa Dostu Yatırım


14 Kasım 2013 Perşembe 09:30
Facebook’tan Doğa Dostu Yatırım

Facebook, ABD‘nin Iowa eyaletinde kurulacak yeni veri merkezi ile ilgili detayları paylaştı. Buna göre 2015 yılında faaliyete geçirilmesi planlanan veri merkezi, doğa dostu bir teknoloji olan rüzgar enerjisi ile çalışacak. 2010 yılında çevre örgütü GreenPeace‘in Facebook‘la ilgili endişelerini dile getirmesinin ardından atılan bu adım büyük önem taşıyor.

Apple, Google gibi yüksek segmentli şirketler de GreenPeace‘in eleştirilerine maruz kalmış ve bu yönde doğa dostu yatırımlara önem vermeye başlamışlardı, ancak örneğin %100 dönüştürülebilir adımlar tam olarak atılamıyordu. Bu noktada Facebook‘un rüzgar enerjisi kaynaklı data merkezi inşasına yönelik adımı, özellikle ABD gibi çevre kirliliğinin hızla artmakta olduğu bir ülke açısından pozitif bir karar olarak nitelendirilebilir.

Facebook’un 2015 yılında aktif edilecek veri merkezinin planı

Büyük bir adım

Doğalgaz enerjisi gibi kaynakların teknoloji şirketlerinde kullanımı yaygın olmakla birlikte rüzgar enerjisi konusunda henüz yeterli hassasiyet gösterilmiyor.

Elektrik gibi enerji kaynaklarına kıyasla yükek maliyetli bir enerji kaynağı olan rüzgar enerjisi için gerekli fiziksel alan da oldukça büyük bir ölçeği kapsamaktadır. Facebook’un kendi data tesisindeki enerji kaynağını, rüzgar tirbünleri ile sağlaması bu açıdan büyük bir yatırım olarak nitelendirilebilir.

İsveç’te de bir tesis kuruluyor

Facebook, ayrıca daha önce İsveç‘te de bir veri merkezi kuracağını açıklamıştı. Kuzey Avrupa ülkesi İsveç’de CISCO Systems, Dell gibi büyük teknoloji şirketlerinin de tesisleri bulunuyor.

Bloomberg Businesweek’in haberine göre yeni kurulacak veri merkezi, hali hazırda 1.19 milyar kullanıcısı bulunan Facebook’un kısa süre içinde 350 milyar adedi aşması beklenen fotoğraf arşivi başta olmak üzere veri tabanına önemli düzeyde hizmet verecek.

:: Facebook’un “çevreci” adımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce global şirketler bu konuya yeterli hassasiyeti gösteriyorlar mı? Tıklayın, forumda tartışalım.

 
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Facebook’tan Doğa Dostu Yatırım”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ayrıca elektrik kesilirse facebook ‘a ihtiyaç kalır mı sence?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Doğayı felan düşündüğü yok. Cebini düşünüyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Nerden bildin? Ayrıca elektrik depolanmayan bir şey mi ki adam RES’lere ihtiyaç duyuyor?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ADAM İLERDE OLUŞABİLİLECEK ELEKTRİK KESİNTİLERİNİ DÜŞÜNEREK BÖYLE BİR YATIRIM ***** FELAN HİKAYE

" Facebook’tan Doğa Dostu Yatırım konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’tan Doğa Dostu Yatırım ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’tan Doğa Dostu Yatırım ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "