Okunma

Facebook’un Gizli Özelliği: Vibes


08 Temmuz 2011 Cuma 09:00
Facebook’un Gizli Özelliği: Vibes

Teknoloji dünyasında bir şeyi gizli tutmak çok zor. Uzmanların gözünden kaçmayan detaylar sayesinde yakın gelecekte nelerle karşılaşabileceğimizi önceden öğrenebiliyoruz.

Geçtiğimiz günlerde video ile görüşme özelliğini tanıtan Facebook, şimdiye kadar bu konuda kullanıcılardan olumlu tepkiler aldı. Facebook’un video görüşmeden sonra getireceği bir başka yenilik ise bu özelliğin detayları arasında fark edildi.

Jeff Rose adlı bir yazılım uzmanı Facebook Video Calling uygulamasının nasıl çalıştığını merak edip, uygulamanın kodlarını araştırmaya başlayınca ilginç bir detayla karşılaştı.

Program için verilen indirme linkinden FacebookVideoCalling.jar adlı bir dosya geliyor. Bu JAR dosyasını inceleyen Jeff Rose, uygulamanın kullanıcıların web sayfaları ile etkileşime geçmesini sağlayan bir özellik olan LiveConnet sayesinde tarayıcı ve javascript arasında bağlantı kurduğunu görmüş.

Bahsi geçen kod yukarıdaki şekilde

Bir Değil İki Uygulama

Bu sayede Facebook kullanıcı adınız program tarafından algılanıyor. Bu bilgi alındıktan sonra bir kurulum dosyası alınıyor. Jeff Rose’un ilginç keşfi ise bu kurulum dosyasının sadece videolu görüşmeye değil henüz duyurulmamış başka bir uygulamaya da destek vermesi.

Kodun içinde Vibes adlı bir uygulama daha bulunuyor. Bu uygulama çalıştırıldığında müzik indirme ekranının çıkacağı da kodda gözüküyor.

Bahsi geçen uygulamanın ne zaman kullanıma sunulacağı ya da adının Vibes olup olmayacağı ise bilinmiyor. Kodlara bakarak söyleyebileceğimiz tek şey Facebook’un yakında bir müzik indirme servisi sunacağı.

:: Facebook’ta böyle bir uygulama olmasını ister misiniz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Facebook’un Gizli Özelliği: Vibes”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    keşke facebook hayran sayfaları üzerinden yöneticilerin canlı yayın yapma imkanı sağlasa.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    keşke facebook hayran sayfaları üzerinden yöneticilerin canlı yayın yapma imkanı sağlasa.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Şu yazılım işini öğrenmek lazım..Merak saldım baya 🙂

" Facebook’un Gizli Özelliği: Vibes konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook’un Gizli Özelliği: Vibes ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook’un Gizli Özelliği: Vibes ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "