Okunma

İyi ki Doğdun Fare!


01 Aralık 2008 Pazartesi 10:58
İyi ki Doğdun Fare!

Bilgisayarlarımızın vazgeçilmez bileşenlerinden olan fare bundan tam 40 sene önce ortaya çıktı. Douglas Engelbart tarafından ilk hali icat edilen fare daha sonra Engelbart’la birlikte Bill English tarafından geliştirildi. Geliştiriciler, 1967’de yapılan patent başvurusu sonrasında 1970’te bu patentin de sahibi olmuş durumda. Tabii fare o günlerden bu güne inanılmaz bir değişim geçirdi. Zamanında radikal bir değişimi ifade eden bu bilgisayar parçası şimdilerde ise vazgeçilmez bir ürün haline geldi.


İlk fare: Tekerlekli kutudan farksız
.

Nereden Nereye?

Farenin zaman içindeki evrimini gözler önüne serecek birçok ürünü bugün görebiliyoruz. Tekerlekli farenin artık neredeyse soyunun tükendiği bir dönemde, optik algılayıcıların gelişimini adım adım izliyoruz. Çok yüksek algılama yeteneğine sahip, her yerde çalışan lazer, kızılötesi ve hatta Microsoft tarafından yeni sunulan Blue Track gibi teknolojiler, kırk yıl önce bir kutu olarak yola çıkan fareyi oldukça iyi yerlere getirmiş durumda.


Razer Salmosa: Kızılötesi algılayıcısıyla
elinizin hareketlerini eksiksiz yakalıyor.

 

:: 40 yaşına gelmiş olmasına rağmen yine çok genç ve dinamik görünmüyor mu?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “İyi ki Doğdun Fare!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ewet gercekten cok gusel bır bulus bulanı tebrık etmek gerekır her yiğidin harcı değil çünkü

  2. SDN Okuru dedi ki:

    enteresan bir geçmişi var fareciğin.. en çok merak ettiğim konu, bu farenin kapanını ne zaman yapacaklar?

" İyi ki Doğdun Fare! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İyi ki Doğdun Fare! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İyi ki Doğdun Fare! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "