Fark Yaratmak


08 Aralık 2006 Cuma 14:00
Fark Yaratmak

İlerleyen teknolojiye kayıtsız kalamayan tasarımcılar yaratıcılıklarını kullanarak ürettikleri farklı şeylerle bizi şaşırtmaya devam ediyorlar. Kimisinin gerçekten kullanışlı olduğunu tahmin ettiğimiz, kimisinin ise sadece estetik amaçlı tasarlandığı ilginç ürünler hem teknoloji severleri hem de tasarımla ilgilenen okuyucuları hedef alıyor. İşte ilginç tasarımlardan bazıları.


Biraz da eğlenelim.
Fareye farklı bir bakış
Bildiğimiz klasik farelere yeni bir bakış açısıyla yaklaşan tasarımcılar bu ürünle estetik görünüşlü bir iş çıkarmışlar. Ürünün web sayfasında gayet rahat ve kullanışlı olduğunu okuduk ancak tabii ki denemeden yorum yapmak mümkün değil. Kablosuz olan bu farklı fare 2 tane AAA boyutlu pille çalışıyor. Windows ve Mac uyumlu olan optik farenin çözünürlüğü ise 800 dpi.

Yolda şarjınız biterse?
Evden aceleyle çıktınız, alışveriş merkezi ya da otobüs terminalindesiniz ve önemli bir telefon görüşmesi yapmanız gerekiyor. O da ne? Cep telefonunuzun şarjı bitmiş! Bulunduğunuz yerdeki dükkanları tek tek dolaşıp, ezile büzüle “Afedersiniz, bu marka için şarj aletiniz varsa kullanabilir miyim?” diye sormak ve genelde olumsuz cevap almak yerine bu tasarım sayesinde kendi başınızın çaresine bakabileceksiniz.

 

Chargebox adı verilen bu ürünü kullanarak cep telefonu, mp3 çalar, PDA gibi cihazlarınızı güvenli şekilde şarj edebilirsiniz. Küçük bir ücret karşılığında çalışan Chargebox, tıpkı alışveriş merkezlerinde çantalarınızı kilitlediğiniz dolaplara benziyor. Şarj edilecek cihazı içeriye bağladıktan sonra ödemeyi yapmanız gerekiyor.

Ödeme yapılmadan cihaz şarj olmaya başlamıyor. Ayrıca kendinize ait bölümün kapağını kilitlereyek şarj olma süresi içinde gidip başka işlerinizi halledebilirsiniz. Şimdilik sadece İngiltere‘de hizmet veren Chargebox, yakın zamanda yaygınlaşabilecek potansiyele sahip gibi görünüyor.

Eğlenceli prizler
Teknoloji demek elektrik demek. Tam da televizyonda en sevdiğimiz diziyi izlerken ya da bilgisayarda birşeylerle ilgilenirken elektrik kesildiğinde nasıl da sinirleniriz. Evimizde elektrik dağıtımında en büyük görsel rolü ise prizler üstleniyor. İşte tasasrımcılardan eğlenceli ve güvenli priz tasarımları:

Kablo karışıklığına estetik çözüm
Yukarıdaki gibi çoklu prizlere taktığınız fişlerin hangisinin nereye ait olduğunu hatırlamak hepimiz için zordur zaman zaman. Tasarımcılar bu soruna bizce gayet hoş bir çözüm sunmuşlar. Üzerlerine yazı da yazılabilinen rengarek plastikler sayesinde artık karışıklığa son.

Bilgi için: sternform.de

Kulaklık canavarı

Üzerinizde taşıdığınız mp3 çalar ya da telefon gibi cihazların kulaklık kabloları sürekli karışıyor mu? İşte tasarımcılardan eğlenceli bir çözüm:

Tetran, kulaklık kablolarını üstlerine dolayarak kullanabileceğiniz bu minik canavarları anahtarlık olarak da taşıyabilirsiniz. Canınız sıkıldığında stres topu olarak da işe yarayan bu rengarenk canavarcıklar gerçekte ne kadar kullanışlıdır bilemiyoruz.

Bilgi için: tunewear.com

Hazırlayan: Özlem Özgöbek
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
9 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

telefon şarjı gercekten yararlı bir şey yapanlar bu işi biliyormuş bilgiler içinde özlem özgöbek’e teşekkürler

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

çok hoş

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

hass

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

***** sitesinde ana sayfanin en altinda Turk bayragi var. Aktif bir link degil ama belki yakinda Turkiye’ye de gelir:)

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

garip ama ise yarar

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

şu en üssteki adama uyuz oluyorum o nası tip öyle o nası bakış 🙁 şişko olannn

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

ilginç

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Chargebox turkiyeye getirilmistir… Beyoglu afm sinemasi, Amerikan ve Florence Nightingale hastanelerinde ilk cihazlar yerleşmiş ve kullanıma acılmıştır… Çok yakında heryerde göreceksiniz 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

ilginç ama kullanışlı deil sadece görsel açıdan bi kaç oyuncak

" Fark Yaratmak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fark Yaratmak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fark Yaratmak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  2. 2 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  3. 3 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  4. 4 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  5. 5 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  6. 6 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  8. 8 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  9. 9 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  10. 10 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti