Okunma

FATİH projesi için müjdeli haber geldi!


19 Haziran 2018 Salı 19:57
FATİH projesi için müjdeli haber geldi!

2011 yılında temelleri atılan FATİH projesi kapsamında ( Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Harekatı ) bugüne kadar 432 bin 288 adet akıllı tahta okullara ve 1 milyon 438 bin adet tablet öğrencilere dağıtıldı. Fatih projesi için 2018 yılının eğitim ve öğretim döneminde çalışmalar hızlanacak.

Öğrencilerin tablete farklı yazılım yüklemeye ve tabletleri satmaya çalışması nedeniyle projeyi yeniden yapılandırma sürecine sokan Milli Eğitim Bakanlığı’nın tablet yerine ikisi bir arada bilgisayarlar dağıtma kararı verdiğini duyurmuştuk.

Projenin yönetimi tamamen Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilirken, 2018 – 2019 eğitim öğretim yılında 2 milyon 700 bin bilgisayarın 5’inci ve 9’uncu sınıflara, yaklaşık 200 bin bilgisayarın ise öğretmenlere dağıtılması bekleniyor.

Yeni düzenleme ile öğretmenlere 4 yılda bir, öğrencilere de 5. ile 9. sınıflarda yeni bilgisayar verilecek.

FATİH projesi ile ikisi bir arada bilgisayarlar dağıtılacak!

Daha önceleri Türk Eğitim Derneği (TED), 90. kuruluş yıl dönümü resepsiyonunda konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, konu hakkındaki sessizliği bozarak önemli bilgiler paylaşmıştı. Bu kapsamda önümüzdeki dönemde ilkokulların yanı sıra, mesleki ve özel eğitim kurumlarının da FATİH Projesi kapsamına alınacağı açıklandı.

Bu yıl eğitime 134 milyar 727 milyon lira ayrıldığını belirten Yılmaz, bilgisayar konusuna da değindi. Bakan, kodlama derslerinin uygulamalı işlenebilmesini için tablet yerine klavyeli bilgisayarlar dağıtmayı planlıyoruz şeklinde konuşmuştu.

FATİH projesi

Fatih projesinin kapsamının genişletilmesi sonucunda dağıtılacak olan bilgisayar sayısının ciddi bir artış göstereceği tartışılmaz bir gerçek. Ancak, şu anda ihale süreci tamamlanmadığı için herhangi bir sayı paylaşılamıyor.

Bunun yanı sıra ihale ile birlikte Türkiye’nin üç GSM operatörü olan Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone ile anlaşma yapılması bekleniyor.

İhale şartnamesini 6 bölgeye göre belirleyen bakanlık, Türkiye’yi avantajlı ve dezavantajlı olarak iki kısıma ayıracak. Böylece, örneğin İstanbul ihalesini kazanan şirket, otomatik olarak Hakkari’yi de almış olacak.

Böylece ihale ile herhangi bir firmaya ayrıcalık tanınmazken, GSM operatörleri ile 81 ilde teknoloji ve altyapı yatırımlarına başlanacak.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

612 yorum - “FATİH projesi için müjdeli haber geldi!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Lan ben 2003 yum. Bizim zamanımızda teok kalkacaktı uzatilar . İlkokulda bizde İngilizce dersi 5 . Sınıfta verilmeye başladı. Kontenjanla geçiş bizde yine puanlı diğerlerinde değil tablet dağıtılması. En çok hakkı yenen 2003 lu Lee dir

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Lgs de başimizi agrittiniz her ay bir fikir ortaya attiniz 1 ay lgs ye çalişip girdik bi zahmet verin

" FATİH projesi için müjdeli haber geldi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere FATİH projesi için müjdeli haber geldi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda FATİH projesi için müjdeli haber geldi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "