Okunma

FATİH projesi için müjdeli haber geldi!


7 saat önce eklendi
FATİH projesi için müjdeli haber geldi!

2011 yılında temelleri atılan FATİH projesi kapsamında ( Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Harekatı ) bugüne kadar 432 bin 288 adet akıllı tahta okullara ve 1 milyon 438 bin adet tablet öğrencilere dağıtıldı. Fatih projesi için 2018 yılının eğitim ve öğretim döneminde çalışmalar hızlanacak.

Öğrencilerin tablete farklı yazılım yüklemeye ve tabletleri satmaya çalışması nedeniyle projeyi yeniden yapılandırma sürecine sokan Milli Eğitim Bakanlığı’nın tablet yerine ikisi bir arada bilgisayarlar dağıtma kararı verdiğini duyurmuştuk.

Projenin yönetimi tamamen Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilirken, 2018 – 2019 eğitim öğretim yılında 2 milyon 700 bin bilgisayarın 5’inci ve 9’uncu sınıflara, yaklaşık 200 bin bilgisayarın ise öğretmenlere dağıtılması bekleniyor.

Yeni düzenleme ile öğretmenlere 4 yılda bir, öğrencilere de 5. ile 9. sınıflarda yeni bilgisayar verilecek.

FATİH projesi ile ikisi bir arada bilgisayarlar dağıtılacak!

Daha önceleri Türk Eğitim Derneği (TED), 90. kuruluş yıl dönümü resepsiyonunda konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, konu hakkındaki sessizliği bozarak önemli bilgiler paylaşmıştı. Bu kapsamda önümüzdeki dönemde ilkokulların yanı sıra, mesleki ve özel eğitim kurumlarının da FATİH Projesi kapsamına alınacağı açıklandı.

Bu yıl eğitime 134 milyar 727 milyon lira ayrıldığını belirten Yılmaz, bilgisayar konusuna da değindi. Bakan, kodlama derslerinin uygulamalı işlenebilmesini için tablet yerine klavyeli bilgisayarlar dağıtmayı planlıyoruz şeklinde konuşmuştu.

FATİH projesi

Fatih projesinin kapsamının genişletilmesi sonucunda dağıtılacak olan bilgisayar sayısının ciddi bir artış göstereceği tartışılmaz bir gerçek. Ancak, şu anda ihale süreci tamamlanmadığı için herhangi bir sayı paylaşılamıyor.

Bunun yanı sıra ihale ile birlikte Türkiye’nin üç GSM operatörü olan Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone ile anlaşma yapılması bekleniyor.

İhale şartnamesini 6 bölgeye göre belirleyen bakanlık, Türkiye’yi avantajlı ve dezavantajlı olarak iki kısıma ayıracak. Böylece, örneğin İstanbul ihalesini kazanan şirket, otomatik olarak Hakkari’yi de almış olacak.

Böylece ihale ile herhangi bir firmaya ayrıcalık tanınmazken, GSM operatörleri ile 81 ilde teknoloji ve altyapı yatırımlarına başlanacak.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

137 yorum - “FATİH projesi için müjdeli haber geldi!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  2002 ler ne kadar şansız ya 8. Sınıf son senemiz okula akıllı tahta geldi tablet gelecek diye sevindik ama gelmedi lisede verilecek denildi 9 olduk yine tablet yok 10 olduk yine yok 11 olduk ya artık dağıtımı yapın rahat rahat nasıl olsa bize yine yok 4+4+4 ya ilk giren de bizdik o zaman 5. Sınıflar yani biz 4 :30 da çıkarken diğer tüm okul 2:30 da çıkıyordu koskaca okul da tek 2 sınıf 8 A ve 8 B ne kadar sinir bozucu bir eğitim sistemi zaten şu anda da öyle ama…
  İyi düşünülmüş kodlama eğitimi ama Türkiyede bir sürü önemsiz seçmeli, seçmelisiz ders var önce bunları halledip Bilişim dersi 2 saat değil de 4 saat falan yapın ve BENIM GİBİ kodlamaya meraklı bu işte kendini geliştirmek isteyenlere verin bence zaten gençlerin yarısında fazlası kodlama ile ilgilenmez bile benden söylemesi 2 yıldır dizüstü almak için para biriktirmeye çalışıyorum sırf kodlama için daha iyi yerlere gelmek için Ve son olarakda hocalara niye veriyonuz hiç gerek yok o kadar maaş alıyorlar evlerinde kim bilir kaç tane Notebook var bide 4 yılda bir verilecekmiş hocalara ben hoca olsam satardım belki de öyle yapacaklarr
  Son olarak ise Hedef : Pc mühendisliği
  Sdn ofisin de çalışmak güzel olur aslında ofis değil resmen bir Aile ortamı gibisiniz 💙
  _AYZ_

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  2002 ler ne kadar şansız ya 8. Sınıf son senemiz okula akıllı tahta geldi tablet gelecek diye sevindik ama gelmedi lisede verilecek denildi 9 olduk yine tablet yok 10 olduk yine yok 11 olduk ya artık dağıtımı yapın rahat rahat nasıl olsa bize yine yok 4+4+4 ya ilk giren de bizdik o zaman 5. Sınıflar yani biz 4 :30 da çıkarken diğer tüm okul 2:30 da çıkıyordu ne kadar sinir bozucu bir eğitim sistemi
  İyi düşünülmüş kodlama eğitimi ama Türkiyede bir sürü önemsiz seçmeli, seçmelisiz ders var önce bunları halledip Bilişim dersi 2 saat değil de 1 saat falan yapın ve BENIM GİBİ kodlama ya meraklı bu işte kendini geliştirmek isteyenlere verin bence zaten gençlerin yarısında fazlası kodlama ile ilgilenmez bile benden söylemesi 2 yıldır dizüstü almak için para biriktiriyom sırf kodlama için daha iyi yerlere gelmek için.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  5 ve 9 arasımı

 4. MURAT dedi ki:

  Bütün illerdeki liselerdemi dağıtılacak ??

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  678.sınıflar ne olacak 🤔🤔🤔

 6. Sahtekarlar dedi ki:

  Her sene böyle diyorlar

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Böyle adalet mi olur ya herkese verin ya hiç vermeyin

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ee ben 2018-2019 da 7 ye geciom bana vermiceklermi biz amelemiyiz

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  7. Sınıflara da verin 😣😣😣😣😣😣😣😣😣😣😣😣😣😣😣😣😣😣😣😣😣😣😣😣😣😣😣😣😣😣 katiliyorum

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yorumlara bakinca goruluyorki okul cagindaki cocuklar cok hevesli ve yerinde bir proje olacak demektir. Bosa masraf veya gereksiz diyenler bence aynaya baksinlar…

" FATİH projesi için müjdeli haber geldi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere FATİH projesi için müjdeli haber geldi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda FATİH projesi için müjdeli haber geldi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "