Faturalara Üst Limit Hayata Geçiyor


01 Temmuz 2012 Pazar 19:13
Faturalara Üst Limit Hayata Geçiyor

Son yıllarda abonelik sistemi ile çalışılan şirketlerdeki en büyük şikayet konularından biri olan hesapta olmayan yüksek faturaları engellemeye yönelik tasarlanan ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK tarafından hazırlanan düzenleme hayata geçiyor.

Buna göre perakende sektöründe hizmet veren ve abone sayısı 200 binin üzerinde olan bütün şirketler (sabit telefon, internet, uydu ve kablo TV ve benzeri) fatura üst sınırı hizmeti vermekle yükümlü olacak. BTK’nin resmi sitesinde yer alan yeni düzenlemeye göre aşağıdaki yenilikler hayata geçiyor:

Fatura üst sınırını belirleyen aboneye belli periyodlarla hatırlatma yapılacak. Bu SMS ile olabileceği gibi abonelik şekline ve hizmete göre farklı yöntemler de kullanılabilecek.

Fatura üst limitine yaklaşıldığında aboneye uyarı gönderilecek. Bu üst limit geçildiğinde de ek ücretlendirme yapılacağı konusunda da bilgi verilecek. Ayrıca abonelere ücretsiz olarak güncel bir şekilde fatura bilgisi de verilecek.

Roaming de kapsam altına alınıyor

GSM sektöründe tüketicilerin en büyük sorunlarından olan Roaming yani yurtdışında telefon kullanımı sırasında astronimik rakamlara çıkan faturalar da üst limik uygulaması kapsamına alınıyor. Buna göre fatura tutarı vergiler dahil 100 ve 250 TL’yi aştığında aboneler anında kısa mesaj ile bilgilendirilerecek. Eksik bilgilendirme ya da bilgilendirilmeme durumlarında ise işletmeci sorumlu olacak.

Ancak halen yürürlükte olan uygulamada bazı operatörler zaman zaman bu tip bilgilendirmeler yapsa da bunun çok sağlıklı olduğunu söylemek zor. Bu yeni kurallar uygulandığında da nasıl yürürlüğe konulacağı konusu da ayrı bir muamma olarak karşımıza çıkıyor.

Ne zaman uygulanmaya başlanacak?

Gelelim en can alıcı konu olan bu yeni esasların uygulama tarihine: Yeni kurallar 01 Temmuz 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Yani faturalarda üst limit uygulamasının hayata geçmesi için daha 1 yıl var. O gün gelene kadar konuşmalarınızı dikkatli yapmanızı ve sık sık güncel fatura bilgilerinizi kontrol etmenizi öneririz.

:: Yeni düzenlemeyi nasıl buldunuz? Sizce işe yarar mı?

 

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Faturalara Üst Limit Hayata Geçiyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  1 yıl var daha boşuna heveslenmeyin bi başka oyunla gene bizi öperler şunu unutmayın avrupa gibi olamadık olamayız çünkü burası malesef zenginlerin sözünün geçtiği yer

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Hayret bu kurum son kullanıcı lehine de çalışabiliyomuydu sok oldum

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben sorguluyorum dakikam var diye konuştuğumda nedense hep kalan dakika bildirimi 2 gün eskiden beni takip ediyor

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  1 sene alabildikleri kadar alacaklar bol keseden saldıracaklar.. Şimdiye kadar sarsılmaz servetlerini yaptılar zaten.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Afedersiniz ama çüş demek istiyorum.. Tabi operatörlerin altyapısı yok ya, 1 sene hazırlanmaları gerekiyor.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Geç kalındı bile bu operatörlerin hepsi vicdansız ,kapitalist ,sömürücü yani 100 oldu kapat 150 oldu kapat bu nası bir anlayış sınırsız interneti 60 lira diyor adam üye değil fatura olmuş 800 hiç etik değil sinir katsayım yükseldi şekerim çıktı ahada…bana verseler yetki mum ederim sonra yok bizim yıllık ciromuz bilmem kaç milyar dolar diye hava atıyolar sömürücüler

" Faturalara Üst Limit Hayata Geçiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Faturalara Üst Limit Hayata Geçiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Faturalara Üst Limit Hayata Geçiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 2. 2 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 3. 3 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 4. 4 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 5. 5 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 6. 6 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 7. 7 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 8. 8 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 9. 9 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 10. 10 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?