Favipiravir ilacı Twitter’ı ikiye böldü


26 Nisan 2021 Pazartesi 15:03
ABONE OL
Favipiravir ilacı Twitter’ı ikiye böldü

Koronavirüs salgınına karşı geliştirilen aşılar gündemdeki yerini korurken, hastalığın tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacı yeniden tartışma konusu oldu.

Korona tedavisinde semptomları şiddetini azaltmak için kullanılan Favipiravir, Twitter’da en çok paylaşım yapılan konu oldu. TT listesinde ilk sırada yer alan ilacın yan etkileri, korona tedavisinde kullanılmasının faydalı olup olmadığı yönünde binlerce paylaşım yapıldı. Grip tedavisinde kullanılan ilacın Covid-19’a karşı etkili olduğunu savunanlar kendi deneyimlerini ‘Hastalığı ağrısız atlattım’ tespitiyle dile getirdi. Koronavirüs atlatan bazı kullanıcılar ise yan etkileri olduğunu ancak hastalığı rahat atlattığını belirtti. Favipiravir tartışması koronavirüs salgının bir komplo olduğuna inananların komplo paylaşımlarına da sahne oldu.

İşte Favipiravir gündemi ile alakalı öne çıkan paylaşımlardan bazıları;

Favipiravir nedir?

Favipiravir, Japon ilaç firması Japonya Toyama Chemical tarafından üretilen ve mevsimsel gribin (influenza) tedavisinde kullanılan bir ilaç. COVID-19 için de deneysel olarak kullanılan İlaç, Türkiye ve Çin’in de aralarında bulunduğu bir çok ülkede koronavirüs hastalarına veriliyor.

Favipiravir,  Japonya’da ve Çin’de influenza yani mevsimsel grip tedavisi için onaylı olan fakat yeni tip koronavirüs hastalığı COVID-19 için de deneysel olarak kullanılması uygun görülen ilaç olarak bilinmektedir.

Favipiravir grip, Batı Nil ve sarıhumma virüslerinin yanı sıra flavivirüsler, arenavirüsler, bunyavirüsler ve alphavirüslere karşı da etkinlik göstermektedir. Enterovirüsler ile Rift Vadisi ateşi virüsüne karşı etkinlik de rapor edilmiştir. İçindeki etkin madde daha önce SARS hastalığı için kullanılan bir ilaçta da kullanılmıştır.

Korona tedavisinde erken kullanımının zatüre oranlarını düşürdüğünü gösteren bilimsel çalışmalar vardır. Ayrıca bir çok semptomun şiddetini azalttığı da kayıtlara geçmiştir.

Çin’de gerçekleştirilen klinik araştırmaların erken sonuçları, Favipiravir’in Covid-19 tedavisi için ılımlı bir antiviral etkisi olduğunu öne sürüyor.

Favipiravir, kimlerin kullanımı için öneriliyor?

T. C. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan COVID-19 Erişkin Hasta Yönetimi ve Tedavisi Rehberine göre Favipiravir kullanım kılavuzu şöyle;

Ayaktan izlenecek Asemptomatik kesin COVID-19 Olgularında Tedavi Önerileri içinde yer alıyor. Ancak ayaktan izlenen hastalarda ilk seçenek önerilmiyor. Daha çok Plaquenil tercih ediliyor.

– Ayaktan İzlenecek Komplike Olmayan veya Hafif-Orta Pnömonisi Olan Olası/Kesin Covid-19 Olgularında Tedavi Önerileri içinde de Favipiravir öneriliyor.

– Covid-19 nedeni ile hastanede yatan hastaların tedavisinde de kullanılmakta.

Favipiravir’in etken maddesinin ülkemizde, Convolyn (Santa Farma), Favicovir (Atabay), Favimol (Neutec), Favira (Novelfarma), Loqular (World Medicine), Raviran (Koçak Farma) kutu adları ile üretildiğini belirtelim.

Favipiravir’in bilinen yan etkileri

İlaç klinik çalışmalarda onaylanmış doz ile verilmemiştir. Japonya’da klinik çalışmalarda ve global faz III çalışmada güvenilirlik değerlendirmesinde 501 hastadan 100’ünde (yüzde 19.96) advers reaksiyonlar gözlendi. Major advers reaksiyonlar ise 24 hastada (yüzde 4.79) gözlenen kan ürik asit düzeylerinde artış, 24 hastada (yüzde 4.79) diare, 9 hastada (yüzde 1.80) gözlenen nötrofil düzeylerinde azalma, 9 hastada (yüzde 1.80) gözlenen AST (GOT) düzeylerinde artış, 8 hastada (yüzde 1.60) gözlenen ALT (GPT) düzeylerinde artış gösterdiği belirtiliyor.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Mercan Resifi
Mercan Resifi
19 gün önce

Twitter da ne kadar çok kendini doktor zanneden kişi varmış ya Covid-19’dan sonra kendilerini hep ön planda tutuyorlar.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
18 gün önce

Ben kullandim cok faydali oldu

çağrı
çağrı
18 gün önce

yanlış hatırlamıyorsam covid geçirince filyasyon ekibi bu ilacı verdi bana. tek yan etkisi gece yatarken kulağım çınlıyordu tabii herkesin bünyesine göre değişir bu ilacı kullanıp vefat edeni de duydum fakat onların kronik hastalığı vardı (şeker,böbrek kalp yetmezliği gibi) bu ilaç size verildiyse ve kronik rahatsızlığınız varsa mutlaka doktor veya filyasyon ekibine bildirin.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
18 gün önce

Bende kullandım bir faydası oldu mu bilmiyorum ama kolay atlattım favimol ürün isimli olanı kullandım yoğun saç dökülmesi (strestende olabilir) dışında bir yan etkisi olmadı

she7Afah
she7Afah
17 gün önce

sadece komplo teorilerini yazmaya gelen botlar…

" Favipiravir ilacı Twitter’ı ikiye böldü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Favipiravir ilacı Twitter’ı ikiye böldü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Favipiravir ilacı Twitter’ı ikiye böldü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  2. 2 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  3. 3 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  4. 4 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  5. 5 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  6. 6 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  7. 7 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  8. 8 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  9. 9 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  10. 10 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması