Okunma

Faydalı Python Araçları


17 Ağustos 2009 Pazartesi 10:31
Faydalı Python Araçları

PyS60 ile yazılan uygulamalar Python çekirdeğine sahip, Symbian tabanlı mobil cihazlara göre optimize edilmiş kodlardan oluşuyorlar. Symbian’ın tüm gücünü de arkasına alan PyS60 bu sayede çok daha özgür bir platform olarak karşımıza çıkıyor.


PyS60 ile yapabileceklerinizin sınırlarını hayalleriniz belirliyor.

Öncelikler uygulamaları kullanmadan önce buradan güncel Python sürümünü indirebilirsiniz. Ayrıca bazı uygulamaların ihtiyaç duyduğu scriptler de yine bu linkte tek bir sis dosyası halinde mevcut.

Doc2Txt
Doc2Txt ile .doc dosyalarını Symbian’lı mobil cihazınızda .txt haline getirebilirsiniz. Oldukça hızlı ve kullanışlı olan uygulama dönüştürme işleminde win1251 kullanıyor.

 

Seçtiğiniz belgenin tamamını yahut seçebileceğiniz bir ya da daha fazla paragrafı dönüştürebilme gibi farklı seçenekleri de bulunan uygulama, dönüştürdüğü txt dosyalarını orijinal dosya ile aynı dizine atıyor.

Tam ekran çalışma, karakter seçimi gibi özellikleri de bulunan uygulama, oluşan hataları da E:PythonDoc2txt_Errors.log konumunda kayıt altına alıyor. Uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

NulDel
NulDel bir çeşit temizleme aracı. Symbian’lı cihazınızdaki içeriği boş olan klasörleri tespit ederek, temizlemeye yarayan bu kullanışlı uygulama ile özellikle sistem dosyaları içerisindeki silinen uygulamaların klasörleri tek tuşla temizlenmiş oluyor.

Program boş klasörleri temizleme fonksiyonunun yanı sıra, bluetooth geçmişini temizleme, silinen klasörlere dair kayıt dosyası tutma, tespit edilen klasörleri seçmeli olarak silebilme gibi kullanışlı özellikleri de beraberinde getiriyor. Uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

PassGen
Symbian’lı akıllı telefonunuzun her an elinizin altında olduğunu düşünürsek, bu uygulamanın değeri de bu ölçüde artıyor. Bir şifre geliştirme uygulaması olan PassGen, rasgele şifreler türeterek tahmin edilmesi güç şifrelerle sanal ortamdaki hesaplarınızın daha güvenli olmasını sağlar.

Büyük ve küçük harf, rakam, özel karakter ve sembollerle şifreler türetebilen uygulama; şifrelerin uzunluklarını da belirleyebilmenize olanak tanıyor. Türettiği şifreleri kayıt altına da alan uygulama; gerektiğinde şifrelere ulaşmanıza ve kopyalama fonksiyonunu kullanabilmenize olanak tanıyor. Yazılımı buradan indirebilirsiniz.

Screensaver Killer
Ekran koruyucular, mobil cihazlarda, gerek şarj tasarrufu için, gerekse görsel şıklığı tamamlamak için hemen herkes tarafından kullanılır. Özellikle Symbian için ekran koruyucular vazgeçilmezdir. Ancak zaman zaman ekran koruyucunun devreye girmesinin önüne geçmek isteyebilirsiniz. İşte bu gibi durumlarda bu uygulama bir can kurtaran rolüne bürünüyor.

Aktif hale getirdiğinizde ekran koruyucuları tek tuşla engelleyebilen uygulama, sistem dosyası gibi görünerek kendini görev yöneticisinden de gizleyebiliyor. Uygulamayı devre dışı bırakmak istediğinizde “Unload Me!” seçeneğini kullanarak, ekran koruyucunun eski ayarlarıyla çalışmaya devam etmesini de sağlayabiliyorsunuz. Uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

Py_FRenamer
Symbian’lı mobil cihazınızda dosyalarınızın çok fazla ve dağınık olmasından şikayetçiyseniz bu uygulama derdinize bir parça çare olacaktır. Bir çeşit dosya isimlendirme uygulaması olan FRenamer, farklı yetenekleriyle bu işlemi son derece kolay bir hale getiriyor.

Dosyaların isimlerine toplu olarak müdahalede bulunabilen yazılım; dosya adını tamamen değiştirme, bir parçayı kısmen silme, belirli bir karakteri silme, mevcut isme yazı ekleme gibi farklı özellikler sunuyor. Ayrıca bu işlemleri yaparken de dosya adının başına, sonuna ya da ortasına şeklinde seçenekler sunarak fonksiyonelliği artırıyor.

Ücretsiz olarak sunulan yazılım Symbian S60 3.sürüm cihazlarla sorunsuz çalışıyor. Uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

:: Sizin favori Python uygulamanız hangisi?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Faydalı Python Araçları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Faydalı Python Araçları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Faydalı Python Araçları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "