Okunma

FBI Gazetecileri Dinleyebilecek!


13 Temmuz 2016 Çarşamba 14:00
FBI Gazetecileri Dinleyebilecek!

The Intercept‘te yer alan habere göre, ABD genelinde ulusal güvenlik amacıyla bilgi toplayan kuruluşların tabi olduğu kurallarda değişikliğe gidildi.

“Ulusal Güvenlik Belgeleri” üzerinde yapılan yeni düzenlemeye kapsamında yeni bir “Yerli İncelemeler Ve Operasyon Kuralları” getirildi.

Söz konusu güncellemeler kapsamında ABD’nin iç istihbarat ve güvenlik gücünü oluşturan FBI‘ın haber kuruluşlarında çalışan gazetecilerin telefonlarının dinlenmesi, medya kaynaklarının sahip oldukları gizli haberlerin tespiti noktasında yeni kurallar getirildi.

Yeni düzenleme ile birlikte ABD Hukuk Kuralları’nda yer alan FBI’ın gazetecileri dinlemesi için ilgili eyalet başsavcısından izin alma gereği kalktı.

FBI artık kendi hukuk danışmanına başvurmasının ardından, olası bir olumlu cevapta istediği gazetecilerin telefon konuşmalarını dinleyebilecek.

16-07/13/fbi-hackerlara-milyo-67a4936129c2dcc6bc01.jpeg

Basın Özgürlüğü Vakfı Başkanı Trevor Timm konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bir zamanlar teröristlere uygulanan kuralların şimdi gazetecilere yönelik olarak uygulandığını belirterek, yeni kararların FBI’ın gazeteciler üzerinde denetim mekanizması oluşturmasına yol açacağını ifade etti.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı Eski Başkanı Thomas Andrew Drake ise, yeni kuralların ABD Anayasası’nda 1791 yılında yapılan The First Amendment‘teki basın özgürlüğü kaidelerine aykırı olduğunu vurguladı.

FBI ise şu anki süreçte konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

:: FBI’nın gazetecilerin telefon konuşmalarını dinlemesine zemin hazırlayacak, kural değişiklikleri hakkında ne düşünüyorsunuz?




yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “FBI Gazetecileri Dinleyebilecek!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  fosikler ve avrupa amerika ozentileri ve bizim basın burada olsaydı kiyamet koparirdi

 2. SDN Okuru dedi ki:

  FBI in Canı cehenneme

 3. SDN Okuru dedi ki:

  "Amerikan Kâbusu"

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Eminim şimdi bir çok densiz aaa ne güzel falan diyordur. Türkiye de böyle bir karar alınmayı bırak düşünülse bile sokaklara dökülürdü çoğu kişi… Şu kafaları bir bıraksa insanlar çok güzel yerlere gelincek. Bizim tek engelimiz biziz başka engel yok

 5. SDN Okuru dedi ki:

  òzgûrlûkler ulkesi haaa kocaman bir yalannn

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Rusya'ya sığınan eski cıa ajanı Edward Snowden sozdırdığı belgelerde, Nasa ve abd devletinin dünyanın herangi yerindeki telefonu kendi insayatifleriyle dinlediklerini bilmiyomuyuz zaten…şaşırmadık zaten dinliyorlar sadece yasallaştırdılar bunu.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar ususal gizliliği ihlaleden haberleri yayınlayanları hapse attıkları yetmiyomuş gibi, haberi yapmadan hapse atmanın yolunu bulmuşlar

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Hmmm, özgürlük ve demokrasi savaşçılarından eser yok şimdi,
  Izdırap içinde yorgunum şimdi 😀

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Medyayı dinleyenleri kim dinleyecek?

" FBI Gazetecileri Dinleyebilecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere FBI Gazetecileri Dinleyebilecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda FBI Gazetecileri Dinleyebilecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "