Okunma

FBI, Zeus ve Saz Arkadaşına Karşı!


13 Ekim 2010 Çarşamba 13:30
FBI, Zeus ve Saz Arkadaşına Karşı!

Öncelikle akıllı telefonları hedef alan ama bilgisayarlara da bulaşabilen Zeus adlı zararlı, bilişim dünyasının uzun süredir gündeminde. Çoğu güvenlik yazılımının, kısa süre öncesine kadar, saptamakta dahi güçlük çektiği Zeus, kredi kartı ve banka hesap numarası gibi bilgileri ele geçirmek üzere programlanmış. Kendini, önce .html sayfalarına enjekte ediyor ve bankanın resmi sayfası gibi görünüyor. Siz güven içinde bankacılık işlemlerinizi yaptığınız sanarken, paralarınız hortumlanıyor.

 

Bu bilgilere rağmen Zeus, asıl tehlike olmaktan çıktı. Güvenlik yazılımlarının hemen hemen hepsi, artık Zeus’u saptayıp, önlem alabiliyorlar. Şimdiki tehlike Bugat adlı truva atı. Eldeki bilgiler, Bugat ve Zeus’un aynı ellerden çıktığına işaret ediyor. Görünüşe göre bir hedef saptırma söz konusu. Bugat, a.exe adlı bir programı arka planda çalıştırıp, bankanızın internet sayfasına bağlandığınızda girdiğiniz tüm verileri ele geçiriyor ve kötü niyetli kişilere paslıyor.

 

FBI (Amerika Federal Araştırma Bürosu), bu tehditin farkına çabuk vardı ve uyarıda bulundu. Bilişim dünyası Zeus’a odaklanmışken, saz arkadaşı Bugat, birikimlerimizin peşinde. Daha da ürkütücü olan kısım şu: McAfee ve pek çok ünlü yazılım, Bugat’ı şimdilik, “Çok Düşük Riskli” kategorisinde görüyor. Yani telefonunuzu veya bilgisayarınızı taradığınızda, Bugat’ı, sıradan bir çerez ile aynı kategoride görmeniz olası.

:: Bugat veya benzeri zararlılar ile karşılaştınız mı? Maddi kayıplar yaşadınız mı?
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" FBI, Zeus ve Saz Arkadaşına Karşı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere FBI, Zeus ve Saz Arkadaşına Karşı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda FBI, Zeus ve Saz Arkadaşına Karşı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "