Okunma

Felç için çözüm bulunmuş olabilir!


29 Eylül 2018 Cumartesi 22:00
Felç için çözüm bulunmuş olabilir!

Felç, yıllardır insanlık için kalıcı sorunlardan birisi. Geriye dönüş oranının neredeyse sıfıra yakın olduğu felç için çözüm bulunmuş olabilir.

Felçlilerin omurgalarına yerleştirilen elektronik implant sayesinde beyindeki sinyallerin bacaklara yeniden iletimi dolaylı yoldan olsa da mümkün hale geliyor. Karın boşluğunda da bataryası bulunan bu implant, kablosuz bir şekilde sinyalleri iletmeyi başarabiliyor.

Felç için çözüm, ağrıları dindirmek isterken keşfedilmiş!

felç için çözüm sdn 2

Belden aşağısı felç olan kişilerin yürüyebilmelerine olanak sağlayan bu implantın gerçek hastalar üzerinde denendiğini de belirtelim. Deneyen hastaların neredeyse hepsi kısmi olarak yürümeyi başardı.

Birisinin desteğiyle veya tutunarak yürümeyi başaran felçlilerin, bu adımları atması implant öncesi mucize olarak değerlendiriliyordu.

Aslında ağrıları dindirme amaçlı olarak geliştirilen bu implantın beyin sinyallerine bir alternatif olarak kullanılabileceğinin keşfedilmesiyle birlikte böyle bir amaca hizmet etmeye başlaması ise oldukça ilginç bir detay.

Deneme süreci devam eden implantın, piyasaya sürülmesi için planlanmış herhangi bir tarih bilgisi bulunmuyor.

 
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Felç için çözüm bulunmuş olabilir!”

 1. Anonim dedi ki:

  Stem artık bizlerle olacak bu gidişle

 2. Anonim dedi ki:

  Upgrade gibi Allah tüm felçli hastalara şifa ve sağlık versin

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bilim harika bir şey be

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Upgrade filmi gercek oluyor desenize.

" Felç için çözüm bulunmuş olabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Felç için çözüm bulunmuş olabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Felç için çözüm bulunmuş olabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "