Felçli hastalara umut olacak gelişme!


04 Ekim 2019 Cuma 16:00
Felçli hastalara umut olacak gelişme!

Bedensel olarak engelli olan insanlar için geliştirilen teknolojiler hala istenilen noktaya gelemediyse de yeni geliştirilen bir robot oldukça başarılı duruyor. Beyin tarafından kontrol edilen robot felçli olan insanların, dış iskeletiyle entegre çalışarak hareket kabiliyeti kazandırıyor. İşte felçli hastalara umut olabilecek robotun detayları.

Felçi hastalara umut olacak teknoloji

Yapılan yeni araştırmalara göre, beyin tarafından kontrol edilen robot, dört uzvun kontrol edilmesini sağlıyor. Lancet Nöroloji dergisinde yayınlanan makale ile detaylarına ulaştığımız robotun beyin sinyallerini iletmede elektrotlara başvurduğunu öğreniyoruz. Söz konusu araştırmaya konu olan robot, omuzlarından altı felçli olan bir adamın beyin komutlarına göre yürümesini sağlıyor.

Robot felçli adama dış iskelet şeklinde giydirildi ve adam yürümeye başladı. Bu süreç ise hemen gerçekleşmedi elbette, 28 yaşındaki hasta iki yıl süren bu dış iskelet sürecinin sonucu olarak yürüyebiliyor. Robot insana, dört uzvu beraber kullanabiliyor olmasıyla muazzam. Genç hastanın beynine yerleştirilen bir sensör sayesinde robot ile iletişime giren adam, verdiği komutları robot sayesinde uygulayabiliyor.

beyin tarafından kontrol edilen robot

Geçen günlerde yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre, doktorlar felçli hastaların artık yalnızca beyin sinyallerini kullanarak yürüyebileceğine birkaç adım daha yaklaştıklarını söylüyor. Ancak şimdilik dış iskelet tamamen deneysel bir prototip ve ”klinik uygulamadan uzak” olarak görülüyor.

Benzer araştırmalardan ayrılan bu robot çalışması, daha önceki versiyonlardan daha gelişmiş özelliklere sahip. Önceki versiyonlarda kablolara bağlı olan cihaz, tek bir uzvu hareket ettirebiliyordu. Ancak yeni geliştirilen robotta dört farklı uzuv hareket ettirilebiliyor. Felçli insanlara umut olacak teknoloji olarak adlandırılan beyin tarafından kontrol edilen robot, ilerleyen yıllarda daha da geliştirilmesi planlanıyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Felçli hastalara umut olacak gelişme!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  6 yıldır kollarım sakat ve kollarımı göğüs bölümünden sonra yukarı kaldıramıyorum ve tıpta sağlıklı görünüyorum galiba tek çarem böyle birşey di ve sonunda yapıldı çok güzel bir gelişme oldu

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Güzel gelişme

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  The Surge 🙂

" Felçli hastalara umut olacak gelişme! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Felçli hastalara umut olacak gelişme! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Felçli hastalara umut olacak gelişme! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Reisin boykot edin dediği teknoloji firmalarını sıraladık! Reisin boykot edin dediği teknoloji firmalarını sıraladık!
 2. 2 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 3. 3 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 4. 4 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 5. 5 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 6. 6 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 7. 7 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 8. 8 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 9. 9 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 10. 10 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme