Okunma

Fences İnceleme


01 Nisan 2012 Pazar 14:00
Fences İnceleme

Her an internetten bir şeyler indirirken ya da iş yerinizde yetiştirmeniz gereken onlarca iş varken bilgisayarınızın masaüstünü düzenli tutmanın pek de mümkün olmadığı bir gerçek. En kötüsü de masaüstünde dağınık halde duran onlarca klasör arasında acilen bulmanız gereken bir dosya varken yaşanan paniktir. Fences adlı program, eğer şuan bilgisayarınızın masaüstü nükleer savaş sonrası bir şehri andırıyorsa tam aradığınız yazılım. Masaüstünü düzenli kullanmayı sevenlerden biriyseniz de Fences’ı çok seveceğinizden emin olabilirsiniz.

Fences, en basit anlatımla masaüstünüzü sizin belirleyeceğini kategorilere ayırarak aradığınız şeyi saniyeler içinde bulmanızı sağlıyor. Aynı zamanda ekrana yerleştirebileceğiniz ve boyutlarına tamamen sizin vereceğiniz ufak pencerelerle de ilgili klasörlerinizin ya da dosyalarınızın bir arada durmasını sağlıyor.

Windows 7, Windows Vista ve Windows XP işletim sistemlerinde desteklenen Fences, saniyeler içerisinde indirebileceğiniz ve oldukça az yer tutan bir program. Sistem kaynakları tüketimi konusunda da farkedemeyeceğiniz kadar az harcama yapması programın bir diğer artısı.

Programı kullanmaya başladığınızda size kendi “Fences” adı verdiği ufak alanlarınızı oluşturma imkanı ya da daha önceden belirlenmiş kullanışlı formatlardan birisini seçmeniz imkanı sunuluyor. Fences, istediğiniz anda düzenleyebileceğiniz bir tasarıma sahip olduğu için zamanla ihtiyaçlarınıza uygun ideal formatına yaptığınız değişikliklerle kavuşacaktır. Tabi programın açılışında “Sort out my icons” seçeneceğine tıklayarak Fences’ın sizin yerinize bütün masaüstü imgelerinizi kategorilere ayırıp yerleştirmesini de sağlayabilirsiniz.

Görselliğin ön plana çıktığı şu dönemde Fences’ın da bu alanda geri kalması beklenemezdi. Ekrandaki yeni oluşturulan pencerenin boş bir kısmına sağ tıklayıp “Customize fences” seçeneğine tıkladıktan sonra sol menüden Appearance seçeneğini işaretleyerek pencerelerimizin transparanlık seviyesini, renk doygunluğu gibi birçok farklı görsel ayarı bu pencereden yapabilmek mümkün.

Fences’ın sağladığı en büyük artılardan birisi ise kullanıcıya sonsuz bir masaüstü ekranı alanı sağlaması. Fences’ta bir ikonluk bir pencere oluşturup içerisinde birden çok fazla imge koyabilmeniz mümkün. Bu durumda Fences’ın sağ tarafında kaydırma çubuğu belirecek. En sık kullanılan dosyalar listede tepelere yerleştirilerek yüzlerce dosya kolaylıkla tek bir ufak pencereye sığdırılabilir duruma geliyor.

  

Sizin de her baktığınızda başınızın döndüğü bir masaüstü ekranınız varsa ya da dosyalarınızı konulara göre ayırarak kolay bir şekilde düzenlemek istiyorsanız Fences tam ihtiyacınız olan uygulama demektir. Kolay anlaşılır menülere sahip olan bu yazılım sayesinde birkaç tıklama ile dakikalar içerisinde masaüstü ekranınızı işlerinizi çok daha hızlandırabilecek bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

:: Masaüstünüzün dağınıklığından şikayetçi misiniz?
yazarErdem Yaşar

Editörlüğe 2007 yılında başlayan Erdem, ilerleyen yıllarda odak noktasını mobil cihazlara ve sosyal medyaya çevirdi. İnternet olmadan yaşayamayanlardan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Fences İnceleme”

 1. Anonim dedi ki:

  Fencesi bilgisayardan silemiyorum. Nasıl silebilirim?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  fences setting e tıkladığım halde açılmıyor ne yapmalıyım

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bilgisayarın hızını kestiğini düşünmüyorum ayrıca sunum yaparken falan çift tıklamayla tüm iconarı saklıyorki bu çok kullanışlı

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bu tür masaüstü uygulamaları genellikle bilgisayarı kasardı. Bu uygulama bilgisayarı yavaşlatıyor mu peki?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bildiğin linux’un KDE arayüz yapısı değil mi sanki bu

 6. SDN Okuru dedi ki:

  google amcaya “fences” yazıp arama yapmak arkadaşların zoruna gidiyor olsa gerek. Link bu : *****

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Yıllardır severek kullanıyorduk, gerçi biraz makineyi kasıyordu.. Biraz araştırırsanız HP’nin bazı modelleri için bunun profesyonel sürümleri var..

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Evet indirme likni nerde?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  uzun süredir kullanıyorum. çok işe yarıyor. özellikle çift tıklamayla masaüstündeki herşeyi gizlemesi çok güzel bir özellik. oyşhhh 😀

 10. SDN Okuru dedi ki:

  indirme linkini de verseydiniz keşke

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Hemen indirdim,kullanışlıya benziyor

" Fences İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fences İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fences İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "