Fiber İnternetin Geleceği


28 Haziran 2012 Perşembe 16:00
Fiber İnternetin Geleceği

Fiber İnternet ülkemizde çok da eski olmayan bir teknoloji. Yani en azından son kullanıcı ile buluşması biraz geç oldu denebilir. Yoksa mobil şebekeler mecburi olarak fiber interneti bir süredir zaten kullanıyordu.

Bunun sebebi olarak da fiber kabloların verileri kayıpsız bir şekilde çok uzak mesafelere taşıyabilmesi gösteriliyor. Tabii yalnızca bu değil, fiber sayesinde çok fazla veri de aynı anda taşınabiliyor aslına bakarsanız. Bu da mobil şebekeler için büyük bir artı anlamına geliyor. Özellikle de 3G ve LTE yani 4G veri transferi sırasında.

Mobil şebekelerin dışında evlerimize de hızla giren fiber internet, bir süre sonra standart hale gelmek zorunda kalacak gibi görünüyor. Sahip olduğu yüksek hızlar ve yine internette kayıpsız olarak veri taşıyabilmesi sayesinde şu anda en popüler internet bağlantı seçeneği olarak karşımızda duruyor denebilir.

Fiberin avantajları

Evlerimize fiber internetin iyice yerleşmesiyle birlikte de, bazı teknolojiler kökten değişikliğe uğrayacak aslında. Çünkü yüksek hızlı internet seçenekleri sayesinde, örneğin bir filmi izlemek istediğimizde indirmemiz ya da fiziksel medya olarak satın almamız gerekmeyecek.

Fiber internetin sağladığı yüksek hız ve avantajlar sayesinde ‘Stream’ edilecek olan filmler, internet üzerinden anında erişilebilir hale gelecek. Bu sayede film arşivleri tamamen internete taşınmış olacak.

Tabii ki fiziksel medyanın yok olacağını savunmuyorum ama internetin hızlanmasıyla birlikte tarihin tozlu sayfalarındaki yerini almaya başladığını da düşünmüyor değilim.

Ayrıca indirme ve yükleme hızları artacağından artık internetten bir dosya indirmenin işkence olmaktan çıkacağını, YouTube üzerinden video izlerken dakikalarca beklemek durumunda kalmayacağımızı da bir kenara not edelim.

Sonuçta interneti kullanan çoğu kişi bir şekilde internetten herhangi bir dosyayı indiriyor. Hiçbir şey indirmeyeceğim deseniz bile kullandığınız işletim sistemi güncellemelerini kendi kendine indirecektir.

1000MBit’lik hız seçeneğine sahip olan Fiber İnternet sayesinde bu güncellemelerin artık saniyeler içerisinde indirilmiş ve kuruluma hazır hale gelmiş olacağını da öngörebiliyorum.

Önümüzdeki yıllarda 50 TB kapasiteli sabit diskleri görmek sanıyorum ki kimseyi şaşırtmayacaktır. Çünkü filmlerden oyunlara, dijital kitaplardan müziklere kadar her şeyin boyutu büyümeye devam ediyor. Haliyle arşiv ya da bırakın arşivi, geçici olarak depolama yapmak istediğinizde bile 2 TB kapasiteli diskler yetersiz kalmaya başlıyor.

Fiber İnternet’in sunacağı yüksek hız seçenekleri sayesinde dosyalarınızı online olarak sunucularda saklama ve oradan direkt olarak erişme şansına sahip olacaksınız. Bu sayede pahalı ve yüksek kapasiteli disklerle uğraşmaktan, bozulan bir disk yüzünden kaybolan verilerinizin ardından ağlamaktan kurtulacaksınız.

Fiber internetle oyunlar

Oyunlar konusuna da değinecek olursak, Fiber İnternet’in büyük avantajlar sağladığı gerçeğini göz ardı edemeyiz. Azalan ping ve gecikme süreleri sayesinde oyunlarda çok daha avantajlı duruma geldiğimiz bir gerçek.

Ayrıca stabil bir internet bağlantısı olması nedeniyle kesinlikle oyunlardan düşme ya da kopma gibi olaylarla da karşılaşmıyoruz. Ki bu durum altyapı yatırımları artarak devam ettiğinden daha da iyi bir hale gelecektir diye düşünüyorum.

Yani oyun konusuna baktığımızda Fiber İnternet’in geleceği gerçekten çok parlak görünüyor. Oyunlarda ihtiyacımız olan tek şey düşük ping, az gecikme süresi ve stabil bir bağlantı. Fiber İnternet bu üç önemli unsuru bize rahatlıkla sunabilecek bir kapasiteye sahip.

Türkiye’de Fiber İnternet kullanımı

Türkiye açısından Fiber İnternet kullanım rakamlarına göz attığımızda, Mart 2012 itibariyle 1 milyon haneye giriş yapmış olduğunu görebiliyoruz. Hedeflenen rakama ulaşmak için uzun bir yol olduğu kesin.

Türkiye için hedeflenen ise 2023 yılında 14 milyon hanede fiber internet kullanılıyor olması. Oldukça yüksek bir rakam ve hedef gibi görünse de, göründüğü kadar da zor olmayan bir rakam aslına bakarsanız.

Çünkü fiber internete erişebilen herkes, diğer internet seçeneklerinden vazgeçerek fiber internet sahibi olmak istiyor. Diğer bağlantı türlerine göre çok daha stabil bir internet bağlantısı sunması, yüksek hızlara çıkabilmesi ve sörf yapmak ya da oyun oynamak konusunda hiçbir sorun yaşanmaması bunda en büyük etken olarak göze çarpıyor.

Aslına bakarsanız en önemli konu Fiber İnternet’in ne kadar hızla yayılacağı. Eğer gerçekten bu hızla yayılmaya devam ederse, 2023 için hedeflenen rakama çok daha kısa bir sürede ulaşılabilecektir. Tabii bu konuda altyapı yatırımı yapan şirketlerin özen göstermesinin de önemi çok büyük.

Şu anda özellikle siteler ve belli başlı semtlerde hizmet verdiğini düşünecek olursak, fiber altyapısını genişleten şirketin bu pastadan büyük bir dilim kapacağını tahmin etmemiz zor olmaz. Önemli olan altyapı çalışmalarının ve kablo döşeme işlemlerinin hızla tamamlanması.

Tabii bu oldukça tuzlu olarak tanımlanabilecek bir konu. Bu yüzden şu anda her isteyenin evine Fiber İnternet bağlanması mümkün değil çünkü bir apartmanda bir dairenin Fiber İnternet bağlatması için yapılan altyapı çalışmasının kendini amorti etmesi bile mümkün değil.

Sonuç olarak baktığımızda Fiber İnternet’in geleceği, tamamen yapılacak altyapı yatırımlarının boyutlarına bağlı olarak şekillenecek. Türkiye’nin bu konuda oldukça iyi bir yol haritası izlediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Beklendiği gibi her semtte, her apartmanda Fiber İnternet sahibi olabilme ihtimali gün geçtikçe artıyor.

Son olarak mobil şebekelerin Fiber İnternet’e muhtaç durumda olduğunu da düşünürsek, gelecek Fiber İnternet’in demek hiç de yanlış olmayacaktır.

:: Fiber İnternet’in geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Fiber İnternetin Geleceği”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  koskoca bursada bile 1-2 il bile demiyorum onlarında hep zengin bölgelerinde var yani istesen bile geçmek geçemiyorsun

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben Belçikada yasiyorum, burda son 3 senedirartik normal internet kalmadi, hepsi fiber, en yavas internet burda 25 MB/S down. 3 MB/S upload.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  şu anda hızım 1 mbps acaba niye akk olmasın işkence gibi sırf akk için fibere 1000 tl vermek isterdim ama okadar kazanmıyorum

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  izmir Gumuldur ilçesinde oturuyorum , mandalina bahcelerinin ara yollarina bile fiber internet dosediler . dileyenn gelip yerinde gorebilir 🙂

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Artık öyle bir hale getirdiler ki milletin gözü internetin hızını, pingini, kalitesini görmüyor. Akk denilen saçmalık olduğu sürece 1000 mbit internet olsa ne yazar? İhtiyaç arttıkça hızın da artacağı zaten bir gerçek fakat kılıfına göre akk uydurucaklarsa alıp başlarına çalsınlar fiber interneti.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  fiber, dsl, kablosuz ya da 20 yıl sonranın teknolojisini getirip kullansalar, 1gbit degil 100gbiti her eve verseler türk işi kotalı internetin hiç bir geleceği yok. internette ihtiyaç duyduğumuz veri miktarı her gün artarken biz anca bütün dünyanın arkasından bakarız bu kotalarla.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  6gb interneti rüya gibi kampanya diye pazarlayanlarla fiber internetin geleceğinden mi bahsedilir 🙂

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  fiber gelsin güzel ping değerlerine ulaşalım orjinal oyun satımı 2 katına artar.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  ben bu haberleri 6 yıl önce, zamanının TTNet başkanından dinlemiştim. yok çok iyi bağlantı yok her yerde yaygınlaşacak, altyapıyı kuruyoruz filan. hikaye bunlar

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Pahalı….

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Kullanmak var bir de kullanmak var.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar
  Şuanda kota nedeniyle, internet hızım 8 megabitten 1 megabite düştü. Fiber internet 5-10 yıl sonra istenilen yaygınlığa ancak ulaşır. Heryere fiber bugün için hayal.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  akk yüzünden uydunet fibere geçtim memnunum öneririm

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  akk bitmeden bu haberlerin ilgi cekecegini sanmiyorum..cok gereksiz haber oldu artik..akk olduktan sonra isterse 100 gigabit net versin hic bir ise yaramaz..bos..

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  bizim için hayal

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Bırak fiberi adsl yi verimli kullanamıyoruz malum sebeblerden.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Ping süresi gerçekten düşüyor. 3-4 ms tepki süresi ile online oyun oynayanlar var ya. 1ms ye bile düşmüştü bir arkadaşın.
  TTNET 59’luk paketteyim fakat hiç fiber’e geçesim yok AKK oldukça herşey boş.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  AKK yüzünden şu anda 8mb lik internet daha cazip geliyor açıkçası.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Kaç haftadır fiber kustuk artık :):)

" Fiber İnternetin Geleceği konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fiber İnternetin Geleceği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fiber İnternetin Geleceği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 2. 2 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 3. 3 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 4. 4 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 5. 5 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 6. 6 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 7. 7 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 8. 8 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 9. 9 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 10. 10 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk