Okunma

Fiberde Modem Alternatifleri


24 Temmuz 2012 Salı 13:00
Fiberde Modem Alternatifleri

Modem kavramı neredeyse bilgisayar kadar eskidir. Bilgisayarlar bulunduktan hemen sonra aralarında iletişim kurmak için geliştirilen cihazlardan biri olan modemlerle ilk tanışmamız 1990’lı yıllarda çevirmeli ağlarla oldu. Dial-Up da denilen bu teknolojiden yadigar olarak beynimize kazanan bağlantı sesi kaldı.

2000’li yıllarda ise karşımıza ADSL modemler çıkmaya başladı. ADSL‘in Dial-Up’a göre en önemli avantajı telefonun meşgul kalmamasıydı. Son birkaç yıldır ise hayatımıza fiber teknolojisi girmeye başladı.

Bu teknolojide eğer Turkcell Superonline‘dan bu hizmeti alıyorsanız size şirket tarafından verilen özel modemleri kullanıyorsunuz. Aslında belli protokolleri destekleyen herhangi bir router’ı da modem gibi kullanabilirsiniz. Ancak gerekli güncellemelerin takibi ve güvenlik gibi sebeplerden dolayı Turkcell Superonline kendi modemini kullanmanızı öneriyor. Firmanın kullanıcılara ücretsiz olarak sunduğu modemler arasında Huawei, Tilgin ve Pirelli gibi markaların ürünleri bulunuyor.

Fiber modem incelemesini okumak için buraya tıklayın!

Yine de kullanıcı adı/şifre desteğine (PPPOE) herhangi bir router da modem olarak kullanılabiliyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bazı konular var: Birincisi böyle bir kullanım için ileri seviye bilgi sahibi olmak gerekiyor. Ayrıca bütün sorumluluğun sizde ait olduğunu hatırlatmakta fayda var.

  

Öte yandan böyle alternatif bir ürün kullanacaksanız ve eğer telefon hizmeti de alıyorsanız cihazda telefon desteğinin de bulunması gerekiyor. Fazla seçenek olmasa da yukarıdaki özelliklere sahip birkaç modem bulunuyor Türkiye pazarında satılan. Bu ürünleri kullanırken uyumlu olup olmadığına ve bütün ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığına bakmanız gerekiyor. 

:: Hangi tür internet bağlantısı kullanıyorsunuz?

 

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Fiberde Modem Alternatifleri”

 1. eterno dedi ki:

  512kbps uydunet bağlantım ile bu türün son kalan örneklerindenim 🙂

 2. orcnd dedi ki:

  ttnetin verdiği airties modemler iyi buna göre. nat loopback ayarı yapacak sayfası yok modemin. ttnet en azından dns leri kitleyip başka bir şeye dokunmuyordu

 3. thesavarona dedi ki:

  Yine ttnet bu konuyu çekip çevirir .

 4. orcnd dedi ki:

  superonline’ın ilk verdiği modem daha kaliteli bir modeldi. şimdi gelip huawei ile değiştirdiler pek beğenmedim doğrusu. önceki modemin paneli çok daha ayrıntılıydı.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  CWMP gibi yöntemlerle modemler uzaktan kontrol edilip rahatça yeniden ayarlandırılabiliyor buda bize bir rahatlık sağlıyor tabiki. Ben bu özelliğin kullanımının seçimlik olması taraftarıyım, ben kendi modemimde kendi ayarlarımı yapabilmeliyim bana zorla kiralattıkları o modemi kullanmak zorunda değilim.

  Modemi zorla kiralatıyorlar kira ücreti neredeyse modem ücreti ile başa-baş gidiyor. Kiralama süreci sonunda modem sizin olmuyor, size sıfır modem verme zorunluluklarıda yok.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  iyi güzel hoş bende pirelli markasını kullanıyorum sanırım bu pirelli lastik markası pirelli 😀

 7. SDN Okuru dedi ki:

  yorumlar bile reklam ya. ayıptır beeee…

 8. mustang dedi ki:

  1 aylık Süperonline Fiber kullanı***** />
  20mb. 100Gb. Akk sı ***** verilen modemde Huawei HG253 şu an için gayet güzel ,telefonumuda taşıdım,ses kaliteside telekomdan farksız daha iyi bile ***** />
  Modemde ***** />

  [IMG][/IMG]

 9. SDN Okuru dedi ki:

  süperonline 20mbs fiber

" Fiberde Modem Alternatifleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fiberde Modem Alternatifleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fiberde Modem Alternatifleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "