Okunma

FIFA 12 İnceleme


02 Ekim 2011 Pazar 12:40
FIFA 12 İnceleme

FIFA ile tanışmam oldukça eski senelere dayanır. 1995 yılında piyasaya sürülen FIFA International Soccer’ı bir arkadaşımın bana göstermesi ve evinde denememiz sonucunda, bir futbol oyununa bu denli bağlanabileceğimi düşünmemiştim açıkcası. Fakat aradan geçen tam 16 yılın ardından hala elimde FIFA isimli oyunu tutuyorum.

Tabii ki bu 16 yıllık süreçte ayran içip ayrı düştüğümüz yıllar oldu FIFA ile. Zira EA Sports’un en çok şikayetçi olunan özelliklerinden biri olan, “satıyorsa elleşmeyelim” mantığı FIFA’yı da vurmuştu. Karşısında rakibi olmadığını düşünen EA Sports, Konami’den bu denli sert bir tokat yemeseydi, bugün yazdığım bu yazı hiç olmayabilir ya da çok farklı şeyler konuşuyor olabilirdik.

Fakat, şu anda elimde gerçek bir futbol simülasyonu tutuyorum sevgili okurlar. FIFA 12, gelmiş geçmiş en iyi futbol oyunu olabilir mi? Hep birlikte göreceğiz.

“Futbol 90 dakika boyunca 22 kişi ve bir topla oynanır, sonucunda Almanlar kazanır.” – Gary Lineker

FIFA 12’nin çıkışını benim gibi sabırsızlıkla bekleyenlerdenseniz eğer, oyunun demosunu da oynamışsınız demektir. Eğer demoyu oynamışsanız, oyunla ilgili bazı temel yargılara sahip olmuşsunuz anlamına gelir. O zaman şöyle söyleyeyim, demoda gördüğünüz çoğu şeyi unutun. Zira FIFA 12, demodan bariz farklarla piyasaya sürüldü.

Oyunu yıllardır PlayStation 3 platformunda oynarım. Bu yıl da bu geleneği sürdürdüm ve taktım diski PlayStation 3’e. Hemen bir yama yapmamı istedi ve küçük bir yamalama işleminin ardından oyuna giriş yaptım. İlk olarak menülerin FIFA 11’e göre çok daha farklı ve işlevsel olduğu gözüme çarptı.

Menülerin yatay bir hal alması, eskisine oranla biraz işleri zorlaştırıyor gibi görünse de, aslında öyle değil. Bunun sebebi menüde gezinme işleminin oldukça hızlı bir hale getirilmesi ve gereksiz şeylerin kategoriler altında toparlanması olabilir.

Menüde yer alan seçenekler geçen yılın oyununa baktığımızda hemen hemen aynı. Zaten bu yıl oyun piyasaya sürülmeden önce yeni bir opsiyonun ekleneceği iddia edilmediğinden, bir problemimiz yok bu konuyla ilgili. Eskisi gibi hızlıca maç yapabileceğiniz “Kick-off” seçeneği, Online modlar için seçenekler, Virtual Pro adında kendi kariyerimizi yapabileceğimiz kariyer modu gibi seçenekler ile ayar menüsüne sahibiz.

Oyunun menülerini geride bırakırsak, önce grafikler, ses ve atmosfer ile devam edebiliriz. Çünkü asıl konuya, yani oynanışta yapılan değişikliklere uzun bir bölüm ayırmamız gerekiyor. Öncelikle grafiklere giriş yapalım. Geçen yıla oranla az da olsa geliştirilen grafikler, aslında çok büyük farklara sahip değil.

Oyuncuların bazılarının yüzleri gerçekten çok ama çok benzer olmuşken, bazılarını ise pek uğraşmadan hazırlamışlar gibi görünüyor. Zaten her yıl olduğu gibi futbolcuların ne kadar ünlü olduklarını derecelendirerek, yüzlendirme işlemini yapan EA Sports, bu yıl da bildiğinden şaşmamış. Bir tek Cristiano Ronaldo ile ilgili biraz sıkıntı var, o da muhtemelen rakip firmanın kapak yıldızı oluşundan kaynaklanıyor olsa gerek.

Oyuncu yüzleri dışında en önemli konu aslında oyuncuların animasyonları. Bu yıl oyuna eklenen “Çarpışma Motoru – Impact Engine” sayesinde her ikili mücadelede bambaşka animasyonlar izleme fırsatına sahip oluyoruz. EA Sports, hiçbir ikili mücadele ya da çarpışma birbirinin aynısı olmayacak derken boşuna konuşmuyormuş aslına bakarsanız.

Tabii birkaç tekrar oluyor, özellikle oyuncuların bir düşüş animasyonu var ki evlere şenlik. Oyuncunuz bir anda havada yere paralel hale gelerek sanki şınav çekmeye hazırlanıyormuş gibi pozisyon alıyor. Sürekli olarak görünen bu animasyon oldukça can sıkıyor ama gözardı edilebilir diye düşünüyorum.

Bu ufak tefek hataların dışında, çarpışma motorunun getirdiği animasyon sıkıntıları da mevcut. Bazen öyle düşüşler veya çarpışmalar izleyeceksiniz ki, rahatsız olmaktan çok, komiğinize gidecek. Biz oynarken kahkahalara boğulduğumuz anlarımız oldu, eminim ki sizlerin de çok güldüğünüz anlar yaşanacak FIFA 12 ile birlikte.

Oyunun sesleri ve atmosferi ise her yıl olduğu gibi yine çok başarılı. Eğer müsait olursanız, yani evinizde rahatsız olacak kimse yoksa, sesi sonuna kadar açın ve oyuna başlayın. Kendinizi bir stadyumda maç izliyor gibi hissetmeniz çok olası bir durum. Hatta şöyle diyeyim, eğer sesi çok açarsanız, komşularınız oyun oynadığınızı değil, bir futbol müsabakası izlediğinizi düşünecektir.

Oyuncuların topa vuruş anlarında, ikili mücadelelerde çıkardıkları sesler çok iyi ve gerçekçi. Topun sesi ve direkten dönmesi gibi seslerin de çok başarılı olduğunu belirteyim. Tribünlerde yapılan tezahüratlar, stadyumlarda oyuncu değişikliklerinde oyuncu isimlerinin anonsları gibi detaylar da harika kotarılmış. EA Sports, atmosfer konusunda hiçbir zaman sıkıntı yaşamıyor zaten.

“Ben futbol peygamberiyim. Tanrı beni gol atmam için gönderdi.” – Romario

Evet sevgili okurlar, şu anda sesleri, grafikleri, animasyonları geride bıraktık ve geldik zurnanın “zırt” dediği yere. Bu yıl EA Sports’un en önemli geliştirmelerinden biri az önce bahsettiğim çarpışma motoruydu. Diğerleri ise oyuna yeni eklenen “Precision Dribbling” ve “Tactical Defending” özellikleriydi.

Önce Precision Dribbling ile konuya giriş yapalım isterseniz. Geçtiğimiz yıllarda oynadığımız FIFA oyunlarında, 360 derecelik yön sistemi sayesinde oyuncularımızla her yöne koşabiliyor ve bu şekilde çalımlar, koşular yapabiliyorduk. Hatta topu istediğimiz noktaya sürmemiz oldukça kolay geliyordu ama hep bir eksik vardı. O da topa ufak müdahaleler ile yön değiştirmekti.

Bu yıl Precision Dribbling ile bu özelliğe kavuştuk. Yeni koşu sistemi o kadar başarılı ki, istediğimiz gibi hareket edip, istediğimiz an santimlik dönüşler yaparak savunmacıların belini kırmamız mümkün oluyor. Futbol tutkunlarının “Messi çalımları” olarak daha rahat anlayabileceği bu ufak top sürüş hareketleri, oyunun en büyük açığını kapatmış olurken, çalım atmayı da bir hayli kolaylaştırıyor.  Bu sistemin tek eksi yönü bu olsa gerek zaten.

Fakat, oyuna yeni eklenen Tactical Defending sistemi, oynanışa müthiş bir gerçeklik getirirken, oynanabilirlikten de bir o kadar şey götürüyor. Aslına bakarsanız, oynanışa getirdiği gerçeklik, maçların skorlarına baktığımızda götürdüğü gerçeklikten daha küçük. İlginç bir cümle oldu farkındayım ama bu konuda oldukça büyük sıkıntılar var ve sizlere anlatmam gerekiyor.

“Eğer biraz çirkin olsaydım ne Pele’nin ne Maradona’nın adı hatırlanırdı.” – George Best

Öncelikle Tactical Defending’in en önemli olayı, eski oyunlardan hatırlayacağınız top çalma ve pres tuşlarına aynı anda sürekli basarak iki oyuncuyla alan daraltma özelliğini tamamen ortadan kaldırıyor olması. Bu dışarıdan bakıldığında büyük bir artı gibi görünürken, pratikte ise pek işlevsel değil diyebilirim.

Bunun sebebi, artık hiçbir şekilde yoğun pres yapamıyoruz. Hiçbir zaman iki tuşa aynı anda “spam” yaparak bu oyunu oynamadım ama ileri uçta pres yapmak istediğimde yanıma bir oyuncu daha çağırabiliyor olmak büyük bir artıydı. Şimdi ise çağırdığımız oyuncu, karşısındaki oyuncu ile arasında büyük bir mesafe bırakarak yalnızca “alan savunması” yapabiliyor.

Hal böyle olunca, yoğun pres yapmak mümkün olmuyor. Eh, alan savunması kabul edilebilir ve aslında gerçekten çok işe yarayan bir savunma türü olabilir ama tercihi bana bırakması gerekmiyor mu bu oyunun sizce de?

Tamam, alan savunmasını kabul ettik, bağrımıza bastık diyelim. Peki savunmada yapılan müdahalelerde gidilen değişiklik neyin nesidir? Tamam, her ikili mücadele bir satranç mücadelesine dönüşecek dediniz anladık, çok da sevindik ama bu satranç falan değil. Topa basmak istediğinizde, es kaza heyecanlanıp yanlış bir anda müdahale yapmayı denerseniz, yönettiğiniz adam boş yere bir müdahale yapıyor ve öyle bir çalım yiyor ki, geri dönüp oyuncuya basmaya utansa yeridir. Ha utanmasa da basamıyor zaten çünkü arasında 5 metre kadar bir mesafe oluşmuş oluyor o süreçte.

Hücum yapmak ne kadar kolaylaşmışsa, savunma yapmak o denli zorlaşmış. Çok iyiyim diyen bir FIFA oyuncusunu bile oyunu yeniden öğrenmek zorunda bırakmanıza tepki vermiyorum, aslında iyi bir şey yaptınız ama savunma yapmak bu denli “konsantrasyon” isterken, hücum yapmak “skill moves” ile abuk subuk hareketleri rastgele yaparak bile çalım atabildiğiniz bir hale gelmişse, burada büyük sıkıntılar var demektir.

Zaten altı dakikalık devreden toplamda on iki dakika oynadığınız maçların daha 30. dakikası 5-5 geçiliyorsa, savunma sisteminde gerçekten sıkıntılar var demektir. Her maç böyle olmuyor ama şu ana kadar aşağı yukarı 70-80 maç yaptım ve toplasanız 10 tanesinin devresi 0-0 bitmiştir. FIFA 12, bu dengesizliği ile en çok kalbimizi kıran özelliğine kavuşmuş oldu.

Bu konuyla ilgili sıkıntıları şöyle özetleyeyim, eğer internetten Head to Head yani çevrimiçi maçlar oynarsanız, karşınızdaki oyuncuların savunma yapmayı beceremedikleri için sürekli olarak “Select” tuşuna basarak kaleciyi seçtiklerini ve savunmayı yapay zekaya bıraktıklarını göreceksiniz. Durumun vehameti de bu şekilde ortaya konuyor aslında.

Eh, yaklaşık beş paragraftır geçirdiğim Tactical Defending’in artıları hiç mi yok? Aslında bolca var ama hiçbiri tam olarak oturtulamamış. EA Sports, robot gibi defans yapmaktan çıkıp, nasıl hücum yapıyorsak, o şekilde defans yapmamızı istemiş ama bazı taşlar gerçekten yerine oturmamış aslında.

Oyuna getirdiği gerçekçilik hissi yadsınamaz ama düzeltilmesi gereken ve ayar çekilmesi gereken birçok noktası var henüz bu yeni defans sisteminin. Çok şikayetçi değilim, alıştım biraz da olsa ama yeni başlayan oyuncular için gerçekten büyük sıkıntılar doğuracaktır, benden söylemesi.

Eğer bir türlü alışamıyorsanız, yapay zekaya ya da evde yanınızdaki bir arkadaşınıza karşı oynayacağınız maçta, kontrol seçeneklerinden eski tür defans sistemine dönebilirsiniz. Fakat Online oyun oynayacaksanız, yeni defans sistemini kullanmak zorundasınız, belirteyim.

“En güzel gol, boş kaleye atılan goldür” – Johan Cruyff

Bu gelişmelerin haricinde, oyuna yeni eklenen özellikler de var. Örneğin demin laf arasında bahsettiğim, maç içerisinde kaleciyi seçerek yönlendirme opsiyonu oldukça yerinde bir geliştirme olmuş. Bir anda kaleciyi seçerek pozisyonlara karşı koymaya çalışmak zevkli ve önemli bir özellik.

Ayrıca, çevrimiçi olarak oynadığımız maçlar, bir sezon kalıbı içerisine sokulmuş ve eskisi gibi bir maçtan 60-120 arası puan almamız gibi bir durum yok artık. Her maç, sonuca göre puan alıyoruz. Yani ya üç, ya bir ya da sıfır puan alarak maçı sonuçlandırıyoruz ve rakibimizle rövanş yapamıyoruz.

Aslında bu rövanş olayı can sıkıcı olabiliyor, yenebileceğinize inandığınız rakibinizle tekrar ancak bir sonraki sezonda maç yapabiliyorsunuz, o da kendisini onca zaman sonra hatırlayabilirseniz tabii.

Unutmadan, oyuna eklenen, “Support Your Club” özelliğinden de bahsedeyim. Oyuna başlarken seçtiğiniz takım, sizin desteklediğiniz kulüp haline geliyor ve oyunda yaptığınız her şeyden aldığınız deneyim puanları bu takımın hanesine de yazılıyor.

Dünyanın dört bir yanından oyuncuların puanlarıyla, en iyi takım belirlenmeye çalışılıyor. Teoride güzel ama taraftar sayılarını düşündüğümüzde, elbette iki takım, Real Madrid ve Barcelona öne çıkacaktır gibime geliyor.

Tüm bunların haricinde, Ultimate Team seçeneği, mutlaka denenmesi gereken bir mod. Bu modda bir takımı seçerek, tüm dünyadaki gerçek oyunculara karşı en iyi takımı oluşturmaya çalışıyorsunuz.

En iyi oyuncuları almak, oyuncu kartlarına sahip olmak gibi amaçlarınız var ve bir de üzerine o takımınızı yöneterek gerçek rakiplere karşı maç yapıyor olmanız da oldukça eğlenceli. Bir nevi kendi içerisinde menajerlik oyunu gibi olmuş diyebilirim.

Hazır menajerlik demişken, kariyer modunda yapılan geliştirmelerden de bahsederek, yazımı yavaş yavaş sonlandırmak istiyorum. Kariyer modu artık çok daha gerçekçi olmuş. Oyuncularınızla daha çok ilgilenebilir, onların tepkilerini ve düşüncelerini görebilirsiniz. Ayrıca kariyer modunun arayüzü tamamen değiştirilerek daha ilgi çekici ve kullanımı kolay bir hal almış.

“Yapma Hayrettin, daha kadroları sayamadım.” – İlker Yasin

Geldik son sözlerimize, oyunun eksi ve artılarına. FIFA 12, belki çok iddialı bir yorum olacak ama gelmiş geçmiş en iyi futbol oyunu olmaya aday. Yeni defans sisteminin çok büyük eksileri mevcut belki ama yine de oyuna getirdiği gerçekçilik ve “futbol oynama” hissiyatı gözardı edilemez. Yeni “Precision Dribbling” sistemi de aynı oranda başarılıyken, FIFA 12, şu anda taçlandırılmamış bir kral olarak karşımızda duruyor.

Satın aldığınızda asla pişman olmayacağınızın ve bir senenizi bu oyunu sürekli olarak oynarak geçireceğinizin garantisini verebilirim. Tabii karşısında PES 2012 gibi bir rakibi var ama şöyle söyleyebilirim ki, ikisi çok farklı kulvarlarda yer alan futbol oyunları. FIFA 12 için ciddi anlamda bir futbol simülasyonu yakıştırmasını yapabilirken, PES 2012 için bir futbol oyunu demek daha doğru olacaktır.

Sonuçta amaç eğlenmek ve hangi birini beğenirseniz onu oynayacaksınız, zevklerinize kimse karışamaz. Sadece ikisini de mutlaka yeterli sürede denemeniz, yeterli şansı vererek karar vermeniz gerek diyebilirim. Sonucunda, doğru olan yolu seçeceğinize eminim. Hepinize iyi günler, iyi oyunlar dilerim.

Artılar: Yeni kontrol sistemi çok başarılı. Çarpışma motoru sayesinde animasyonlar göz dolduruyor. Uzun süreli oynanışa sahip.

Eksiler: Yeni defans sistemi sayesinde defans ile hücum dengesi bozulmuş. Hücum yapmak çok kolay ama defans sistemi bir o kadar zor. Yeni başlayanları oldukça zorlayacaktır.

:: FIFA 12, gelmiş geçmiş en iyi futbol oyunu olabilir mi?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

40 yorum - “FIFA 12 İnceleme”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  onlinede 1 kişi bulamazsınız pes de 20 kişi rahat war

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bende online legacy defans olmuyor neden acaba arkadaslar sadece online oynucam zaman tactical defans oluyor o kadar optionstan yapiyorum maca baslicam zaman olmuyor neden oldugunu bilen varmi lutfen

 3. SDN Okuru dedi ki:

  HEAD TO HEAD SEASONS TA 3. 2. LİGLERDE MAÇLARIM ÇOĞU 0-0 VEYA 1-0 2-1 GİBİ SIKORLARLA BİTİYOR. VE GERÇEKTEN ÇOK GERÇEKÇİ MAÇLAR OLUYOR… TACTİCAL DEFENDING ZOR AMA ALIŞANLAR SÜPER SAVUNMA YAPABİLİYOR… OYUN DAKİ TEK OLUMSUZ TARAF LEGENDRY MODDA ÇOK ZAYIF TAKIMLARIN BİLE PAS YÜZDELERİ İNANILMAZ İYİ OLABİLİYORR…. AMA ONLINE OLARAK SÜPER BİR OYUN DİYE BİLİRİM… GERÇEK FUTBOLDA OLDUĞU GİBİ SADECE HUCUM YAPARAK MAÇ KAZANABİLİRSİNİZ BELKİ AMA SAVUNMA YAPMADAN ŞAMPİYON OLAMAZSINIZ…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  pes 12 daha güzel

 5. SDN Okuru dedi ki:

  amerikadan pc oyunun orjinali 30 dolar arkadaşlar ebaydan getirtmeyi düşünüyorum.

  yanlız bi kaç sorum var

  orjinal oyunu getirdikten sonra online olarak ea sportsun serverları paralımı ?

  bu tactikal defans olayını onlinede illa yapmamız lazım. inanın cok zor

 6. SDN Okuru dedi ki:

  güzel oyun

 7. aykutyenihan dedi ki:

  yok genel olarak konuşuyorum ekşi sözlük vs yıkılıyor herkesin dilinde aynı kelimeler. Beceremeyen kasmasın pes oynasın diyorum yoksa isteyen istedğini oynasın canım banane.

 8. goki dedi ki:
  Alıntı aykutyenihan Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  asıl sen neden alınıyorsun sana söylemedim ki zaten

  kusura bakma bende defansla ilgili bişeyler sordumda ondan üzerime alındım

 9. my. dedi ki:

  Fifa’yi hiç sevmedim bu gidişle de sevmicem

 10. aykutyenihan dedi ki:

  asıl sen neden alınıyorsun sana söylemedim ki zaten

 11. aykutyenihan dedi ki:

  klavyeyle fifa oynanmaz… 4 adet şut çeşidi var, sağ analogtan topu açıp koşma var, sol analogdan hızlı taktik değiştirme var yani ***** color="Silver">

  ———- Post added at 13:51 ———- Previous post was at 13:47 ———-

  ayrıca bu taktik defans muabbetinden inanılmaz sıkıldım heryerde aynı mevzu, zor geliyorsa pes oynayın arkadaş bırakın becerebilen fifa oynasın.

 12. aykutyenihan dedi ki:

  klavyeyle fifa oynanmaz… 4 adet şut çeşidi var, sağ analogtan topu açıp koşma var, sol analogdan hızlı taktik değiştirme var yani oynanmaz.

 13. souris dedi ki:

  Daha fazla oynayıp, çalışıp futbol zekanızı geliştirip bunu oyuna yansıtmanız ***** yolu yok bunun. Sizde harket öğrenmeye başlarsanız rakibinize yaptığınız çalımlarda zaafları daha iyi öğrenip ona göre hamlelerinizi geliştirirsiniz. Ben çıktığından beri tactical defending ile oynuyorum 2 günde olayı kavramaya başladım. Eskisi gibi gol yemiyorum artık.

 14. goki dedi ki:

  benim kafama takılan soru şu fifada defans yapmak zor olduğu için online oynarken bunu avantaj olarak kullananlar çıkıcaktır mesela hareket yaparak bi çok oyuncumuzu geçerek gol atmak gibi bu durum kimin canını sıkmazki şimdi bu konuda ne gibi önlemler alınabilir bu hareket meraklısı adamları nasıl durdurabiliriz?

 15. aykutyenihan dedi ki:

  birkaç gün önce arkadaşlarımla PS3te oynama şansı buldum özellikle tactikal defans çok zevkli geldi, arkadaşımı hücumda birebir karşılamak hamlemi yapmak yada tam tersi onun defans yapması çok güzel anlar yaşadık daha önce hiçbir futbol oyununda yaşamadığımız bir güzellik bu. Yani ilk yıl olduğundan online modda sıkıntılar olabilir dediğin gibi ama bunlar zamanla aşılır bu tarz sıkıntılar var diye taktik defasn olayına kötü demek mümkün değil bence çok eğlenceli olduğunu bizzat gördüğümden söylüyorum, bence ea bu taktik defanstan vargeçerse o zaman büyük hata yarar benim fikrim.

 16. murat.saglam dedi ki:
 17. desperado64 dedi ki:

  Hasret kalmışız böyle uzun yazılara. Ellerine sağlık güzel anlatım olmuş

 18. aykutyenihan dedi ki:
 19. souris dedi ki:

  Ben seni kastetmedim Murat, Fifaya karşı daha önceki yaklaşımlardan bahsettim. Bu forumda fifa ikinci planda tutuldu hep. Bu böyle sen uğraşmışsın çabalamışsın yazmışsın kesinlikle sana lafım yok eline sağlık. Yazını yinede okumayacağım. Okusamda söylediklerimin arkasındayım utanacak birşey yok.

 20. alperdem dedi ki:

  oyunun incelenmesinde – yorumlardaki fikir ayrılıklarına bakarak yazıyorum – herhangi bir taraf tutma ben hissetmedim. Murat Bey oyunda ne görmüşse yazmışa benziyor. Kaldı ki yıllardır fifa oynayan(3 kere falan pes maçı yaptım) biri olarak söyleyebilirim ki yazıdaki olumlu ve olumsuz eleştirilerin hepsi yerinde. Oyuna henüz alışma evresinde olduğumuzun farkındayım fakat defans işini ben de tam olarak sevebilmiş değilim. öyle ya da böyle, henüz mideye tam oturmadı, eğri oturup doğru konuşalım. ben de analog kol da yok, sizin atıyorum dediğiniz çalımları atamıyorum. (sanıyorum analogla yapıyorsunuz, değilse de bana öğretin lütfen :)) Dolayısıyla fifa11’de çalımsız yapabildiğim hücum varyasyonlarını kesinlikle fifa12’de henüz yapamıyorum. (oyuncular sağ kanat sol kanat bindirmelerini daha az yapar olmuşlar. Havadan atılan ara topların çok azı yerini buluyor vs) fakat bunlar bende oyun kötü havası uyandırmıyor. biraz kurcala öğrenirsin hissi uyandırıyor. çünkü fifa 2011 ile gerekli güveni bize verdi. kurcalamak lazım.

 21. murat.saglam dedi ki:

  İncelememi okursan eğer, bu söylediklerinden utanacağının garantisini verebilirim. Hiçbir şekilde bir taraf tutmadan, gayet objektif şekilde incelemeyi yaptım. Bir süre sonra PES 2012 incelemesi de yapacağım. Eğer ikisini de okursan, bence SDN’nin bu konudaki tutumu ile ilgili çok daha net kararlar alabilirsin.

 22. muratteas dedi ki:

  Bilgisayarım gelsin online rakip aranır.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  evet defans yapmak zor olmus,ataga kalkmak,ara paslar ve gol vuruslari iyi olmus,bide defans yapmak kolay olsaydi,zevki olmazdi,ayrica kendimde o kadarda iyi fifa oyuncusu degilim,

 24. souris dedi ki:
  Alıntı aykutyenihan Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  online oynayan kaç kişi var zaten Türkiyede acı ama gerçek

  Sağ baştan sayıyorum ben ve benim dahil olduğum ps3 derneğindeki 50 kişi .

  Ayrıca sdnnin hersene pes ile fifa karşılaştırmalarında taraflı bir yol izlediğini pesi her zaman el üstünde tuttuğunu bildiğim için konuyu okumadım.Tactical defendinge takılmış galiba insanlar doğru zamanda doğru adamı doğru yerde bulundurarak hamle yapıp top çalmak kadar güzel bir oynanış görmedim daha önce. Pesteki gibi sürekli çift pres yapıp futbol oynamaktan soğutan oyunculuk yöntemine lanet olsun. Bir futbol sahasının boyunca bir adama pres yapılır ve hiçmi ayrılmaz insanlar. Yapışık ikizler gibi oynanış ve bu doğru olanı diye değerlendiriliyor.Acaba sizin mahallede top nasıl oynanıyor merak ediyorum.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Şu ana kadar okuduğun en mükkemmel futbol oyunu ***** Murat Abi

  Tayfun Erkan.

 26. goki dedi ki:

  single oynamak için orjinal almam defans siteminede bi türlü alışamadım sipariş vermiştim iptal ettirip pes alıcam fifaya iyica alışınca alırım artık.

 27. Charlie Scene dedi ki:

  bencede..

 28. murat.saglam dedi ki:

  Online oynamadıktan sonra, FIFA 12 oynamanın çok anlamı olmadığını düşünüyorum açıkcası. Zira oyunun tek eğlenceli kısmı Virtual Pro ile yaptığınız 11vs11 ya da head to head seasons adı altında sunulan 1v1 maçlar. Hatta bir de Ultimate Team’i sayarsak, oyunu single player olarak oynamak oldukça gereksiz ve sıkıcı bir hal alıyor.

 29. aykutyenihan dedi ki:

  online oynayan kaç kişi var zaten Türkiyede acı ama gerçek

 30. murat.saglam dedi ki:

  "Eğer bir türlü alışamıyorsanız, yapay zekaya ya da evde yanınızdaki bir arkadaşınıza karşı oynayacağınız maçta, kontrol seçeneklerinden eski tür defans sistemine dönebilirsiniz. Fakat Online oyun oynayacaksanız, yeni defans sistemini kullanmak zorundasınız, ***** />

  yazının altıncı sayfasında ayarların eski hale getirebildiğini söyledim ***** />

  Ayrıca arkadaşlar, oyunun artıları zaten belli, bahsedebileceğim kadar bahsettim, önemli olan eksileriydi ve onlara değinmek daha doğru olacaktı.

  Zaten son paragrafımı okuduysanız, oyunu kötülemek derdinde olmadığımı da anlamışsınızdır. FIFA 12 gerçekten çok iyi ama eksikleri de çok olan bir oyun ***** />

  "AYRICA ARKADAŞLAR ÖNEMLE BELİRTİYORUM, ONLINE OYUNLARDA OYUN KESINLIKLE TACTICAL DEFENDING’I KAPATMANIZA IZIN VERMIYOR" yalnızca single player maçlarda kapatabiliyorsunuz.

 31. aykutyenihan dedi ki:

  artılarından çok eksilerini değerlendirmeniz beni üzdü dribling ve impact engine’e hemen değinip geçmek ama size zor gelen tactikal defansa 2 sayfa ayırmak olmamış, evet taktical defans zor pes oyuncusuna 2 kat daha zor ama bu zaten sizinde söylediğiniz gibi bir simülasyon beceremeyen oynamıyor zaten. Fligh simulator’a kimsenin zor dediğini duymadım simulasyon zor olur. Söylediğiniz gibi bir takım hatalarda olabilir ama o kadar çok artısı varki oyunun birçoğuna değinmemişsiniz bile bu artıların yanında saydığınız sorunlar devede kulak.
  Genel olarak güzel bir inceleme olmuş elinize sağlık, söylediğiniz gibi pes-fifa artık bambaşka kulvarlarda tartışma bile kabul etmeyecek şekilde fifa gelmiş geçmiş en iyi futbol simulasyonu pes ise sadece bir oyun kalıyor fifanın yanında.

 32. micoli27 dedi ki:

  yeni defans sistemini eleştirmişsin ama ayarlardan kapatıp eski defans sistemine dönebilirsin.

 33. 1ruby1 dedi ki:

  Harika bir inceleme tebrikler, doğru tespitlerde bulunmuşsunuz, ancak atladığınız ufak bir şey var, tactical defending ayarlardan legacy defending seçilerek eski haline de getirilebiliyor, mesela ben öyle yaptım çünkü pres yapmak hakkaten zorlaştırılmış ki pres bence herşeydir Precision dribbling ise hakikaten muazzam, enfes çalımlar atabiliyorsunuz.. Ancak şunu net olarak söylemek lazım, evet gelmiş geçmiş en iyi futbol simülasyonu FIFA 12 ‘ dir.

" FIFA 12 İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere FIFA 12 İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda FIFA 12 İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "