Okunma

Windows Aramalarını Hızlandırın


10 Şubat 2014 Pazartesi 11:00
Windows Aramalarını Hızlandırın

Akıllı telefonunuzun ana ekranında bulunan arama çubuğuna birkaç harf yazdıktan sonra ekranda beliren isimler, mesajlar ve ilgili uygulamalardan sonra, masaüstü bilgisayarlarda arama yapmak adeta angaryaya dönüşür. Eğer aradığınız uygulama veya dosya doğru yerde konumlanmış ve iyi indekslenmiş ise arama rekor sürede sonuçlanır. Ancak Windows‘un dahili arama motorundaki indeksleme düzenine çoğu kullanıcı yeterli özeni göstermez.

Masaüstü için alternatif arama araçları da işte bu noktada devreye giriyor. Fileseek, Everything gibi alternatifler Windows’ta arama yapmayı sıradan yönteme göre çok daha iyi hale getiriyor. Bu alternatifler arasında yer alan FileSearchy de kendine özgü hünerleriyle kalabalığın arasında göze çarpıyor. Ücretsiz olarak kurulabilen FileSearchy, iki farklı arama yöntemini destekliyor.

Normal bir dosya adıyla arama yapmanın yanı sıra, bu program ile dosya içeriklerinde arama yapmak da mümkün. Dosya adı araması yapmak için istediğiniz girişi yapıp arama tuşuna basın. Sonuçlar hızlı biçimde görüntüleniyor ve bunları ad, boyut, tarih gibi değişkenlere göre sıralamak mümkün oluyor.

Aramayı sadece belirli sürücüler, boyutlar ya da tarihler ile sınırlandırarak özelleştirebilmek de FileSearchy’nin artıları arasında yer alıyor. Sonuçlardan herhangi birine çift tıkladığınızda dosyayı açarken, sağ tıkladığınızda Windows menüsünü görüntüleyebilirsiniz.

Dosya İçi Aramalar

FileSearchy ile yapılabilen dosya içi aramalar ise, PDF dokümanlarından Office belgelerine, HTML dosyalarından diğer web dokümanlarına kadar pek çok farklı formatta dosyanın içeriğinde belirli kelimeleri çekip çıkarıyor. PHP ve CSS gibi düz metinlerde de kullanılan bu özellik, web geliştiricilerine de avantaj sağlıyor.

Elbette bu tür bir arama yapmak, aramayı yaptığınız klasörün yapısına bağlı olarak vakit alabiliyor. Ancak bulunan sonuçlar arama henüz sürerken listelenmeye başlıyor. Böylelikle aradığınız sonuca ulaşmak için tüm klasörün taranmasını beklemeniz gerekmiyor.

:: FileSearch uygulamasını ücretsiz indirin.

:: Windows için hangi arama motorunu kullanıyorsunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Windows Aramalarını Hızlandırın”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Erhan Bey ,
  dosyaları süper buluyor fakat dosyanın içinde arama yapmıyor bu konuda yardımcı olabilir misiniz

 2. SDN Okuru dedi ki:

  everything kullanıyorum tavsiye ederim eğer başka pc ler ile ağ bağlantınız var ise kendi pc nizden diğer pclerde de arama yapabiliyorsunuz ücretsizdir destek verin

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ssd ye zararı varmı bu programın ?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  everything kullanın dalında 1 numara

 5. SDN Okuru dedi ki:

  daha sade, hafif alternatif isteyen everything kullanabilir ek bilgi göz çıkarmaz 😛

" Windows Aramalarını Hızlandırın konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows Aramalarını Hızlandırın ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows Aramalarını Hızlandırın ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "