Okunma

Filmli Kameralar Tarih Oldu


16 Ekim 2011 Pazar 06:32
Filmli Kameralar Tarih Oldu

Dijital teknolojinin her alanda getirdiği değişimler sinema sektöründe de görülmeye başladı.

 

Sektörde film kullanan kameralar üreten ARRI, Panavision ve Aaton gibi firmalar tamamen dijital kamera pazarına yöneldiler.

Aslında son birkaç yıldır sektörde bu yönde bir eğilim vardı. Birçok üretici yavaş yavaş film kullanan modellerden dijitale doğru yönelmeye başlamıştı.

Son 2-3 yıldır ABD pazarında filmlerin yüzde 85‘i dijital, kalan yüzde 15‘i ise filmli kameralarla çekiliyordu. Bu oranın önümüzdeki yıllarda dijital yönünde artacağı tahmin ediliyor.

Yine de film kullanan kameraların satışı (stoklardan dolayı) dünya çapında bazı ülkelerde devam edecek. Ancak uzun vadede filmin dijital karşısında rekabete yenik düşeceği de tahmin ediliyor. Öte yandan kameralar için film üretimi ise halen devam ediyor.

Sinema sektöründe olduğu gibi fotoğraf alanında da benzer bir değişim yaşanmış ve film üretimi bitmişti. Kodak en son fotoğraf filmini bu yıl içinde üretmiş ve bu alanda artık üretim yapmayacağını duyurmuştu.

:: Bu değişimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Filmli Kameralar Tarih Oldu”

  1. POWER dedi ki:

    Beklenen bir gelişme idi. Fotoğraf makinelerinde atılmış bir adımdı zaten <

" Filmli Kameralar Tarih Oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Filmli Kameralar Tarih Oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Filmli Kameralar Tarih Oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "