Okunma

FinTech pazarı kaç milyar dolar olacak?


15 Ekim 2016 Cumartesi 10:00
FinTech pazarı kaç milyar dolar olacak?

FinTech pazarı ve FinTech işlemleri her geçen gün artmaya devam ediyor.

FinTech İstanbul ve BKM tarafından açıklanan verilere göre dünya genelinde son üç yılda 20 milyar dolar işlem gerçekleştirildi. Türkiye’de ise pazarın 2016 yılı sonu itibarıyla 19,6 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Bu etkileyici işlem hacmi nedeniyle de FinTech’ler tüketicilerin olduğu kadar yatırımcıların da ilgisini çekiyor.

Bankalar yenilikçi teknolojilere yatırım yapmalı

Dijital dönüşüm, hayatın her alanında vatandaşa dokunuyor. Mobil kullanıcıların artması ve kullanıcıların daha fazla kişiselleştirilmiş, kolay kullanım sunan hizmetler beklemesi, bankaların yenilikçi teknolojilere yatırım yapmalarını zorunlu kılıyor. Küresel finans kuruluşlarının son dönemde izledikleri küçülme politikaları, kendini ispatlayan FinTech oyuncuları ile işbirliği yapmalarını da beraberinde getiriyor.

16-10/15/1476448760_dijital_odeme.jpg

FinTech şirketleri, bankalar tarafından yeni hizmet ve çözüm sunma bağlamında vazgeçilmez bir ortak olarak görülüyor. Diğer dikkat çeken konu ise FinTech’lerin coğrafyalara göre değişen özellikleri. Avrupa’da FinTech’lerin amacı verimliliği artırıp maliyetleri azaltmakken, Asya’da yer alan bazı ülkelerde ise henüz banka hesabı dahi olmayan kullanıcılara özel hizmetler veriliyor. Türkiye’de unbanked (banka sistemi dışındaki kullanıcılar) ve finansal okuryazar olmayan kitlenin yüzde 40 seviyelerinde olduğu görülüyor.

 
yazarKerem Enginar

Özellikle akıllı telefonlar olmak üzere uzun süredir en yeni mobil ürünleri inceleyen Kerem, bunun yanı sıra donanım ürünleriyle de ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “FinTech pazarı kaç milyar dolar olacak?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ne işe yarar örnek ver sayın yazar

" FinTech pazarı kaç milyar dolar olacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere FinTech pazarı kaç milyar dolar olacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda FinTech pazarı kaç milyar dolar olacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "