Okunma

Firefox 7 Beta Çıktı!


19 Ağustos 2011 Cuma 07:33
Firefox 7 Beta Çıktı!

Artık hangi sürümün geliştirildiğini, sistemimizde hangi sürümün kurulu olduğunu karıştırır olduğumuz şu günlerde Mozilla çalışanları Firefox için çalışmaya devam ediyor. Eylül ayında final sürümünün çıkması beklenen Firefox 7’nin Beta sürümü de yayınlandı.

ShiftDelete.Net okurları arasında da Firefox’un minör iyileştirmeler yapmasına karşın majör sürüm yükseltme seçeneğine gitmesi hala tartışma konusu. Ancak bu kez okurlarımıza güzel bir haber verelim. Firefox 7 ile birlikte kullanıcılara pek çok yenilik sunuluyor.

Son sürümde özellikle kararlılık konusuna bir hayli değinilmiş. Bunun dışında bellek kullanımıyla ilgili de geliştirmelere devam edilmiş. Firefox Beta ile birlikte gelen yeniliklerden bazıları şunlar:

 • Yeni gerçekleme arka ucu sayesinde Windows sistemlerinde Canvas işlemleri daha da hızlandırılmış
 • Yerimi ve parola değişimleri Firefox Sync kullanırken eş zamanlı olarak güncelleniyor.
 • Text-overflow:ellipsis desteği eklenmiş
 • Web Timing desteği eklenmiş
 • Gelecek Firefox sürümlerinin daha da geliştirilmesi için performans verilerinin Mozilla’ya gönderilmesi için yeni bir sistem eklenmiş. Bu özelliği gerekli eklentiyi kurarak etkinleştirmek mümkün.

İndir: Firefox 7 Beta

 :: Firefox 7 Beta’yı denediniz mi?

 
yazarAtalay Keleştemur

Web uygulamaları geliştirmekten, yazı yazmaktan ve Linux kullanmaktan keyif alan bir açık kaynak gönüllüsü. Ayrıca boş zamanlarında bol bol LOTRO oynuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 yorum - “Firefox 7 Beta Çıktı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Firefox 100’ü merakla bekliyorum

 2. SDN Okuru dedi ki:

  64bit hangisi olacak

 3. Burakfrcsgzl dedi ki:

  Bu ne ya kaç tane çıkarcaklar Kararlı sürüm yok….

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel olmuş.

 5. samedsymn dedi ki:

  hayırlısı olsun..

 6. Neutral dedi ki:

  Balcis sakin ol Son kelimelerinde ”Algı”ya fazla takılmışsın. İnsanların firefox ile alıştıkları durum bazında şimdiki eleştirileri onu diğerleri gibi görmek istemeyişlerindendir. Chrome gibi sürekli sürüm atlamak işi onlara göre değil. Görünen eskisinden daha hızlı numara geçişleri ve firefox bunu gerçekten abartılı yapmaktadır. Kullanıcılar şunun farkında. O beta aurora nightly çokta önem arz eden belirtiler değil. Daha önce bunu geliştirici kanalında beta adıyla yavaş yavaş zaten sunuyorlardı. 3.5 in güncellemelerini böyle paket halinde numaralandırıp önümüze koymaları işte dikkat çeken kısım burası. Sen de haklısın diğerleri de haklı.! Bu konu da (yada herhangi bir konu da) kabul etmediğiniz görüşler karşısında hemen sinirlenmeyelim.

 7. TEGİN dedi ki:

  Gözle görülür değişiklikler var mı ?

 8. balcis dedi ki:

  kararlı sürüm hariç bir yazılımın betaları auroraları bile tartışılıyor millet her seferinde "aman çok sürüm" diyorsa milletin algılarında gayet de bir abartı var. hatta anlamayanlar için tek resimde açıklayayım.

 9. Neutral dedi ki:

  İnsanların algısı doğru balcis. Firefox’un alışık olduğu geç sürüm çıkarma ve sayı olarak fazla ileriye gitmediği durumu eleştiriyorlar. 3.0, 3.5, 3.6 gibi uzun süreli çıktı bunlar. 5-6 ayda yeniliklerden falan bahsedilirdi şimdi versiyonları konuşuluyor. Aslında yenilik oldu versiyon. İnsanların gözlemlerinde bir abartı yok.!

 10. balcis dedi ki:

  saat başı haberle bir ilgisi yok, 9 nightly oldu, 8 aurora oldu, 7 beta oldu, 6 da release channel oldu. sırayla ötelendi hepsi. he iki gün arayla haber yaparsan denir tabi mozilla hep yeni firefox sürümü çıkarıyor ***** />

  halbuki zaten gecelik olarak güncelleniyor nightly, yani son sürüm. diğerleri öyle zırt pırt güncellenmiyor. sadece ötelendi mi hepsi öteleniyor, bir yeni sürüm çıkınca 4 tane çıkmış gibi algılıyoruz o yüzden.

 11. Caqatayy dedi ki:

  6 dan çok daha hızlı, güzel ve stabil

 12. SDN Okuru dedi ki:

  biraz daha hızlı olsa kesinlikle başka tarayıcıya ihtiyacım olmayacak.

 13. yildiz61 dedi ki:

  Saat basi haber gibi valla FF oldu..Cikarsin valla benim icin sorun yok..

 14. desperado64 dedi ki:

  acelemiz yok daha bir ay var

 15. muratteas dedi ki:

  Betalar biraz daha çıka görsün öyle yüklerim.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  çok fazla bellek kullanıyor ama yinede en iyisi

 17. virtual worms dedi ki:

  4’ün geç çıkmasının nedeni temeli sağlam yapıp ilerde sorun çıkarmaması için. Aslında biz belki yanlış biliyoruz. 4 belki çoktan hazırdı, sadece yayınlamadılar, belki her seferinden oyaladıklarında ff6 yada ff7 yi hazırlıklarını bitirip tamamamlamak için erteliyorlardı ve sanıyorumki öyledir de.

 18. evowinds dedi ki:

  Mozilla da yaranamıyor. Sürümleri geç çıkarsa bir dert sürekli ve düzenli çıkarsa bir ***** />
  İnsanları memnun etmek sanırım çok zor bir iş….

 19. spybot dedi ki:

  Hayır olsun diyelim finalde 1 aya çıkar sanırım.

 20. Beo dedi ki:

  Esprisi kalmadı artık.

" Firefox 7 Beta Çıktı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Firefox 7 Beta Çıktı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Firefox 7 Beta Çıktı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "