Okunma

Firefox ile 8 Yıl Geçti


10 Kasım 2012 Cumartesi 13:24
Firefox ile 8 Yıl Geçti

İlk olarak 2002 yılında bir beta sürüm olarak Phoenix kod adıyla yayınlanan Firefox; Mozilla tarafından kendi ismiyle 9 Kasım 2004 yılında kullanıcılarla buluşmuştu. O zamanlar “tarayıcı pazarı” gibi bir terim olmamasına ve dünyanın neredeyse tamamının Internet Explorer kullanmasına karşın Firefox, açık kaynaklı yapısı ve eklentilerle kişiselleştirme özellikleriyle kısa sürede kullanıcıların ilgisini çekti.

İnternet hızlarının bugüne oranla oldukça düşük olduğu yıllarda, IE6 ile dünyanın dört bir yanında rekabete başlayan Firefox, büyük emeklerle ulaştığı “en yaygın 2. tarayıcı” unvanını son yıllarda Google tarafından yayınlanan Chrome’a kaptırdı. Zira sistem kaynaklarının yüksek tüketimiyle eleştirilen Firefox ve kapalı bir yapısı olan IE’nin aksine Chrome her iki tarayıcının da sadece iyi yönlerini almıştı.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/firefox13haber1338875266.JPG

Günümüzde ise Mozilla, Firefox için önemli planlar yapıyor. Windows 8 ile uyumlu bir sürümün yanı sıra, Social API ile Facebook ve diğer sosyal ağlarla entegrasyon; internet kullanıcılarının yakın zamanda göreceği yenilikler arasında yer alıyor.

:: Hangi web tarayıcısını kullanıyorsunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Firefox ile 8 Yıl Geçti”

 1. fatihcamli dedi ki:

  firefox tek tarayıcı kullanırım başkasın kullanmam

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Piyasada ki mimari olarak en sağlam tarafıcıdır kendisi, Chrome’u hızlı sananlar nedenlerini önce bir araştırsınlar. Chrome bir yazılım faciasıdır aslında. arka planda gereğinden fazla işlem yaratarak diğer uygulamaların çalışmasını engeller. ayrıca ikisinde 50 tane tab açııp video oynatmaya kalkarsanız Chrome çöker, firefox ise oynatır. İsteyen deneyebilir.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bana görede FİREBOX cromdan daha iyi

 4. SDN Okuru dedi ki:

  sonuna kadar safariiii

 5. SDN Okuru dedi ki:

  sonuna kadar Firefox 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  1.0 dan beri Firefox kullanırım.Alışkanlık işte vazgeçemiyorum

 7. SDN Okuru dedi ki:

  cCc Firefox cCc

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Herkes Kullanamaz Firefox’u hele bilgisayardan anlamayanlar Chrome tam size göre siz devam edin onunla 🙂

 9. SDN Okuru dedi ki:

  opera

 10. webrettin dedi ki:

  Eklentileri ile kendi tasarımım gibi duruyor. Güvenlik ve çeviri eklentileri tarayıcı için vazgeç***** firefox? Ben kullandığım için özel değil, kişiselleştirilmekte oldukça fazla seçenek ***** tarayıcının kendine has üstün olduğu unsurlar vardır.Bana göre belirleyici olanlar bunlar.

 11. AliA dedi ki:

  Vazgeçilmezim.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  firefox candır

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Mozilla Firefox..

 14. SDN Okuru dedi ki:

  benim 8 gunum bile gecmedi cok sukur bu yavas tarayiciyla…

" Firefox ile 8 Yıl Geçti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Firefox ile 8 Yıl Geçti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Firefox ile 8 Yıl Geçti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "