Okunma

Fitbit, Apple ve Xiaomi’yi Geride Bıraktı


17 Mayıs 2016 Salı 07:30
Fitbit, Apple ve Xiaomi’yi Geride Bıraktı

Giyilebilir teknolojiler kategorisinde rekabet gittikçe kızışıyor. Apple akıllı saati Apple Watch ile dengeleri değiştirirken, bir diğer Amerikalı şirket Fitbit bir kez daha pazarın bir numaralı üreticisi olmayı başardı. 

Analiz ve araştırma kuruluş IDC tarafından yayınlanan rapora göre Fitbit, 2016 yılı birinci çeyrek döneminde 4.8 milyon giyilebilir cihaz satışı gerçekleştirdi. Geçen yıl aynı döneme göre satışları 1 milyon artıran Fitbit, halihazırda pazarın %24.5’lik dilimini elinde bulunduruyor.

İlk üç bir kez daha değişmedi

Fitbit gibi akıllı bileklik çözümleriyle başarılı satışlar gerçekleştiren Xiaomi ise ilk çeyrekte 3.7 milyon cihaz satışı gerçekleştirdi. Çinli şirket geçen yıl aynı döneme göre satışları önemli ölçüde artırmayı başarırken, şirketin son pazar payı %19 olarak açıklandı.

16-05/17/worldwide-wearables-market-increases-67-2-amid-seasonal-retrenchment-according-to-idc-business-wire.jpg

Giyilebilir teknolojiler kategorisinde sadece Apple Watch ile rekabet eden Apple geride bıraktığımız çeyrekte 1.5 milyon akıllı saat satışı gerçekleştirdi. Apple, akıllı saat pazarının neredeyse yarısına hükmederken, giyilebilir pazarın ise %7.5’lik dilimini elinde bulunduruyor.

Listenin dördünü sırasında Garmin yer alıyor. Amerikalı üretici geride bıraktığımız üç aylık dönemde 0.9 milyon giyilebilir cihaz satışı gerçekleştirdi. Bir önceki yıla göre satışlarını artıran Garmin şu an pazarın %3.6’lık kısmını elinde bulunduruyor.

Gear Fit akıllı bileklik ve Gear akıllı saatlerle giyilebilir teknolojiler kategorisinde boy gösteren Samsung ise 0.7 milyon cihaz satışı gerçekleştirdi. Samsung son pazar payı ise %3.6 olarak açıklandı.

16-05/17/33.jpg

Akıllı saat kategorisinde yaşanan rekabete göz attığımızda ise %46’lık pazar payıyla Apple açık ara liderliğini sürdürüyor. Pazarın %20.9’unu elinde bulunduran Samsung ikinci sırada, Motorola ise %10.9’luk oranla üçüncü sırada yer alıyor. Huawei ise listenin dördüncü sırasında.

:: Giyilebilir teknolojisiler dünyasında yaşanan rekabet hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Fitbit, Apple ve Xiaomi’yi Geride Bıraktı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Alet güzel ama yurtdışında 750TL olan ürünü burada 1250TL'ye satmaya çalışmaları saçmalık. 75TL'ye uçak biletleri var. Basar gider alır gelirim daha ucuz 🙂 Hemde farklı bir yer görmüş olurum 🙂

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Fitbit bu konuda sağlam geliyor birde tr ye gelse

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Kazıkçı samsung yine nalları toplamış…

" Fitbit, Apple ve Xiaomi’yi Geride Bıraktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fitbit, Apple ve Xiaomi’yi Geride Bıraktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fitbit, Apple ve Xiaomi’yi Geride Bıraktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "