Okunma

Flappy Bird’ün Yapımı 4 Saat Sürdü!


04 Haziran 2014 Çarşamba 19:51
Flappy Bird’ün Yapımı 4 Saat Sürdü!

Apple’ın Pazartesi günü gerçekleşen Evrensel Geliştiriciler Konferansı‘nda tanıttığı yeniliklerden biri de iOS programlama diline yönelik oldu. Objective C‘nin yerini alan ve “C’siz Objective C” olarak adlandırılan yeni dilin hünerleri ortaya çıkmaya başladı. Bir iOS programcısı, yeni dili kullanarak platformun popüler oyunlarından Flappy Bird‘in bir klonunu yarattı.

4 saat içinde tamamladı

Hacker News sitesinin verdiği bilgilere göre, Nate Murray adlı programcı oyunu 4 saat içerisinde tamamladı. Programcının WWDC‘deki lansmandan önce Swift programlama dili hakkında bilgisi ve deneyimi yoktu. Objective C ile yazılmış orijinal Flappy Bird oyunundan portlanan FlappySwift adlı klon, oyunun özgün halinden bir farklılık içermiyor.

Kodları yayınladı

Apple’ın programlamayı kolaylaştırmaya yönelik çözümü Swift henüz ilk günlerinde işe yarar olduğunu ispatlamış görünüyor. Programcı Nate Murray, FlappySwift oyununun kodlarını da GitHub.com sitesinde ücretsiz olarak yayınladı. Oyunun kodlarına buradan, Apple‘ın yeni programlama dili Swift hakkındaki haberimize ise buradan ulaşabilirsiniz.

:: Programlamaya ilgi duyuyor musunuz? Program yazma deneyiminiz oldu mu?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Flappy Bird’ün Yapımı 4 Saat Sürdü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Flappy Bird’ün Yapımı 4 Saat Sürdü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Flappy Bird’ün Yapımı 4 Saat Sürdü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "