Flash belleğiniz açılmıyorsa bunları deneyin


21 Mart 2021 Pazar 23:02
ABONE OL
Flash belleğiniz açılmıyorsa bunları deneyin

Birçok kullanıcı flash bellek kullanırken donanım veya yazılım kaynaklı sorun yaşıyor. “Flash bellek açılmıyor sorunu nasıl çözülür?” sorusuna cevap vereceğiz. Flash bellek açılmamasının birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenden dolayı tüm çözüm yöntemlerini denemenizi tavsiye ediyoruz.

Flash bellek açılmıyor sorunu nasıl çözülür?

Bazı USB yuvaları aşınmadan veya elektronik sorunlardan dolayı bozulabiliyor. Bu yüzden öncelikle flash belleğinizi taktığınız USB yuvasını kontrol etmelisiniz. Kullandığınız USB yuvasını farklı bir cihaz takarak deneyebilirsiniz. Masaüstü bilgisayara sahipseniz anakartınızda bulunan USB çevirici kabloların bağlı olup olmadığına bakmanızda fayda var.

USB bellek yuvası kontrolü

Kullandığınız bilgisayarın USB yuvasında herhangi bir sorun yoksa ikinci seçenek olarak aygıt sürücülerine göz atın. Başlat tuşuna bastıktan sonra arama çubuğuna Denetim Masası yazın. Denetim Masası’nda yer alan Aygıt Yöneticisi sekmesine tıklayın. Ardından Evrensel Seri Veri Yolu Denetleyicileri bölümüne tıkladıktan sonra listede yer alan USB Bileşik Aygıtları sırayla güncelleyin.

Flash bellek açılmıyor sorunu nasıl çözülür

Sürücüleri Güncelleştir sekmesinde yer alan Güncel sürücü yazılımın otomatik olarak ara seçeneğe tıklayarak işlemleri hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Denediğiniz seçenekler herhangi bir sonuç vermediyse kullandığınız flash belleğinizde temassızlık olup olmadığını kontrol edin. Bazı flash belleklerin uç kısımları zamanla yıpranabiliyor. USB yuvasına taktıktan sonra flash belleği hareket ettirerek kontrol edin.

Windows Disk Yönetimi ile flash bellek sorunu çözme

Denediğiniz diğer yöntemlere rağmen flash bellek açılmıyorsa Disk Yönetimi ayarlarını kontrol edin. Başlangıç ikonuna sağ tıklayarak Disk Yönetimi sekmesine girin. Windows işletim sistemi, kullandığınız flash belleğin dosya sistemini desteklemiyorsa Disk Yönetimi ayarlarında bulunan biçimlendirme özelliği sayesinde cihazınızı kurtarın.

Flash bellek açılmıyor sorunu nasıl çözülür?

Yazılım ile flash bellek sorunu çözme

Flash belleğinizi Bilgisayarım sekmesinde görebiliyor ancak herhangi bir işlem yapamıyorsanız sorununuzu yazılım aracılığıyla çözmeyi deneyin. USB Format Tool adlı ücretsiz programı indirerek flash belleğinizi NTFS dosya formatıyla biçimlendirin. Ayrıca flash belleğinizi macOS işletim sisteminde de kullanacaksanız exFAT dosya formatıyla biçimlendirebilirsiniz.

Chkdsk komutu ile hata giderme

Sorun yaşadığınız flash belleği Bilgisayarım sekmesinde görüyorsanız Başlat menüsüne tıklayarak komut satırını (CMD) çalıştırın. Ardından karşınıza çıkan pencereye chkdsk x: /f komutunu (komutta yer alan yerine Bilgisayarım’da gördüğünüz disk harfini yazmalısınız.) girdikten sonra enter tuşuna basın. İşlem sonra erdikten sonra tekrar Bilgisayarım sekmesine girerek flash belleği biçimlendirin.

Flash belleklerin çalışma mantığı nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza giren depolama birimleri, farklı çalışma mantıklarına sahip. Örneğin HDD (Hard Disk Drive) modellerinde veriler metal plakalara yazılırken flash bellek vs SSD’lerde ise veriler elektronik yongalara kaydedilir. Bu yüzden flash bellek ve SSD modellerinde veri kurtarma işlemi HDD’lere göre daha zordur.

Temelde EEPROM (Electrically Eraseable Programable ROM) mantığı ile çalışan flash bellekler,  günümüzde TB seviyesinde veri depolayabilmektedir. Ayrıca Type-C ve USB 3.1 teknolojilerini destekleyen flash bellek modelleri 400MB/s yazma hızına ulaşıyor.
yazarYiğit Ali Demir

Siber güvenlik ve yazılım alanlarına ilgi duyan Yiğit Ali, geçtiğimiz yıl SDN ailesine katılarak okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Flash belleğiniz açılmıyorsa bunları deneyin konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Flash belleğiniz açılmıyorsa bunları deneyin ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Flash belleğiniz açılmıyorsa bunları deneyin ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!